Szerző: RÁCZ ANDRÁS
2024.11.18.
"Az, hogy egyáltalán eljuthatott a védésig egy, az eredetihez képest eléggé más kutatási témával, ráadásul több, mint egy évtizeddel a képzés befejezése után, kétségesen elegendő publikációval... nos, ez adminisztratív értelemben legalábbis szokatlan." (hosszú lesz)
.
1) A tudományos kutatás szabadsága mindenkit megillető, Alaptörvénybe is foglalt jog. Bárki dönthet úgy, hogy tudományos kutatással akar foglalkozni, politikai, világnézeti, vallási, vagy bármi egyéb meghatározottságtól függetlenül.
Ebbe az is beletartozik, hogy ha felvételt nyer egy doktori iskolába és ott teljesíti a doktori képzést és az egyéb tudományos feltételeket (publikációs követelmények, stb.), akkor tudományos fokozatot is szerezhet.
Ezek a jogok értelemszerűen Orbán Balázst is megilletik.
.
.
Az alapvető tények
------------------------
2) Érdemes először rögzíteni az alapvető tényeket, ahogyan azokat nyilvános forrásokból rekonstruálni lehet. Orbán Balázs (teljes nevén Orbán Balázs András) 2009-ben kezdte a doktori képzést az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolában. A képzést sikeresen teljesítette, a doktori.hu adatbázisa szerint 2012-ben abszolutóriumot szerzett. (1. hivatkozás)
.
Ez azt jelenti, hogy a doktori fokozatszerzés első lépését, tehát a tudományos-módszertani képzést sikeresen teljesítette. Az abszolutórium megszerzésének az is követelménye, hogy a doktori hallgatónak legyen bizonyos számú, a kutatási témájához kapcsolódó (! - ez még fontos lesz) tudományos publikációja. Abból, hogy Orbán Balázs abszolutóriumot szerzett, automatikusan következik, hogy kellett, hogy legyen elegendő számú, olyan tudományos publikációja, ami a leendő disszertációjának témájához kapcsolódik.
.
Ezt követi a disszertáció megírása és megvédése. Orbán Balázs 2024-ben megvédeni szándékozott disszertációjának címe: "A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései" Ez egy nagyon szűk, nagyon speciális téma - de épp az ilyen, mélyre menő témák kutatásában rejlik a doktori tanulmányok szépsége, legalábbis általában.
.
Ebben a konkrét esetben a disszertáció-tervezet szövege nem nyilvános, de a tézisfüzet elérhető (2. hivatkozás)
.
.
3) Az ELTE ÁJK Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának jelenleg hatályos szabályzata (3. hivatkozás) azt írja elő, hogy az abszolutórium megszerzéséhez legalább öt, a kutatási témához kapcsolódó, legalább egy szerzői ív hosszúságú (40.000 leütés, tehát tördeléstől függően 13-16 oldal) publikációval kell rendelkezni. Nyelvi követelmény a szabályzatban nincs, tehát csak magyar nyelvű cikkekkel is lehet teljesíteni (mivel a jogtudomány számos aspektusa erősen nemzeti kötődésű, ez tulajdonképpen lehet indokolt.)
.
Az előző, 2016-ig hatályos szabályzat (4. hivatkozás) csak két ilyen publikációt írt elő, de a tudományos jelleg, a témához kapcsolódás és a hossz követelménye ekkor is megvolt.
.
.
4) A tudományos publikációkat Magyarországon az MTA által üzemeltetett Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) tartalmazza. Ide minden aktív kutatónak, legyen doktorandusz, egyetemi tanársegéd vagy emeritus professzor, fel kell töltenie a publikációit és a rájuk kapott hivatkozásokat is. Ma már nemcsak a tudományos publikációkat lehet feltölteni, de az egyéb, ismeretterjesztő, szakpolitikai és más anyagokat is, természetesen külön megjelölve, hogy ezek nem tudományos, hanem más minőségű, más célú írások.
.
Az MTMT adatbázis nyilvános, kereshető. Ez a transzparencia a tudományosság lényegéhez kapcsolódik. Meg lehet nézni akár az én MTMT-met is, és természetesen Orbán Balázsét is. (5. hivatkozás)
.
Kifejezetten vicces lista egyébként, mert még Orbán Twitter-bejegyzése is szerepel rajta, mint közlemény, sőt, még róla írt 444-es cikk is. (Egy lehetséges tanulság: nem biztos, hogy érdemes az MTMT-nk frissítését gyakornokokra bízni... vagy, ha mégis ezt tesszük, legalább nézzük át a végeredményt.)...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.