Szerző: HERSKOVITS ESZTER
2024.11.07.
– Látják a vicces oldalát is annak, hogy megalakult a Szuverenitásvédelmi Hivatal?
– Miből gondolja?
– Onnan, hogy a Transparency Internationalnál csak viccesen szuvi hiviként emlegetik.
– Sok szempontból nehéz is lenne komolyan venni. Nem kérdés, hogy a hivatal létrehozásának kizárólag manipulációs és hatalmi céljai vannak, hiszen annak, hogy a kormánnyal kritikus civil szervezeteket úgymond, az ő szavaikkal élve, vizsgálják, nincs valódi, társadalmilag értelmezhető célja. Már a megfogalmazása is homályos: valójában bármit és bárminek az ellenkezőjét is bele lehet érteni. Még az sem derül ki belőle, hogy a hivatal kit tekint veszélyesnek, és kit nem. De ettől még van egy igencsak komoly része is, hiszen 62 kérdést küldtek nekünk, és ezzel sok bosszúságot okoznak. Végig kellett rágni magunkat az összes kérdésen, amit átküldtek, és ez az érdemi munkától vett el rengeteg időt. Nyilván épp ezért indították az egész eljárást, hogy kellemetlenséget okozzanak, és valljuk be, okoztak is. Ugyanakkor komolyabb problémánk nem származhat a vizsgálatból, mert átláthatóan és teljesen szabályosan működünk, nincs titkolnivalónk.
– Már ott kilóg a lóláb, hogy a hivatalos indoklás szerint a hivatal azért indított a Transparency International és az Átlátszó ellen vizsgálatot, mert – idézem – „a választói akaratot befolyásoló tevékenységet folytattak”. És mivel nem pártokról vagy önkormányzati szervekről beszélünk, értelemszerűen már a vizsgálat tárgya sem igaz. Ön szerint akkor miért pont az Átlátszón és a Transparency Internationalon tesztelik az új propagandaintézményt?
– Mi a korrupció ellen küzdünk, annak legmélyebb rétegeit igyekezzük feltárni. Ez nyilvánvalóan zavaró egy olyan hatalmi berendezkedés számára, amelyben a korrupció – Lánczi András szavaival élve – a rendszer legfőbb politikája. Érthető módon nem egyszerűen szálkák, hanem sokkal inkább gerendák vagyunk a hatalom szemében. De persze akkor is ott a kérdés, hogy miért épp mi ketten, amikor azért mozognak ezen a pályán mások is. Ott van a K-Monitor, amely szintén átfogó és mélyreható munkát végez a korrupció feltárásában.
– És tényleg, miért?
...
Lásd még:
31 szervezet lép fel a szuverenitásvédelmi törvény ellen
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.