2024. november 13., szerda

ITT A 2025-ÖS „BÉKEKÖLTSÉGVETÉS”, AMI UGYANÚGY SZÉTCSÚSZHAT, MINT AZ ELŐZŐ

TELEX
Szerző: WEILER VILMOS, ELŐD FRUZSINA
2024.11.12.


Hétfőn benyújtotta a parlamentnek Magyarország jövő évi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Varga Mihály pénzügyminiszter. A dokumentum azzal számol, hogy jövőre a magyar gazdaság, a fizetések és a fogyasztás is érdemben bővülni fog, ami miatt nőnek az állam adóbevételei, így javul majd az egyensúly, és több pénzt tudnak különböző csatornákon visszaosztani. Az adók közül egyes tételeket kivezetnek, de végeredményben mégis nőni fog az összeg, amit az emberektől beszed a kormány. A Költségvetési Tanács több kockázatot is azonosított a tervezettel kapcsolatban, és már idén is bejött minden, amire felhívták a figyelmet.

Magyarországon korábban rendszerint tavasszal nyújtották be és fogadták el a következő évi költségvetést, idén azonban az amerikai elnökválasztásra hivatkozva őszre halasztotta ezt a kormány. A halasztás olyan értelemben logikusnak tűnik, hogy a gazdasági bizonytalanságok hatására az előző években a kiadások és a bevételek rendre elcsúsztak attól, amit a költségvetésben jósoltak nekik.

A kormány viszont azzal magyarázta a csúszást, hogy az amerikai választás eredményétől függ az orosz–ukrán háború lezárása, és ez határozza meg a magyar költségvetés lehetőségeit is. Ennek fényében érdekes, hogy a megírással végül nem várták meg az elnökválasztás eredményét, vagyis akkor is ez a javaslat kerülne a parlament elé, ha Kamala Harris lenne az Egyesült Államok következő vezetője.

Az amerikai szempont a költségvetésbe végül csak annak paródiaszerűen propagandisztikusra sikerült, felkiáltójelekkel telezsúfolt bevezetőjében jelenik meg, amelyben kijelentő módban írják, hogy „A béke lehetővé teszi, hogy a 2025-ös költségvetésben több pénzt fordítsunk gazdaságfejlesztésre, béremelésre, otthonteremtésre és családtámogatásra! A most benyújtásra kerülő költségvetés a háború lezárásával és békével számol!”.

Ez azt sugallhatja, hogy a kormány valamilyen, a korábbiaktól jelentősen eltérő költségvetést rakott össze, a valóságban azonban a 2025-ös költségvetés nagyon hasonlít ahhoz a 2024-eshez, amelyből végül a fő számok közül semmi nem teljesült, és amelyben a bevételek és a kiadások rendkívüli módon távolodtak el egymástól. Ez pedig előrevetíti azt, hogy ha esetleg mégsem alakul olyan jól a 2025-ös év, mint ahogy az a kormány most látja, majd arra foghatják a kudarcot, hogy Trumpnak ígéretei ellenére nem sikerült egy nap alatt lezárnia az orosz–ukrán háborút...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.