2024. november 15., péntek

HA JÖN A CSALÁDALAPÍTÁS ÉVE, JÖNNEK MAJD A GYEREKEK IS?

HÍRKLIKK
Szerző: SOMFAI PÉTER
2024.11.15.


Demográfiai alapú kormányzás zajlik, a legtöbb intézkedés arra ösztönöz, hogy minél több gyerek szülessen Magyarországon. Így kommentálta a Hírklikknek a kulturális és innovációs miniszter bejelentését Szalma Ivett, a HUN-REN TK Szociológiai Intézetének kutatóprofesszora, a Lendület Reprodukciós Döntéseket Vizsgáló Kutatócsoport vezetője. Hankó Balázs azt mondta, a kormány a 2025-ös esztendőt a fiatalok családalapítási évévé szeretné tenni. Ezért harminc családpolitikai intézkedéssel segítik a fiatal párokat. Ezt azért teszik, hogy például könnyebb legyen az egyetemistáknak gyermeket vállalniuk, legyen számukra ösztöndíj és egyéni tanrend, egyszerre járhassanak egyetemre és alapíthassanak családot, vállalhassanak gyermeket.

Valóban ezen múlnak a hazai születési számok?


Attól, hogy a kormány kijelenti, 2025-öt kinevezi a családalapítás évének, attól még aligha fog több gyerek születni. Kommunikációs szinten eddig is évek óta központban volt a család, a gyerekvállalás témája, de a legutóbbi demográfia adatok egyáltalán nem jelzik vissza a növekvő születési számokban, hogy a fiatal párok családalapítási kedve lényegesen nőtt volna. Pedig anyagi támogatások szempontjából tényleg eléggé nagyvonalú a magyar családpolitika, látjuk a babaváró hitelt, a CSOK-kal járó kedvezményeket, ezek mindegyike nagyvonalú pénzügyi juttatást nyújt a középosztálybeli családoknak. És igazából talán ez az egyik kritikai észrevételem.

Hogy a kormányzati intézkedések csak meghatározott társadalmi helyzetű családokat támogatnak?


Pontosan. A magyarországi családpolitika szelektív jellegű. Kimaradnak belőle például a nem heteroszexuális kapcsolatban élő családok, kevesebb figyelmet fordít az egyszülős családokra, a leginkább hátrányos helyzetű, anyagi nehézségekkel küzdőkről nem is beszélve. Néhány családtámogatást – például a babváró hitelt – kifejezetten ahhoz kötik, hogy a kedvezményezettek házasságban élnek-e. Egy másik problémának látom, hogy a kormány nagyon erősen a pénzügyi ösztönzőkre épít, pedig a családrendszer, meg a családpolitika az ennél komplexebb támogatást igényelne. Sok más tényező is befolyásolja azt, hogy valaki egyáltalán szeretne-e gyereket, meg tudja-e valósítani ezt a vágyát, de ezekre a tényezőkre kevésbé figyelnek oda...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.