Szerző: JUHÁSZ DÁNIEL
2024.11.20.
Miközben a pedagógusok béremelése jövőre is folytatódik, az Orbán-kormány részéről továbbra sincs tervben a nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott iskolai dolgozók bérhelyzetének érdemi rendezése. Pedig ők az intézmények működéséhez elengedhetetlen munkát végeznek, a nevelést-oktatást közvetlenül segítik. Ehhez a körhöz, a NOKS-hoz tartoznak a technikai alkalmazottak is.
A pedagógus szakszervezetek képviselői kedden tárgyaltak Belügyminisztériumban, ahol az érdekvédők beszámolója szerint elhangzott, jövőre az eddig tervezettnél valamivel magasabb lehet a pedagógusok béremelése.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás elmondta, a november 4-ei egyeztetésen még átlagosan 20 százalékos, részben uniós forrásból megvalósuló emelést helyezett kilátásba az Orbán-kormány, most viszont már arról volt szó, hogy a bérek akár 21-22 százalékkal is emelkedhetnek 2025-ben, hogy elérjék a diplomás átlagfizetés 80 százalékát. (Ez ugyanis a feltétele annak, hogy az erre a célra fordítható uniós támogatások megérkezzenek.) Ugyanakkor még nem tudni, mennyi a 2024-es diplomás átlagbér, ezért ezek a számok még nincsenek kőbe vésve.
Az viszont szinte biztos, hogy a NOKS-munkakörökben dolgozókat - mint a pedagógiai asszisztensek, iskolatitkárok, könyvtárosok, rendszergazdák, dajkák - jövőre is kihagyják a bérrendezésből.
Ők idén sem kaptak külön béremelést, jelenleg a garantált bérminimum körül keresnek, függetlenül attól, mennyi idősek, milyen munkakörökben dolgoznak, milyen végzettségük van.
A garantált bérminimum összege jelenleg bruttó 326 ezer forint, ami nettóban 216,8 ezer forint. Bár a költségvetés plusz 10 százalékig biztosít fedezetet az illetményük kiegészítésére, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, a legtöbben csak 7 százalékot kapnak. Az érdekvédők egyik követelése, hogy mindenki egységesen kapjon 10 százalékot...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.