Szerző: PARTIZÁN
2024.10.18.
Surányi György, a Nemzeti Bank volt elnöke, a rendszerváltás és az azt követő időszak gazdaságpolitikájának meghatározó szereplője állítja: kapitalista átmenet nélkül sokkal nagyobb visszaesés történt volna, mint amit így is átéltünk a rendszerváltás után.
Életútinterjújában arról vallott nekünk, hogyan készítették elő intellektuálisan ezt az átalakulást, miért van meggyőződve a kapitalizmus felsőbbrendűségéről, ugyanakkor miért tiszteli nagy gondolkodóként Marxot, és mik azok a szociális szempontok, amelyeket még a piacgazdaság logikáján belül is érvényesítettek, vagy amit érvényesíteni kellett volna.
Értékeltük az 1990 utáni kormányok gazdaságpolitikáját, megvitattuk, miért érzi máig fontos lépésnek a Bokros-csomagot, mi volt jó és mi volt átgondolatlan Medgyessy Péter jóléti intézkedéseiből, és mi a felelőssége a devizahitel-válságban.
Ráadásul az is kiderült, mit válaszolt azon a késő tavaszi napom, amikor Gyurcsány Ferenc a két választási forduló között bizalmasan félrehívta mondván, akad itt egy kis probléma a költségvetési hiánnyal, ki kéne találni, mit csináljunk…
00:00 Fiatalság: zsidóság, katonalét, filmek, Amerikához való viszony
21:45 A rendszerváltás szellemi hátországa, a Pénzügykutatási Intézet
38:05 Kapitalista átmenet
1:09:28 Antall alatt a jegybank élén
1:17:12 Bokros-Surányi csomag, második jegybankelnökség
1:27:51 Medgyessy Péter, a politikus
1:40:55 A kaotikus Gyurcsány-korszak
1:52:54 Devizahitelezés
2:02:09 Orbán és a NER gazdaságpolitikája
2:17:46 Mit üzen az átmenet veszteseinek?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.