2024. szeptember 2., hétfő

RADÓ PÉTER: NYILVÁNVALÓ, HOGY KOMOLY DRÁMA VAN, AMI ERŐSEN HAT AZ OKTATÁS MINŐSÉGÉRE

24.HU
Szerző: KASSAI ZSIGMOND
2024.09.02.


- 14–16 ezer pedagógus hiányozhat jelenleg a közoktatásból Magyarországon, a nyilvánosan elérhető adatok azonban ennek töredékét mutatják.

- Az iskolakezdés előtt az erre hivatott, kormányzati portálon három különböző kifejezésre mindössze néhány száz meghirdetett álláspályázatot találtunk, de az adatok, áttekinthető formában, egységesen, sehol nem állnak rendelkezésre.

- A Belügyminisztérium szerint nincs is olyan összesítés, amelyből kiderül, hogy az egyházi, a magán- és az állami fenntartású oktató, nevelő intézmények hány álláshelyre keresnek új munkaerőt, és pályáztatni sem szükséges az állásokat.

- Az oktatáskutató szerint a rendszer egyenesen arra van kitalálva, hogy elfedje a pedagógushiányt.

A pedagógusbér-emelés dacára az idén sem csökkent a tanárhiány a köznevelésben, legfeljebb a tanárok tömeges elvándorlása torpant meg – állítják a pedagógus-szakszervezetek és az oktatáskutató, a szeptemberi iskolakezdés előtt. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter, a legutóbbi Kormányinfón jelentette be, hogy az idei emelést követően, jövőre, a pedagógus-átlagbér 820 ezer forintra emelkedik, ez azonban, a szakemberek szerint, a rendszer problémáin mit sem javít.

Radó Péter, oktatáskutató, oktatáspolitikai elemző, a 24.hu kérdésére, azt mondta, a pedagógushiány jelenlegi mértéke pontosan nem ismert. Ennek oka – fejtette ki – éppen az, hogy a rendszer úgy van kitalálva, hogy a pedagógushiányt lényegében elfedje. Ami a probléma mértékét illeti, a pedagógushiányra vonatkozó, 14–15 ezer fő körüli becslést tartja a legmegbízhatóbbnak. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) néhány évvel ezelőtt részletesen feltérképezte a helyzetet: akkori számításuk szerint a hiányzó pedagógusok száma, országosan, elérhette a 16 ezer főt. A PSZ alelnöke, Gosztonyi Gábor, lapunk érdeklődésére, azt mondta, a jelenlegi, valós szám, ehhez a méréshez képest, plusz-mínusz egy-kétezer lehet.

Radó szerint főleg az informatika-, az idegennyelv-, a matematika- és a természettudományos oktatásban van gond, ezeken a területeken, az utóbbi 3–4 évben, a szakszerűtlen helyettesítés kimutatható aránya meredeken emelkedett: néhány év alatt a duplájára nőtt.

Nyilvánvaló, hogy most már komoly dráma van, ami erősen hat az oktatás minőségére


– értékelte a helyzetet.

Elképesztő mennyiségű órát tartanak meg helyettesítéssel vagy szakszerűtlen helyettesítéssel. A legtöbb helyettesítést nem fizetik ki, különösen, ha a helyettesítés szakszerűtlen. Ha pedig nem szakos pedagógus tartja meg az órát, akkor annak nincs semmilyen nyoma, mert csak annak a helyettesítésnek van nyoma, amit ki is fizetnek...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.