2024. szeptember 2., hétfő

ISKOLAIGAZGATÓK MENESZTÉSE, PEDAGÓGUSHIÁNY, OKOSESZKÖZÖK KORLÁTOZÁSA – ÍGY KEZDŐDIK HÉTFŐN A TANÉV

TELEX
Szerző: HALÁSZ NIKOLETT
2024.09.02.


Hétfőn kezdődik a 2024–2025-ös tanév. Összeszedtük az idei tanév öt legfontosabb témáját: a tanév rendjét, az iskolai mobilhasználat korlátozását, az iskolaigazgatók menesztését, a tanárhiány kérdését és a pedagógusok fizetésének emelését.

1. Tanév rendje

A Magyar Közlönyben olvasható az ősszel kezdődő 2024–2025-ös tanév rendje. A tanítás ma, azaz szeptember 2-án, hétfőn indul. Ez azoknak a diákoknak jó hír, akik már várták az iskolát, de azoknak kevésbé örömteli, akik még kitolták volna a nyári szünetet. Nekik van még egy rossz hírünk: az őszi szünet csak október 23. után kezdődik, a téli szünetig pedig december 20-ig kell majd iskolába járni. Cserébe a téli szünet viszont kéthetes lesz, mert az ünnepnapok hétköznapra esnek.

A tanév fontosabb dátumai:

- Az első tanítási nap: 2024. szeptember 2. (hétfő)

- Az őszi szünet: 2024. október 26. (szombat) – november 3. (vasárnap)

- A téli szünet: 2024. december 21. (szombat) – 2025. január 5. (vasárnap)

- A tanköteles tanulók beíratása az iskola első évfolyamára: 2025. április 10–11.

- A tavaszi szünet: 2025. április 17. (csütörtök) – április 27. (vasárnap)

- A tavaszi írásbeli érettségik kezdete: magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsga 2025. május 5. hétfő, 9 óra

- A tavaszi szóbeli érettségik kezdete: emelt szinten 2025. június 3–11., középszinten 2025. június 16. – július 2.

- Az utolsó tanítási nap: 2025. június 20. (péntek).

2. Okoseszközök használatát korlátozó rendelet

Szeptembertől talán a legnagyobb változás, hogy hatályba lépett a 245/2024. (VIII. 8.) kormányrendelet, ami az iskolákban korlátozza az okoseszközök használatát. Nem csak a telefonokra vonatkozik ez a rendelkezés, idesorolnak minden telekommunikációs eszközt: a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközöket és az internetelérésre alkalmas okoseszközöket is, tehát a laptopokat, tableteket is. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a diákok bevihetik a telefonjukat az iskolába, de alapesetben rögtön le is kell adniuk azokat, és csak az utolsó órájuk után kaphatják vissza a készülékeket. Ez azonban számos kérdést felvet, és a következő hetekben fog kiderülni, hogyan tudnak megbirkózni az iskolák az új feladattal.

Leginkább azokban az iskolákban lesz érezhető a változás, ahol eddig korlátozás nélkül lehetett használni a telefonokat. Ahol eddig is korlátozták az órák alatti mobilhasználatot, ott legfeljebb az változik, hogy a diákok fő szabály szerint a szünetekben sem telefonozhatnak. A Belügyminisztérium lapunknak küldött válasza szerint az állami fenntartású köznevelési intézmények 96 százaléka már korábban szabályozta a mobiltelefon-használatot, így az iskolákat nem érték váratlanul a rendelkezések.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a Magyar Közlönyben megjelent rendelet két kategóriát határoz meg. Nemcsak azt írja le, milyen tárgyakat lehet korlátozottan használni az iskolákban, hanem azt is, milyen tárgyakat tilos bevinni az oktatási intézményekbe. Azzal talán mindenki egyetért, hogy az iskolában nincs keresnivalója a késnek, gázspray-nek, ólmosbotnak, pisztolynak, drognak vagy alkoholnak. Az viszont a középiskolák egy részében mostantól meglepő lehet, hogy hagyományos vagy elektromos, hevített cigit se vihetnek be a diákok. Legalábbis a rendelet a tiltott eszközök között sorolja fel a 18 éven aluliaknak nem értékesíthető termékeket, márpedig a cigaretta és minden más dohánytermék is ezek közé tartozik.

Egyelőre egy iskola vállalta nyíltan, hogy ők reggelente nem fogják elvenni a gyerekektől a telefonokat. Ezt a Madách Imre Gimnázium augusztus 19-én írta ki a honlapjára. Döntésüket azzal indokolták, hogy az iskola célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás. Ennek lett az a következménye, hogy az iskola igazgatóját, Mészáros Csabát augusztus 28-án felmentették pozíciójából, amiért nem tartja be a jogszabályt, sőt nyíltan szembe helyezkedik vele.

Ha ön tanár, szülő vagy diák, kérjük, írjon nekünk az ugyelet@telex.hu emailcímre, hogy az iskolájukban mik lesznek a szabályok, hogyan fogják tárolni a mobilokat, lehet-e használni azokat órán vagy a szünetben, és összességében mennyire látja a gyakorlatban megvalósíthatónak a rendeletet...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.