Szerzők: BATKA ZOLTÁN, F. SZABÓ KATA, FRANK ZSÓFIA
2024.09.18.
„Budakalászon 266 olyan ingatlan van az üdülőterületen, amely hullámtérbe, vagyis a Duna és a gát közötti területre épült, ezeket várhatóan érinteni fogja az árvíz. Ezeknek az ingatlanoknak 150 állandó lakója van, az ő védelmükről és elhelyezésükről igyekszünk gondoskodni” ‒ mondta Péterffy, és hozzátette, az itt élők vagy nyaralóval rendelkezők számára az önkormányzat a saját forrásból több ezer homokzsákot osztott szét, míg a partszakasz védelme állami feladat.
A Komáromhoz közeli Dunaalmáson szombat óta folyamatosan zajlik a munka, Makay Tibor polgármester elmondása szerint eddig minden nap körülbelül 150 önkéntes is segítette a munkát. Keddi állás szerint 500 tonna homokot zsákoltak be, amelynek eredményeképpen mintegy 46 ezer zsákot építettek be a gátakba. Három helyszínen belterületen is kell védekezniük, a vasúti töltés alatti átjárókat lezárták, vagy gátat építettek mellé, így védve a töltés túloldalán található házakat. „A negyedik kritikus helyszín az Által-ér mederszakaszán van, itt az önkormányzat közösen védekezik az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatósággal, éppen most épül egy 400 méteres mobilgát szakasz, ami további 400 homokzsákkal lesz megerősítve” – mondta Makay Tibor. A polgármester bizakodó, mert a szakemberek a péntek reggel 7 órára becsült tetőzést 8 méteren várják, a település védekezési magassága pedig 8 méter 30 centi, vagyis van még „tartalék” a gátakban.
– A probléma csak az, hogy az apadás lassú lesz, napokig nagyon magas marad a vízállás, a gátak átázása és hosszú távú többletterhelése hordoz magában veszélyeket
– teszi hozzá a településvezető, aki még nem számolta ki, hogy mennyibe kerül Dunaalmásnak az árvízi védekezés, de a költségek nagy része vis maior támogatásként visszaigényelhető lesz.
Neubauer Roland, Kismaros polgármestere elárulta, minden önkormányzatnál a település sajátosságait figyelembe véve a védekezési-, vagy veszélyelhárítási tervben határozták meg, milyen anyagból mekkora készleteket kell tárolni. Kismaros épp ezért az első 30 ezer zsákot saját készletből tudta megoldani, múlt hét végén már a környező építőanyag kereskedőkkel, bányákkal, fuvarosokkal, elindult a homokszállítás is. Vasárnap pedig az önkormányzat megküldött igényei alapján az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), elkezdte küldeni a további zsákokat, amiből így további 100 ezer érkezett. A szükséges fóliákat, ami az átszivárgások ellen véd, az önkormányzat már a hétvégén megvásárolta – tájékoztatta lapunkat Neubauer Roland. Kismaros egyébként 600 méteren védekezik, a polgármester tájékoztatása szerint 250-en vannak a védekezési vonalon, köztük a honvédség és a katasztrófavédelem emberei is. Mint mondta, nagyon magas a civil részvétel is, még Budapestről is érkeznek, amire szükség is van, mivel a település egy kritikus szakaszán csak kézi erővel tudnak védekezni. „Körülbelül tízezer homokzsákot csak csatárláncban tudunk eljuttatni a megfelelő helyre.”...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.