Szerző: CSERNYÁNSZKY JUDIT
2024.08.29.
A Lukoil szállítások leállítása után is zavartalanul kapja Magyarország és Szlovákia az orosz olajat, hisz a Tatnyeft szállításai és más orosz cégeké is folytatólagosak a Barátság kőolajvezetéken keresztül – írta meg a Kyiv Independent. Ugyan a Bloomberg forrására hivatkozik érdekes módon, és ráadásul névtelenül nyilatkozóra. Viszont konkrét számokat is megírnak: 436 ezer tonna érkezett hazánkba júliusban, szlovákokhoz 356 ezer tonna. Ami azt jelenti, hogy még több is érkezett, mint júniusban, holott júliusban állította le a kijevi vezetés az olajszállításokat. Ezért érthetetlen is a magyar kormány részéről az erre válaszul érkező, egyelőre nem konkretizált fenyegetés. Ellenben a Kyiv Independentnek nyilatkozott a Naftogaz elnök-vezérigazgatója, Olekszij Csernyisov, aki megerősítette, hogy a két ország számára történő olajszállítások nem csökkentek a szankciók ellenére sem. S ugyebár a MOL hasonlóan nyilatkozott, ellátási gondok egyáltalán nincsenek!
Külföldön is téma a Madách Imre Gimnázium igazgatójának leváltásaA Bloomberg budapesti tudósítója rögtön hírét vitte a madáchos igazgató leváltásának, jelezve, a botrány óriási vihar kavart. Egyébként a téma elég sok országban aktuális, de mondjuk más formában, így nyilván érdeklődésre tart számot. A cikk kiemeli, hogy az igazgató a kiadott közlemény szerint az okos telefonokat okosan akarja az oktatásban felhasználni, másrészt pedig a mobilok használatát mindemellett szigorítani fogja. A tiltásnak nem látja értelmét.
Orbánék troll-diplomáciájának gyümölcse: nem Budapesten üléseznek az uniós külügyminiszterekMég a jobboldali Fox News 21 Colorado állambeli honlapján is megjelent az a brüsszeli keltezésű cikk, amely a magyar soros uniós elnökség eltelt két hónapját értékeli. Az AP-től átvett tudósítás azzal kezdődik, hogy annak ellenére megkapta a rotációs elnökséget a magyar kormány, hogy általában mindent ellenez, amit az összes többi tagállam elfogad, támogat, helyesel. Számokban érzékeltetve: 450 milliós közösséggel áll szemben a 9,5 milliós lakosságot képviselő magyar kormány. Krekó Péter troll-diplomáciának nevezi azt, amit Orbánék az elmúlt két hónapban műveltek. Így aztán nincs mit csodálkozni azon, hogy a mára tervezett külügyminiszteri találkozót a szokásoktól eltérően ezúttal nem az elnökséget betöltő országban, hanem Brüsszelben tartják meg. S a többi, esetleg Budapesten tartandó rendezvényen pedig a miniszterek – ahogy ezt előre jelezték már – csak helyetteseiket vagy egyéb tárgyalópartnert küldenek maguk helyett tiltakozásuk jeléül. Folyosói beszélgetésekben szinte mindennapos kérdés, vajon mivel fogja hitelteleníteni az uniós egységet Orbán, mi vár még a közösségre az év végéig. Ellenkezése sok tekintetben hasonlít az azóta távozott britekéhez, viszont Magyarország nem akar kilépni az EU-ból, hisz továbbra is az uniós tagságnak a jelentős, nettó haszonélvezője. Erről maga Orbán is beszélt Tusványoson, jelezve, nemhogy távozna, sokkal inkább terjeszteni akarja az EU-n belül az illiberális ideológiáját. Mire elemzők megjegyzik, se Kínának, se Oroszországnak nem állna érdekében Orbánnal üzletelni, ha nem lenne az Unióban. Az elemzést nagyon sok médium átvette.
A katonai célú, amerikai rádió-adóvevő készülékek Oroszországba történő exportja törvénysértő gyakorlatPutyin Listája elnevezésű orosz civil jogvédő portálon is közreadták a Horváth Bence San-Francisco-i letartóztatásának történetét az amerikai igazságügyi tárca közleménye alapján. A rövid írás egyrészt ismerteti, hogy a katonai célú, amerikai rádió-adóvevő készülékek Oroszországba történő exportja törvénysértő gyakorlat, másrészt megerősítette, hogy ezeknek a technikai eszközök címzettje az orosz kormány volt és annak számos leágazása. A portál küldetését ismertetve úgy fogalmaz, a Free Russia Forum által vezetett Putyin listájára azok kerülnek fel, akik segítik az oroszországi kontroll nélküli kormányzás hatalomban tartását.
Az ukrán kormány által támogatott The Gaze/Tekintet portál is beszámolt az orosz kormány és Horváth kapcsolatairól. Horváth többnemzetiségű beszerzési láncolaton keresztül igyekezett amerikai katonai rádiókommunikációs technikai eszközöket exportálni, hogy így elkerülhesse a hatósági ellenőrzéseket. Nem csak ez a hálózat volt kiterjedt, de a Kurszk régióban és az ukrán-orosz határ menti térségben vele kapcsolatban álló megrendelői oldal is. Maga Horváth vette meg ezeket a technikai eszközöket és Spanyolországon, Szerbián, Magyarországon, Lettországon és egyéb országokon keresztül igyekezett célba juttatni, pontosabban átcsempészni ezeket Oroszországba – kormányzati megbízások alapján. 2023 januárjában egy viszonylag kis amerikai rádiótechnikai céggel kezdett üzletelni. 200 készüléket vásárolt tőlük, azonban az amerikai vámügyőrség lefülelte a csempészárut. Azóta folyamatosan nyomoz az ügyben az amerikai Nemzetbiztonsági Nyomozó Szolgálat, a Védelmi és a Kereskedelmi Minisztérium is. Az ügyet pedig mostantól ugyebár az igazságügyi tárca vette át. A Washington DC-beli ügyész közleményében nem szerepel se a magyar kormány, se a HEPA, a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.