Szerző: NÉMETH-KÁLLAI SZILVIA
2024.08.04.
Az Európai Unió több tagállamban, így Magyarországon is elképzelhetőnek tartaná, hogy a várható élettartam alakulásától tegyék függővé a nyugdíjkorhatárt. Eszerint, ha a várható élettartam csökken, akkor a nyugdíjkorhatárnak is csökkennie kellene – számolt be róla a Pénzcentrum a Nyugdíjguru információira hivatkozva.
A hazai nyugdíjrendszerben a rugalmas nyugdíjkorhatár fogalma és intézménye nem új dolog. 2010 előtt volt korengedményes, korkedvezményes nyugellátás, és maga az a tény, hogy a nők 40 szolgálati évvel kérhetik a nyugdíjuk megállapítását, mind ehhez tartozik. Viszont a férfiak ezt már nem kérhetik, miközben tudjuk, hogy Magyarországon a férfiak életesélyei rendkívül rosszak. Ezért a nyugdíjas szervezetek alapvetően támogatják, hogy a nyugdíjkorhatár rugalmas legyen – mondta Hegyesiné Orsós Éva.
Ezt indokolná – fejtegette a szakember –, hogy az Európai Unióban a férfiak várható élettartama több, mint 17 évvel több, mint Magyarországon. Ha tehát valaki eléri a 65. életévét, akkor az unióban még van esélye átlagosan több, mint 17 évet élni. Itthon viszont átlagosan kicsivel több, mint 13 további év jut a férfiaknak. Ezzel szemben a nők hosszabb ideig élnek még, igaz, az unió többi tagállamában élő nyugdíjas társaikhoz képest viszont jóval kevesebbet. Vagyis Magyarországon a nőknek esélyük van, hogy átlagosan 4 évvel tovább éljenek, mint a férfiaknak. Az utóbbiak mégsem kapják meg azt a lehetőséget, hogy előbb menjenek nyugdíjba. „A rugalmas nyugdíjba menetel intézménye rendkívül fontos. Ez azt jelenti, hogyha valaki szeretné kérni az öregségi nyugdíjának a megállapítását, miközben nem érte el az előírt korhatárt, akkor a rugalmas rendszer lehetővé teszi, hogy ezt igénybe vegye. Ugyanakkor minden bizonnyal kisebb összegre számíthat, mintha megvárta volna az irányadó nyugdíjkorhatárt.”
Korábban sem lehetett ezt bármikor kérni. Meg van határozva a minimum korhatár. Ha ez és az irányadó öregségi korhatár között szeretne nyugdíjba vonulni valaki, akkor ezt a rugalmas rendszer lehetővé teszi, függetlenül attól, hogy az illető férfi vagy nő. Ez azért lenne nagyon jó, mert igen különböző az emberek élethelyzete. Ma nagyon sok nő, aki a 40 szolgálati évvel kéri a nyugellátásának megállapítását, tovább dolgozik. Köztük azok az 57-60 évesek, akik nyugdíjasként akár még 10 évet is tudnak dolgozni. Míg egy férfi, aki például beteg, vagy akár a beteg hozzátartozóját ápolja, nem kapja meg ugyanezt a lehetőséget. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a nyugdíjkorhatár rugalmas legyen. Sőt, az elmúlt években a szakszervezetek is sokszor kezdeményezték, majd követelték, hogy a férfiakra is terjesszék ki ezt a rendszert, ezt a lehetőséget – magyarázta Hegyesiné Orsós Éva...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.