2024. július 28., vasárnap

NEM CSAK PÉNZBEN FIZETNEK NAGY ÁRAT A MAGYAROK AZ EGYMILLIÁRD EURÓS KÍNAI HITELÉRT

HÍRKLIKK
Szerző: NVZS
2024.07.28.


„Olyan rossz lehet a piaci megítélésünk, hogy a kormány nem merte venni a bátorságot ahhoz, hogy kimenjen a nemzetközi piacra” – mondta Bodnár Zoltán, miután kiderült, Magyarország gigahitelt vett fel Kínától. A Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke szerint minden valószínűség szerint nagy árat fizetünk – nem is csak pénzben – ezért az egy milliárd eurós kölcsönért, hiszen az köztudott, hogy a kínaiak nem adják olcsón pénzt, és mást is szoktak kérni a kamatokon túl, például politikai jóindulatot. Az pedig abszurd, hogy az Állami Adósságkezelő Központ (ÁKK) nem hajlandó minden, a hitellel kapcsolatos részletet elárulni, ugyanis ezek közérdekű információk, a szerződésnek nem lehet olyan része, amire bárki titoktartást kérhet.


A Portfolio robbantotta csütörtökön reggel a bombát, amikor megírta, hogy a magyar állam az idén tavasszal egymilliárd euró összegben vett fel hitelt kínai bankoktól, amit április 19-én teljes összegben le is hívott. A gazdasági szakportál az ÁKK frissített statisztikáiban bukkant ennek a nyomára, s mint aláhúzta: a hitelfelvételről nem találtak kormányzati bejelentést. A Portfolio azt még ki tudta kutatni, hogy a hitelt három évre adta a kínai fél, de a megkeresésére az ÁKK ezen felül csak annyi információt adott a konstrukcióról, hogy a megállapodást a China Development Bank, az Export-Import Bank of China és a Bank of China Limited Magyarországi fióktelepe pénzintézetekkel kötötték, a többi között infrastrukturális és energetikai fejlesztések finanszírozására. Az egymilliárd euróra (mai árfolyamon több mint 393 milliárd forint) a meglévő devizaadósság állományán belül máig a legmagasabb összegű hitel, a második legnagyobb a Budapest-Belgrád vasútvonalra felvett kölcsön (durván 917 millió dollár), amit szintén a Kínai Eximbank nyújtott.

A portál nem igazán érti, hogy miért nem volt teljesen transzparens ez a kínai hitelfelvétel, ugyanis – mint rámutatott – az ilyen jellegű hitelfelvételekről a kormány rendszeresen be szokott számolni, a folyamatok eddig jellemzően jól követhetők voltak. Az ÁKK által adott indokláson túl az sem világos, hogy pontosan milyen céllal történt a hitelfelvétel – mutatott rá a Portfolio...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.