Szerző: ÁGHASSI ATTILA
2024.07.24.
Szeretnék megmutatni egy olimpiai érmet a kisfiamnak, és a kezébe adni augusztusban”
– így kezdte a beszélgetésünket Kovács Richárd Eb-bronzérmes ökölvívó, aki a 63,5 kilósok közt versenyez Párizsban. Ha mázlija lesz, és a húsz kijutott versenyző közül bekerül a négy erőnyerő közé, akkor meccs nélkül érkezik a tizenhat közé, ahogy a nyolc kiemelt is. (A maradék négy helyért nyolcan bokszolnak.) Innen a képlet egyszerű: két győztes meccsel már érmet is nyerhet. Ha erőnyerő lesz, elmehet például a pénteki megnyitóra, ha nem, akkor már másnap, vagyis szombaton szólítják a ringbe.
A 26 éves Kovács Máriapócson született, és még óvodás volt, amikor hatévesen megismerkedett a boksszal. A testvérével és az unokabátyjával ment be a bokszterembe, ez a sport az apjától sem állt távol. Igazán nem is tudja, mi fogta meg, a kesztyű vagy a mozgás, de első látásra szerelembe esett, és ez kíséri mind a mai napig. Boldogan ment az edzésekre még úgy is, hogy a szabályoknak megfelelően 13 éves korában kezdhetett el csak igazán versenyezni. A diákolimpián, a serdülő bajnokságokon, mindenhol szorítóba lépett, 13 éves korától a korosztályos válogatottak tagja lett, értelemszerűen most a felnőtt válogatottban van a helye.
Kovács a 2023-as Európa Játékokon megszerzett bronzérmével jutott ki Párizsba, a szerb Sendriket egyhangú pontozással verte meg a nyolc között, hogy az álma, az olimpiai részvétel valóra váljon. A grúz Gurulitól kikapott az elődöntőben, őt most is megkaphatja ellenfélnek az olimpián, a sorsolást csütörtökön késő délután tartják. Azt, hogy a részvételnek mekkora értéke van ebben a súlycsoportban, hűen érzékelteti, hogy amerikai versenyző háromszor is nekifutott, de nem tudta biztosítani a helyét, elvérzett a selejtezőkön, pedig az ottaninál erősebb bokszkultúra kevés akad.
„A boksz a mai napig egy kitörési lehetőség, de engem a kezdeteknél még nem ez érdekelt, mert egyszerűen csak jól éreztem magam a teremben, a ringben, még ha kaptam is ütéseket. Jó nevelést, önuralmat, önfegyelmet, kitartást kaptam a boksztól, és hát a mai világban az sem hátrány, ha meg tudja védeni magát az ember.
A bokszban az a szép, hogy a szülőnek nem kell milliomosnak lennie, hogy elindítsa a gyerekét, mert ez a szegények sportja, de mindenki egyenlő a ringben. Abban az ötször ötméteres négyzetben mindenki egyenlő,
nem számít, ki honnan jön, nem számít, mennyire gazdag, vagy mennyit nélkülözött korábban. A ringben csak a teljesítmény, a tudás számít.”...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.