2024. július 2., kedd

FÓTI TAMÁS: AZ EGYETLEN KIVEZETŐ ÚT - VLAGYISZLAV INOZEMCEVVEL BESZÉLGET FÓTI TAMÁS

ÉLET ÉS IRODALOM / INTERJÚ
Szerző: FÓTI TAMÁS
2024.06.28.


A Moszkvai Állami Egyetem egykori intézetvezető professzora ma az Egyesült Államokban él, miután nyilvánosan bírálta a Krím félsziget megszállását, és ezért eltávolították állásából. Azóta Vlagyiszlav Inozemcev (56) tanácsadóként keresi kenyerét, számos ügyfele van „Kínától Kanadáig”, alkalmanként kormányzati döntéshozók vagy nagyvállalati vezetők, akik igénylik egy orosz bankár-közgazdász tapasztalatait. Oroszország agressziójának kezelésére is vannak ötletei – ezek nem föltétlen találnak meghallgatásra. Meggyőződése, hogy Vlagyimir Putyin hatalmát csak belülről lehet megdönteni, a külső nyugati nyomás csak kontraproduktív lenne. Demokratikus úton nem lehet változtatást elérni, mert az orosz közvélemény szemében a demokraták – akik közé önmagát is sorolja – leszerepeltek. „Oroszországot megváltoztatni belülről csak akkor lehetséges, ha az elitből jelentkezik erre egy csoport.”


Ön bírálja az Oroszország elleni gazdasági szankciókat – nem általában a nyugati intézkedéseket ellenzi, hanem azoknak egy intelligensebb módját támogatná…

– Először is arra lenne szükség, hogy a gazdasági szankciók Putyin rendszerének jobban fájjanak, mint Európának. Másodsorban pedig újra és újra felül kellene vizsgálni, mi az, ami nem működik, vagy elégtelen a hatása. Olyan mechanizmus kell, amelyben a bevált szankciókat fenntartják, megerősítik, de elvetnék az eredménytelennek bizonyulókat. Az a gond a mostaniakkal, hogy csak egyszer végrehajthatóak, és nemigen van lehetőség a visszavonásukra. Egyre több szankciót hoznak, nem derülhet ki, melyik működik, melyik nem. Nem világos, a szankció kit sújt, kit nem, kinek szolgálja az érdekeit. Rengeteg nyugati vállalat választotta a háború elején az önkéntes kivonulást Oroszországból, és ez sokkal jobban sújtotta az országot, mint maguk a szankciók. Pedig nem hoztak közvetlen intézkedéseket a nyugati üzleti élettel szemben, ám az autógyárak zöme úgy döntött, hátat fordít, és ez igen érzékenyen érintette az orosz ipart, a leányvállalatokat, beszállítókat. Viszont azok az autóipari cégek, amelyek a háború első hat-hét hónapjában nem mentek el, ma meglehetősen bizakodóak is abban, hogy jól járnak, ha maradnak. Tehát a szankciók hatása esetleges, általában valamelyik gazdasági vagy politikai érdekcsoport termékei. És ugyan kelthetik Ukrajna támogatásának a látszatát, de valójában ez nem elégséges ahhoz, hogy le is győzzék az agresszort...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.