Szerző: SASHEGYI ZSÓFIA
2024.07.18.
Drámai fordulat borzolta fel a kedélyeket az amerikai elnökválasztást megelőző kampányban: Donald Trump ellen merényletet követtek el. Fordít-e ez a korábbi esélyeken? Mit jelent a kereszténység a politikában Amerikában és mit itthon? Remélhetünk-e bármi jót egy esetleges Trump győzelem esetén? Hozna-e az transzatlanti békekoalíciót és vajon működne-e a NATO? A Heti Válasz legújabb adásában a Trump-kritikus konzervatív amerikaiak lapja, a Bulwark Magyarország-szakértő szerzőjét, az egyetemi professzor David H. Baer-t Ablonczy Bálinttal és Laky Zoltánnal faggatta a műsorvezető, Sashegyi Zsófia.
Részletek a műsorból:
Amerikai teológia és filozófia professzorként honnan a kapcsolatod Magyarországgal és hogyan tanultál meg ilyen jól magyarul?
David H. Baer: A feleségem révén. Ő ’89-ben jött ki Amerikába tanulni az egyetemre, ahol megismerkedtünk 1990-ben. Amikor udvarolni kezdtem, azt mondta, teljesen lehetetlen, hogy olyan férje legyen, aki nem tud magyarul, így kezdtem tanulni a nyelvet. Akkor éppen doktorandusz voltam és, hogy nagyobb nyomást helyezzek magamra, kitaláltam, hogy Magyarországra jövök és a magyarországi evangélikus egyház kommunizmus alatti történetét fogom kutatni. Ez a kényszerhelyzet működött, megtanultam magyarul.
Hogyan lettél újságíró?
David H. Baer: Miután befejeztem a disszertációmat, egy ideig nem foglalkoztam Magyarországgal, de 2011-ben, miután Orbán egy új egyházi törvényt hozott, írtam egy nyílt levelet a magyar egyházaknak, ami az evangelikus.hu honlapon jelent meg. Arra kértem az egyházakat, hogy ne egyezzenek bele abba, amit Orbán csinál a vallásszabadsággal. Nem tudom, miért, de Márfi Gyula érsek úgy döntött, hogy válaszol a levelemre. Nagyon hosszú, megdöbbentő levelet kaptam, amiben sok csúnyát mondott, és végül országos botrány lett az egészből, amibe Gyurcsány Ferenc és Semjén Zsolt is beleszólt. Tőle is kaptam egy nyílt levelet, de kaptam fenyegető e-maileket is Magyarországról és rengeteg ember felhívott Texasban, az irodámban. Akkor úgy három hónapra ismert ember lettem. Úgy döntöttem, hogy nekiállok a vallásszabadság kutatásának és újra Magyarországra jöttem, itt töltöttem az alkotói szabadságom. Jártam az országot és végignéztem a többi egyházi vallási közösség sorsát. Mivel egyedül én foglalkoztam ezzel, szakértője lettem a témának, belekerültem valamilyen szinten a közéletbe. Amikor az amerikai konzervatívok elkezdtek Orbánért rajongani, idejöttek a Duna Intézetbe és úgy beszéltek az országról, hogy egyáltalán nem ismerték. Felháborodtam és írtam egy cikket, őket kritizálva. A Bulwarkban próbáltam megjelentetni. Ez a honlap tulajdonképpen a Trumppal kritikus konzervatívok oldala. Korábban volt egy folyóirat, amit hirtelen megszüntetett a tulajdonos, mert kritizálta Trumpot. Az újságírók száműzöttek lettek és létrehozták ezt az internetes újságot. Én korábban is előfizetőjük voltam és követtem őket. Szóval ott akartam megjelentetni cikkemet, ami nem sikerült, később azonban egy szerkesztő megkért, hogy írjak egy másik cikket Magyarországról. Amerikában körülbelül öt ember van, aki szakértőként tud írni vagy mondani valamit Magyarországról. Így lettem újságíró...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.