Szerző: KAISER ORSOLYA
2024.04.01.
Este hat óra van, szólnak a harangok egy budai templomból, miközben egy csapat ember baktat a Máltai Fogadó macskaköves útján az épület egyik terme felé. A szobában kellemes meleg van, az asztalon egy kis nassolnivaló fogadja az érkezőket, akik cseppet sem tűnnek idegesnek attól, hogy egy kívülálló személy, egy újságíró is csatlakozik a mai alkalomhoz. A gyűlés igen szűk körű, velem együtt hatan ülünk össze péntek este. Van, aki a munka után egyből a fogadóba jött, míg más a gyereke mellől állt fel, hogy ott lehessen a gyűlésen. A csoporttagok után én is elfoglalom a helyem egy kissé kopottas karosszékben.
A munkafüggőséggel már mi is több cikkben foglalkoztunk. A függőség Magyarországon a munkavállalók 7-8 százalékát érintheti, a problémáról mégis kevés szó esik. Talán azért is, mert a kapitalista társadalmak azt jutalmazzák, ha valaki a karrierjének szenteli az egész életét. Naphosszat túlórázik, önként megy a feladatok után, az ágyba és a nyaralásra is magával viszi a céges laptopját. „Nem ismerjük fel, és nem is vagyunk hajlandók róla beszélni. Nagyon nehéz belőni azt a határt, ahonnan már munkafüggőségről beszélünk.
A csoportba járó tagok is többdiplomás emberek, mégis nehezen találják a mértéket. Nem tudják, mikor kell leállni”
– mondja Garai István mentálhigiénés szakember, munkafüggő, azaz munkesz, és az Anonim Munkaholisták (Workaholics Anonymus, WA) önsegítő csoportjának egyik szervezője. Szerinte a túlzásba vitt munka mindig is jellemző volt itthon és külföldön egyaránt, csak a probléma nem volt annyira ismert, mint napjainkban.
Nincs csoportvezető, itt függők vannak
A politikától és vallástól is független magyarországi WA tíz évvel ezelőtt alakult meg amerikai mintára, ahol már az 1980-as évek óta léteztek munkafüggőknek szóló foglalkozások. A magyar Anonim Munkaholisták személyes és online gyűléseket is szervez heti rendszerességgel, így olyan, külföldön – például Angliában és Bécsben – élő magyarok is csatlakozhatnak a csoporthoz, akik úgy érzik, gondjuk van a munkához való viszonyukkal. A gyűléseknek nincs kinevezett vezetőjük...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.