Szerző: MIZSUR ANDRÁS
2024.04.26.
Nem új keletű ez a fajta messiásváró hangulat a ellenzéki választók körében, ami az ellenzék 2010 óta mutatott politikai teljesítményét minősíti. Márki-Zay Pétert is így hájpolták a 2021-es előválasztási győzelme után, mint most Magyar Pétert. A hódmezővásárhelyi polgármester legfőbb vonzereje az volt, hogy nem volt része a hagyományos értelemben vett ellenzéknek. Egyik pártnak sem volt a tagja, cserébe kétszer is legyőzte a Fideszt, amit nem sokan mondhatnak el magukról az ellenzékből. Máshogyan beszélt és kommunikált, mint a legtöbb ellenzéki politikus, nem véletlenül voltak rá kíváncsiak az ismert influenszerek is. Abba a képbe sem illett bele, amit a fideszes propaganda sulykolt az ellenzékről: egykori Fidesz-szavazónak, keresztény-konzervatív embernek vallotta magát, aminél csak azt mondta el többször, hogy hány gyereke van. Ismerős?
Márki-Zaytól kimondva-kimondatlanul várták a szavazók, hogy leváltja azt az ellenzéket, amely 12 éven át képtelen volt megbuktatni Orbánt és a Fideszt. Ehhez képest mi történt, miután az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje lett? Leült egyezkedni azokkal, akiket az ellenzéki szavazók jó része a fenébe kívánt. 2022-ben sem az ellenzéket, sem a Fideszt nem váltotta le Márki-Zay, lett ehelyett újabb kétharmad és tovább mélyült az ellenzék válsága.
Az ellenzékből való kiábrándultsággal magyarázható a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) és a Mi Hazánk előretörése is. Sok Fidesszel kritikus szavazó náluk kötött ki a 2022-es fiaskó után. A Mi Hazánk már akkor is jól szerepelt, hiszen sikerült megugraniuk a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt. A Kutyapárt erősödése még látványosabb: felmérések szerint nagy eséllyel bejutnak a Fővárosi Közgyűlésbe, az EP-választáson pedig akár két mandátumot is nyerhetnek. A XII. kerületben a párt egyik társelnöke, Kovács Gergely lesz a fideszes polgármesterjelölt kihívója. Magyar Péter váratlan népszerűsége újabb tünete az ellenzék évek óta húzódó válságának. Nem véletlen, hogy a bizonytalanok megszólítása mellett elsősorban a Kutyapárttól és a Momentumtól vehet el szavazókat. Attól a Momentumtól, amely a NOlimpia kampány 2017-es sikere után szintén az ellenzékváltás ígéretével lépett fel. Ebből sem lett semmi, aminek most isszák meg a levét Donáth Annáék.
Szombaton hivatalosan is elkezdődött a választási kampány. Nagyjából körvonalazódni látszik, hogy hol kiket indítanak az ellenzéki pártok. 2019-ben annak köszönhetően tudták több vidéki nagyvárosban és budapesti kerületben legyőzni a Fideszt, hogy közös jelöltekkel, egy az egyben indultak a Fidesz ellen.
A győztes recept tehát adott volt, a választók mégis azt látják, hogy Budapesten és vidéken is több helyen egymással versengenek az ellenzéki jelöltek. Azon vitatkoznak az egykori szövetségesek, kinek hány képviselőjelöltje legyen, ki kinek a javára lépjen vissza, miközben a Fidesz leváltásáról és Orbán bukásáról beszélnek. Józsefvárosban az MSZP kavart be az ellenzéki összefogásnak. Ferencvárosban a fél ellenzék szembe fordult Baranyi Krisztina polgármesterrel. Zuglóban és Rákosmentén a Momentum és az MSZP veszett össze, míg Kőbányán DK–Momentum-csörte van kibontakozóban. És akkor még nem beszéltünk Győrről, ahol az ellenzék bénázása miatt még a szexbotrányba belebukó Borkai Zsoltnak is esélye lehet a visszatérésre. Egyszóval az ellenzék pontosan ugyanazt csinálja, amiből a szavazóiknak egyszer már elegük lett. Ennek két nyertese lehet: a Fidesz és Magyar Péter.
A számok magukért beszélnek. Az Iránytű Intézet friss felmérése szerint Magyar Péter pártja, a Tisza Párt a teljes népesség körében 13 százalékon áll, amivel jelenleg messze a legerősebb ellenzéki pártnak számít. A DK–MSZP–Párbeszéd a teljes népességen belül 5 százalékon, míg a Mi Hazánk és a Kutyapárt 3 százalék környékén áll. Szintén beszédes adat, hogy az Iránytű felmérése szerint Magyar Péter szavazóinak több mint fele korábban az ellenzéki összefogásra voksolt. A Závecz Research április 22-én publikált felmérése szerint Magyar Péter EP-listája 14 százalékot kapna a biztos szavazók körében, amivel a Závecznél egyértelműen a harmadik legnagyobb erőnek számítanak a 33 százalékos Fidesz és a 26 százalékos DK–MSZP–Párbeszéd mögött...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.