Műsorvezetők: HERSKOVITS ESZTER, SELMECI JÁNOS
2023.01.12.
A Reggeli Személy 2023. január 12-i adásában Herskovits Eszter és Selmeci János Radó Péter oktatáspolitikai elemzővel beszélgetett.
"A gazdaságpolitikai hibákat 500 napos program keretében ki lehetne javítani. A vállalatokra, a pénzügyekre, a bankokra, a közbeszerzésekre, a nyugdíjrendszerre, az egészségügyre vonatkozó szükséges gazdasági reformokat 5 év alatt be lehetne vezetni. A társadalom szétszakítottsága, a mélyszegénység gyógyításához nagyjából egy emberöltő kell. De az erkölcsi kár száz évre hat ki, és teszi tönkre a magyar nép lelkét és a magyar nemzet becsületét" – véli Bokros Lajos. A közgazdászt az Élet és Irodalomban megjelent A csőcselék uralma Magyarországon című írása kapcsán kérdeztük meg, aki szerint "a romlás olyan foka bontakozik ki szemünk előtt", amely egy évszázados lecsúszást eredményezhet.
A felvetést, hogy ez a lecsúszás a korábbi rendszerek okozata lenne, "mert bennünk volt ez az erkölcsi romlás", kétkedve fogadta. Szerinte le lehet térni erről az útról, ezt a rendszerváltást követő két évtized bizonyítja.
Az erkölcsi romlást megfékezni szerinte csak úgy lehet, ha az ép erkölcsi érzékkel rendelkező emberek felismerik saját felelősségüket. Ezeknek az embereknek egészében kell elutasítaniuk a romlást okozó rendszert, "meg kell találni azt a közös erkölcsi nevezőt, amelyre építve olyan politikai mozgalom jöhet létre", amely képes a csőcselék uralmát a történelem szemétdombjára taszítani.
„Leszólta a tanárokat, leszólta az általunk tanított diákokat. Olyanokat mondott Pintér Sándor, hogy egy hétvége alatt többet dolgozik, mint egy tanár egész héten”
„Nagyon nagy dilemma az, hogy ha benne vagyok a rendszerben, akkor minden egyes munkanapommal fenntartom a működését. Miközben nem értek azzal egyet, hogy hogyan működik”
„Abban a két kérdésben, amit fontosnak tartottam, ott hoztam döntéseket. Ott nem megállapodtam, hanem a kormány hozott döntéseket.”
Orbán Viktor Magyarországán a tudás és a gondolatok ellenőrzése, a kulturális viták keretezése fontos támaszai a politikai ökoszisztémának – állapítja meg William Nattrass a Politicóban. Az írás címe szerint "Brüsszel" ott üt Orbánon, ahol az valóban fáj – az oktatás terén -, amikor a felsőoktatás fideszes befolyásolását veszi célba.
Amikor a múlt hónapban kiderült, hogy az Európai Bizottság leállítja az Erasmus+ és a Horizon Europe támogatásokat 21, a Fideszhez kapcsolódó közalapítványok irányítása alatt álló magyar egyetemnél, érezhető lett a pánik a magyar miniszterek körében – írja Nattrass. Emlékeztet arra, hogy Budapesten elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek nevezték a lépést, és két miniszter gyorsan Brüsszelbe repült, hogy erről tárgyaljon. Egyikük, Navracsics Tibor azt mondta, közel a megoldás, de az uniós hatóságok kétségeiket hangoztatták, a magyar kormányzati szóvivő pedig arra figyelmeztetett, hogy jogi lépések következhetnek, ha a helyzet nem rendeződik sürgősen.
Ez a reagálás, valamint a magyar médiavisszhang azt sugallja a Politico szerzője szerint, hogy itt többről van szó, mint pénz visszatartásáról. Elvégre az Erasmus-alap 40 millió eurója eltörpül azon eurómilliárdok mellett, amelyeket a Magyarországnak szánt kohéziós alapokból fagyasztottak be. Az Orbánnal szembenállók közül sokan kleptokráciaként bélyegzik meg a Fideszt, de az igazság az, hogy a kormányzó pártnak mély kulturális és intellektuális gyökerei vannak, amelyeket táplálni kell. A projekt hatalmi céljai hosszú távra szólnak, ezért olyan fontos dolog, ha megtámadják a felsőoktatásra gyakorolt Fidesz-befolyást.
A cikk szerzője ismerteti azt a folyamatot, amelynek eredményeként volt és jelenlegi miniszterek kerültek az egyetemeket irányító közalapítványok élére, és egyúttal elismeri: érthető, hogy az érintett egyetemek diákjai haragosak. Magyar ellenzéki politikusok is hangot adtak aggodalmuknak, hogy a brüsszeli Bizottság lépése nem az Orbán-rezsimnek, hanem a diákoknak árt – teszi hozzá. Mindezzel együtt is azonban úgy ítéli meg: az egyetemek közalapítványi irányítás alá helyezésének létfontosságú szerepe van a párt hatalmának megőrzésében. William Nattrass szerint Orbánt valójában az különbözteti meg a többi európai populista vezetőtől, hogy különleges viszonyt alakít ki az állam és a tudományos világ – a politikusok és az értelmiségiek – között.
„Orbán nem politikai kaméleon, és a Fidesz különleges potenciálja abból a tényből ered, hogy erős az intellektuális támasza. Ennek folytán a magyar akadémiai világ nemzetközi finanszírozásának az elvágása sokkal keményebben sújthat a Fideszre, mint azt sokan felfogják” – állítja a Politico szerzője.
Lendvai Pál a Der Standardban arról ír, hogy Magyarország bizonyult az EU legkorruptabb államának a Transparency International friss besorolása szerint. Orbán Viktornak ezzel sikerült az első helyre kerülnie az unióban, de ettől a diadaltól nem szállt el a szerénysége: Ilham Alijev azerbajdzsáni elnököt Budapesten fogadva például azt mondta: ő maga sokat tanult Alijevtől, de még többet kell tőle tanulnia – írja Lendvai.
A cikk ezután áttekinti Alijev országlásának főbb következményeit. Azerbajdzsán az említett korrupciós listán a világ országai között sereghajtó, a 157. helyen áll. Magát Alijever egy nemzetközi szervezet már 2012 decemberében az év legkorruptabb emberének nyilvánította. Erre azzal szolgált rá, hogy családja az ország gazdaságának leggyümölcsözőbb ágazataira – bankokra, telefontársaságokra, ásványkitermelésre és építési vállalkozásokra – tette rá a kezét. Alijev és Orbán barátsága pedig – emlékeztet a Der Standard szerzője – Orbán egyik felettébb vitatott döntésére, az örmény tanfolyamtársát Budapesten baltával agyonverő azeri katonatiszt szabadon engedésére vezethető vissza.
Lendvai arról is ír, hogy Orbán érdemrenddel tüntette ki Alijev feleségét is, aki időközben – alkotmánymódosítást követően – férjének, az államfőnek a helyettese, alelnök lett. A Der Standard cikke azzal zárul, hogy Orbán felesége, Lévai Anikó szintén az egyik legbefolyásosabb személyiségnek számít Magyarországon, ámde - eddig és bizonyára a jövőben is - hivatalos funkció nélkül.
"a magyar jogi környezet sajátosságainak félreértéséből vagy – sajnálatos módon egyes szereplők oldaláról jelentkező – szándékos félreértelmezésekből adódó aggályok, amelyek beárnyékolták a magyar igazságszolgáltatás szervezetét, működését, elért eredményeit."