2023. szeptember 25., hétfő

POLÓNYI ISTVÁN: AZ ALAPÍTVÁNYBA SZERVEZETT EGYETEMEK MEGÉRKEZTEK A DIKTATÚRÁBA – 2. RÉSZ

HÍRKLIKK
Szerző: MILLEI ILONA
2023.09.25.


A Fidesz az alapítványi átszervezéssel nem véletlenül tette politikailag kiszolgáltatottá magyar felsőoktatást. Jócskán szerepet játszott benne az a 3 ezer milliárd forint is, amit az EU-tól vár, és aminek „jó helyre” kellene kerülnie. Hisz a nyilvánvaló politikai megszálláson túl a rendszer azt is lehetővé tette, hogy ezeknek az intézményeknek teljesen átláthatatlan legyen a költségvetésük. Egyebek között erről beszélt cikkünk első részében Polónyi István oktatáskutató. Ezúttal arról lesz szó, miképpen alakította át három fázisban a narancsos párt – a célja érdekében – a magyar felsőoktatást. Csak azzal nem számolt, hogy az unióból éppen a politikai kiszolgáltatottság, valamint az elszámoltathatóság és az átláthatóság hiánya miatt nem jönnek a pénzek.


Ön azt mondta, a Fidesz részéről az egyetemek alapítványi átszervezésének egyértelmű célja a politikai megszállás volt, de az eleve rossz konstrukció olyan alapvető elvárásokat is eliminált, amelyek ma az Európai Unióban általánosnak mondhatók: az átláthatóság és az elszámolhatóság. Ám az csak az egyik oldal, hogy a politikának ki van szolgáltatva ez a rendszer.

Igen, a másik a gazdasági, közgazdasági oldala mindennek. Én közgazdászként leginkább azon vagyok meglepve, hogy az átláthatóság és az elszámoltathatóság elveszett. A kuratóriumi tagoknak semmifajta felelősségük nincs. Ha mondjuk holnap szőröstül-bőröstül eladják a szegedi egyetemet, ezt meg se tudnák akadályozni. Nyilván a politika rájuk szólna, de akár el is adhatnák a szegedi főépületet, mert az jó helyen van a Sétáló utca végén, és senki nem szólhatna semmit. Nem lennének felelősségre vonhatók akkor sem, ha azt a pénzt eldorbézolnák. Az egész rendszer elszámoltathatósága, felelőssége egyszerűen nevetséges. Igaz, a felsőoktatási törvény nagyon sokszor változott, és az, hogy a rektor felel-e egyszemélyben a felsőoktatási intézmény vagyonáért és gazdálkodásáért, mindig változott egy kicsit, de a törvényben azért mindig benne volt, hogy az első számú vezető az felelős. Lehet, hogy nem a teljes vagyonával, de mindenesetre lecsukható volt. Most nincs ilyen. Azok az emberek, akik most ott ülnek a kuratóriumokban, bármit csinálhatnak, semmiért nem felelősek. És még leválthatatlanok is. Vagyis az egész rendszer egy olyanfajta működést generál, ami nyilvánvalóan bizalmatlanságot kelt egy olyan emberben, aki tudja azt, hogy mi az, irányított felsőoktatás, finanszírozott felsőoktatás, és hogyan működik ez a rendszer. Hiszen jól látható, majdnem mindegy, kit ültetnek oda, a rendszer úgy működik, hogy ki van szolgáltatva a politikának...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.