Szerző: SZELE TAMÁS
2023.06.02.
Titáni munkát vállal az, aki az orosz propagandát tanulmányozza tudományos alapossággal – de valakinek ezt is el kell végezni, és az eredmény általában igen hasznos. Az ukrán Detector Media ma megjelent elemzéséből például rájöhetünk, mennyire az orránál fogva vezeti Moszkva a magyar kormányt és mindenkit, aki hisz neki vagy tőlük jobbra áll.
A hivatalos magyar politika képtelen elszakadni a „Kárpátalja-kérdéstől”, akkor is, ha annak kilencven százalékát már eredetileg is az orosz titkosszolgálatok kreálták, például bizonyítottan az ő művük volt a KMKSZ központi irodájának felgyújtása 2018-ban (amivel foglalkoztam is 2019-ben), hiszen akkor az volt a Kreml érdeke, hogy Budapest minél inkább szembe kerüljön Kijevvel és blokkolja Ukrajna NATO- és EU-csatlakozását. Aztán az akkor elromlott viszony csak rosszabbra fordult, és nem Kijev hibájából, így aztán mikor a kormánymédia rémtörténetekkel traktálja törzsközönségét az ottani viszonyokról, már alaposan előkészített, megtrágyázott talajba veti a maszlagot.
Érdekes ezzel szemben a mai tanulmány alapján, hogy Magyarország ennek a mocskos játéknak nem fő-, hanem bizony csak mellékszereplője, és olyan országok is felbukkannak az orosz propagandában állítólagos területi revíziós igényekkel Ukrajna irányában, amelyekről a magyar kormánypárti elme el sem képzelne ilyesmit.
De lássuk, mit ír a Detector Media!
Azt, hogy az orosz propaganda Kelet-Európát a területi viták forrongó üstjeként mutatja be. Azt állítják, hogy Lengyelország Fehéroroszország, Ukrajna nyugati része és Kalinyingrád megszállásának küszöbén áll; Magyarország állítólag Ukrajna kárpátaljai régiójának elfoglalására készül; Románia állítólag Moldova annektálását tervezi, Ukrajna Csernovci és Odessza régióival együtt; Ukrajna pedig állítólag a „Dnyeszteren túli Köztársaságot” akarja elfoglalni a szovjet fegyverkészletekkel együtt.
A Detector Media 950 Telegram-üzenetet használva esettanulmányként mutatja be, hogyan tereli el az orosz propaganda a figyelmet saját agresszív akcióiról. Az elemzés a Kreml „Hidra-csatornáinak” 134 üzenetére épül, amely egy oroszbarát Telegram-csatornákból álló hálózat. Az összes elemzett üzenetet 2022. február 24. és 2023. május 2. között tették közzé.
A Telegram-üzenetek elemzéséhez szükséges adatokat a TeleZip/Mantis Analytics szolgáltatta. A keresőszavak a következő ukrán és orosz szavakat tartalmazzák:
„Belarusz, Moldova, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Magyarország, elfoglalni, bekebelezni, annektálni, birtokba venni”.
Ukrajnának hét országgal van szárazföldi határa: Fehéroroszország, Moldova, Lengyelország, Oroszország, Románia, Szlovákia és Magyarország. Ezek közül 1991 óta csak orosz csapatok léptek Ukrajna területére. Az ukrán területek megszállása 2014 telén kezdődött. Az orosz propaganda ugyanakkor a „nagy hazugság” terjesztésének technikáját alkalmazta, amikor a tényeket olyan hihetetlen fikcióval helyettesítik, hogy azokat racionálisan nem lehet megcáfolni. Először is, Oroszország megszállta a Krím félszigetet azzal az ürüggyel, hogy állítólag visszaadja az „illegálisan elidegenített területet”. Aztán a „népköztársaságok” ürügyén Oroszország megszállta Ukrajna donyecki és luhanszki régióinak egy részét.
2022. február 24-én Oroszország teljes körű háborút indított Ukrajna ellen. Hogy ezt valahogyan legitimálja, az orosz propaganda az orosz elnök egyetlen beszédébe foglalta a 2014 óta kitartóan terjesztett agitprop „nagy hazugság” minden elemét. Igyekeztek az ukrajnai behatolást az orosz ajkú lakosok védelmeként ábrázolni, akiket állítólag a náci szimpatizánsok ukrajnai térnyerése veszélyeztet; narratívákat adott elő a NATO-országok Oroszország elleni potenciális támadásáról; megtévesztéseket az Ukrajnában található amerikai biológiai laboratóriumokról és fenyegetéseket az orosz nukleáris fegyverek esetleges bevetéséről.
Ukrajna teljes körű lerohanását követően az orosz propagandisták kitartóan úgy állítják be a háborút, mint a „nácik” által meggyötörtek védelmét és a történelmi igazság helyreállítását. Ezzel párhuzamosan a propagandisztikus média és a Telegram-csatornák azt állítják, hogy más nemzetek állítólag az európai határok átrendezését célozzák. Ezeket az állítólagos „terveket” ellenségesnek ábrázolják, míg Oroszország tevékenységét békésnek nevezik.
Az oroszbarát Telegram-csatornák üzenetei szerint Ukrajna szomszédai között kétféle nemzet létezik: azok, amelyek mások megszállását tervezik, és azok, amelyek legalább részben megszállásra várnak. A Telegram propagandacsatornák alapján Lengyelországot, Romániát és Magyarországot Ukrajna szomszédai közül agresszorként festik le. Ezzel szemben Fehéroroszországot, Moldovát és Szlovákiát megszállás előtt állónak.
Az ilyen üzenetek terjesztésével az orosz propagandisták azt az illúziót akarják kelteni, hogy Oroszország inváziója nem szörnyűbb, mint a többi Ukrajnával határos állam tevékenysége. Emellett igyekeznek aláásni a nemzetközi intézmények hitelességét, hiszen az „agresszorokként” jellemzett Lengyelország, Románia és Magyarország mind az Európai Unió, mind a NATO tagjai. Ez az szembe állítás propagandatechnikájának alkalmazását jelenti, hogy elmosódjon a határ az agresszor és az áldozat, illetve az áldozatot védők között.
Alkalmanként ugyanazokat az országokat egyszerre ábrázolják „áldozatként” és agresszorként. Például Lengyelországról az a hír járja, hogy Ukrajna egyes részeinek, Fehéroroszországnak és az oroszországi Kalinyingrádi területnek a megszállását tervezi. Ugyanakkor olyan állítások hangzanak el, hogy Oroszország elegendő erővel rendelkezik ahhoz, hogy „napok alatt leigázza Lengyelországot”...
Ukrajnával kapcsolatban a narratíva azt állítja, hogy
„Ukrajna határai természetellenesek, és területének egy részét át kellene engednie Oroszországnak, Magyarországnak, Lengyelországnak és Romániának”,
ahogy azt egy, a megszálló hatóságokat támogató Telegram-csatorna 2022 decemberében írta. Ezzel szemben egy másik propagandisztikus csatorna 2023 februárjában azt állította, hogy „Ukrajna annektálhatná a Dnyeszteren túli területeket, hogy saját használatra hasznosíthassa a kobasznai katonai raktárakat, ahol szovjet fegyvereket tárolnak”...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.