Szerző: NVZS
2023.05.09.
Egyre több szó esik – szakmai körökben is – arról, hogy az idén újfent elengedhetetlenné válik az év közbeni nyugdíjkiigazítás. Habár az idén januárban 15 százalékkal emelték a nyugdíjakat, s a kormány szemmel láthatóan még mindig kitart a mérték helyessége mellett. Legalábbis az Európai Uniónak a napokban benyújtott konvergenciaprogramban továbbra is ekkora idei inflációval számol (miközben van olyan tétel, mutató, amin módosított a korábbiakhoz képest, a többi között megemelte az idei hiánycélt). Mindezt egyébként úgy, hogy a szakértők 18-20 százalékos idei éves drágulási ütemet jeleznek előre, s még a jegybank prognózisa is meghaladja a kormányét (15 és 19,5 százalékos sávban adja azt meg a márciusi Inflációs Jelentés).
Ami pedig a tényeket illeti: a várakozásokkal és a reményekkel szemben, márciusban még nem mérséklődött optimizmusra okot adó mértékben a fogyasztói árak drágulásának üteme. S habár az elemzők és a szakértők egyaránt arra számítanak, hogy drasztikusan majd csak a második félévtől lassul az infláció (akkor már a bázis is nagyon magas lesz, ez indokolja a majdani komolyabb fékeződésre vonatkozó prognózisokat), az év eleji folyamatok így is csalódást keltettek.
Most szerdán majd okosabbak leszünk, hiszen a Központi Statisztika Hivatal most teszi közzé az áprilisi inflációs gyorstájékoztatóját, de a Portfolió elemzői konszenzusa még mindig 24 százalékos mértéket valószínűsít (ez is csak 1,2 százalékponttal marad el a márciusitól).
A nyugdíjas kosár ennél is magasabb inflációt mutat, márciusban 26,7 százalékos volt...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.