Szerző: BENZA MÁLNA
2022.11.27.
A G7 ársapkajavaslata 65-70 dollár hordónként, de a lengyelek szerint ez nem elég szigorú intézkedés Oroszországgal szemben, hiszen az oroszok jelenleg ennél olcsóbban, 63 dollár 50 centért adják. És így is bőven megéri nekik, hiszen a Reuters által ismertetett becslés szerint az előállítás hordónként csak 20 dollárjába kerül Oroszországnak. A lengyelek, a litvánok és az észtek a Reuters értesülése szerint azt mondják, legalább 30 dollárra kellene levinni az ársapkát. Idéz azonban a hírügynökség egy másik uniós diplomatát is, aki szerint a lengyelek teljességgel kompromisszumképtelenek, és semmilyen elfogadható alternatív javaslatuk nincs. Az összképhez tartozik, hogy Málta, Ciprus és Görögország eközben túlságosan alacsonynak találja a G7 ársapkajavaslatát, attól tartva, hogy az is lerontaná tengeri szállító vállalkozásainak az üzletmenetét.
Így most egyelőre nincs megállapodás az Európai Unión belül, holott az idő sürget, december 5-én életbe kellene lépnie az Oroszországgal szembeni olajembargónak. A szárazföldi Barátság vezetéken érkező orosz olajat fogadó, legkiszolgáltatottabb országok - köztük Magyarország – felmentést kaptak az importtilalom alól, a többi uniós állam számára azonban tilos lesz az orosz nyersolaj behozatala - jövő február 5-től pedig a feldolgozott olajszármazékok, így például a dízelolaj importja is. Emellett pedig be kívánják vezetni az említett ársapkát, hogy megnehezítsék a máshová irányuló orosz olajexportot. Oroszország jelenleg a világ olajfelhasználásának mintegy 10 százalékát adja.
Bayer Lili, a Politico című amerikai portálnak interjút készített Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel – „valahol Ukrajnában” a vonaton, amin, feltételezzük, Kuleba Bukarestbe tartott, ahol ma kétnapos tanácskozást kezdenek a NATO-országok külügyminiszterei. Az ukrán diplomácia irányítója szerint a NATO-országoknak növelniük kell a fegyvergyártást, mert anélkül – mint mondta - lehetetlen a győzelem. A miniszter hangsúlyozta: országának elsősorban légvédelemre, harckocsikra és összeszerelő üzemekre van szüksége.
Szóba került Magyarország is, Kuleba arról beszélt, hogy Orbán Viktor a saját játékát játssza az Európai Unióval, és „néha túszként használja Ukrajnát ebben a viszonyban”.
„Bármit olvasnak a hivatalos médiában, az ukránok nem ellenségesek a magyarokkal szemben” – üzente a miniszter a magyar közvéleménynek, és hozzátette: „barátok voltunk, barátok vagyunk, és barátok is leszünk, de ezt a háborút meg kell nyernünk, és Magyarországnak érdeke, hogy Ukrajna győzzön”.
A Der Standard interjút közölt Székely Krisztával, a Katona József Színház rendezőjével, aki most az osztrák közönség előtt is bemutatkozik: Sankt Pölten tartományi színházában rendezi a Három nővért, a bemutatót pénteken, december másodikán tartják.
Székely az interjúban elmondja, hogy Magyarországon az abszolút hatalmat birtokló Fidesz a színházi intézményektől párthűséget vár el, ami tisztán keresztény, konzervatív, művészi értelemben régimódi, erőteljesen férfiközpontú és öreges szemléletet jelent. „Generációs küzdelmet élünk át, mivel főként olyan, hatvan-, hetvenéves férfiak foglalják el a hatalmi pozíciókat, akik a Fidesz-narratívát nyomják, és kultúrharcot hirdetnek” – mondja a rendezőnő. Ennek kevés intézmény képes ellenállni, ezek egyike a fővárosi Katona, de csak azért, mert Budapestnek ellenzéki főpolgármestere van. „A Katona sziget, de nem tudjuk, hogy mennyi időnk van még” – hangzott el az interjúban.
Elérhette a csúcsot a globális infláció, több jel szerint innentől már lassulni fog a drágulás üteme a fejlett gazdaságokban. Gyors csökkenésre viszont nem érdemes számítani, és ha az oroszok zárják a csapot, az okozhat még gondokat.
Lassuló ütemben emelkedő árak: több fontos inflációs mutató is kedvező irányba változott októberre a világgazdaságban. Ezek együttesen arra utalnak, hogy csökken a globális ellátási láncokban az árnyomás.
Elszállt infláció: 40 éve nem volt olyan áremelkedés a világgazdaságban, mint idén októberben. A globális inflációs ráta 12,1, az amerikai 8%, az EU-s átlag 11,5%.
Az energia és a háború hatása látványos: Európában a leginkább energiafüggetlen Franciaországban a legalacsonyabb az infláció, míg a keleti tagállamokban magasabb. A magyar infláció a hatósági árak ellenére a 3. legmagasabb az EU-ban...
- olyan energiaválságba kerültünk, amiben a korábbi modellek nem használhatóak;
- saját mentőcsónakot kell építeni a magyar gazdaság számára, ami egyszerre védi meg a lakosságot az elszálló energiaáraktól, és képes fenntartani a magyar cégek működését;
- az energia, az infláció és a kamatok a magyarokat is sújtani fogják;
- elő kell teremteni valahonnan 10 milliárd eurót, azaz nagyjából 4000 milliárd forintot a költségvetésben;
- nem lehet csökkenteni a tb- vagy más járulékot, mert a falnál vagyunk már, nincs hová hátrálni...