Szerző: MILLEI ILONA
2022.12.22.
A kormány, illetve a jegybank vezetése napjainkban sem a monetáris, sem a fiskális politikát nem tudja kézben tartani. Ennek a következménye az, hogy sodródunk, az oka pedig a hiteltelenség – mondta Katona Tamás közgazdász, egyetemi tanár. Így hosszú távon is együtt kell élnünk az inflációval. Az Európai Unión belül Magyarországon a legmagasabb az élelmiszerinfláció, a maginfláció messze a legmagasabb, és egyre inkább haladunk afelé, hogy az általános infláció is a legmagasabb lesz. Ebben „előre megyünk”, elmondhatja a Fidesz, hogy „mi vagyunk a legjobbak”.
– Mit tart az idei év gazdaságpolitikáját alapvetően meghatározónak?
– 2022 egyik fontos tanulsága az volt, hogy szakpolitikákra és gazdaságpolitikára is szükség van, és ezt már 2010 óta fájdalmasan nélkülözzük. A kormányzati politikának egyetlen stabil eleme van, mégpedig a hatalom megtartása. Szakpolitikák gyakorlatilag nincsenek, és ez most kiütközött. A gazdaság egyik fontos jellemzője, hogy tulajdonképpen nagy baj van, de a legnagyobbat megúsztuk. Mert mit mondott ez a kormányzati irányítás? Hogy mi majd a kanyarban fogunk előzni. Ebből a legrosszabbat megúsztuk, mert ugyan kisodródtunk az útról, de legalább nem ütköztünk frontálisan a szembejövő kamionnal.
– Hogy kezelte ezt a magyar kormány?
– Úgy, hogy egyszerűen kicsúszott a kezéből az irányítás. Ma a kormány, illetve a jegybanki vezetés sem a monetáris, sem a fiskális politikát nem tudja kézben tartani. Ennek a következménye az, hogy sodródunk, az oka pedig a hiteltelenség. Ma már a pénzpiacok, a gazdasági szereplők előtt se a kormánynak, se a jegybank vezetésének semmilyen hitele nincs. Eljátszották a hitelüket...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.