Szerző: SZTOJCSEV IVÁN
2022.12.16.
Miközben az egy főre jutó GDP-adatunk nem is annyira rossz másokhoz képest, ezt az átlagember nem nagyon érzi meg, a magyaroknál az egész EU-ban csak a bolgárok tudtak kevesebb pénzt költeni – derül ki az Eurostat adataiból. A KSH pedig azt mutatta ki, hogy több magyar keres elfogadhatóan, de a nélkülözők száma így is nőtt. És ezeket az adatokat még az előtt gyűjtötték össze, hogy a drágulás igazán eldurvult volna.
Hagyományosan minden év decemberének közepén teszi közzé az Eurostat az Európai Unió polgárainak fogyasztási adatait. A most kiadott számokra finoman szólva sem lehetünk büszkék: ez alapján Magyarország az EU második legszegényebb országa, egyedül Bulgáriánál vagyunk jómódúbbak. A régiónkból Szlovákiával még csak-csak partiban vagyunk, de Romániához képest nem tartunk a kanyarban sem.
Mi is az a tényleges egyéni fogyasztás?
A szegénységet vagy a gazdagságot nagyon sokféleképp lehet mérni, az egyik legprecízebbnek tekintett mutatója ennek a tényleges egyéni fogyasztás – angol nevének a rövidítése alapján AIC (azaz actual individual consumption). Ez azt mutatja ki, hogy mennyi fogyasztási cikket és szolgáltatást vásárolnak a háztartások, illetve mennyit ad nekik az állam és a nonprofit intézmények. Ezt aztán kiegyensúlyozzák még azzal is, hogy milyen az árszínvonal az adott országban (magyarul kiszűrik azt a hatást, hogy ugyanannyi pénzért egészen más mennyiségű árut lehet vásárolni egy szófiai és egy berlini boltban), ezért nem is euróban vagy más pénznemben szoktak számolni, hanem vásárlóerő-paritáson...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.