Szerző: MILLEI ILONA
2022.09.20.
Hiába mondta Orbán Viktor Kötcsén, hogy a Fidesz új generációja jól képzett, kormányozni képes emberekből áll, akik akár 2060-ig is el tudják vezetni az országot, Ágh Attila szerint nem alkalmasak rá. A politológus szerint ez a generáció már ezres nagyságrendben mérhető, és tömegesen, „gyárilag előállított”, általában „egyszer használatos” emberekből áll, akiket a lojalitásra szocializáltak, és „nagyon kevesen vannak közöttük, akik tehetségesek, rátermettek, illetve nemzetközi terepen bármilyen formában érvényesülni képesek”. Mivel a világ válságokon keresztül fejlődik, elképzelhető, hogy 2060 körül megint lesznek olyan súlyos, mély ellentmondások, amilyenek éppen napjainkban vannak. Akkor följönnek megint ilyen újabb „undokok”, szuverenisták, akik populista dumával fognak jelentkezni, és ebből csinálnak gyors politikai karriert.
– Orbán Viktornak a kötcsei pikniken elhangzott beszédéből kiszivárgott, hogy úgy véli, az utóbbi időszakban tudatosan kinevelt új generáció a Fideszben jól képzett, kormányozni képes emberekből áll, akik akár 2060-ig is elvezethetik az országot. Valóban van a Fidesznek olyan új generációja, amely 2060-ig fenntarthatja a hatalmukat?
– A Fidesznek valóban van egy új generációja, amelyikről mindent el lehet mondani, csakhogy épp az ellenkezőjét az Orbán által felsoroltaknak. Szakértői szempontból nagyon fontos megkülönböztetni a két generációt. Akárhogy is vesszük, a Fidesz első, eredeti generációja határozott tehetséget mutatott föl. Azon lehet vitatkozni, hogy ezt mire használta fel, de ez egy erősen feltörekvő, vidékről származó, érvényesülni képes társaság volt, és hosszabb, keserves időszak után váltak befolyásos emberekké. Nagyon fontos a szocializációs folyamat. Ez a gárda összetartó volt, és volt egyfajta szolidaritás köztük, a „betyárbecsület” jóban-rosszban összekötötte őket. A bejövő új generáció pontosan az ellentéte ennek, és itt megint a szocializációs folyamatról van szó. Ők már beszálltak egy liftbe, megnyomtak egy gombot, és mentek fölfelé, vagyis ők már egy meglévő rendszerben a legkönnyebb utat választották. Vagyis náluk elmaradt valamiféle szocializációs folyamat, pontosabban az egyetlen meghatározott irányba jelentkezett: a politikai megbízhatóságban, a lojalitásban, az engedelmességben, és mindenféle erkölcsi gátlás feladásában az előre jutásért. Ezért mondtam, hogy pont az ellenkezője mondható el róluk, mint az első generációról. Nagyon kevesen vannak közöttük, akik tehetségesek, rátermettek, vagy értenek egy-egy szakmához, illetve nemzetközi terepen bármilyen formában érvényesülni képesek. Ez utóbbit látjuk onnan, hogy az Európai Parlamentbe nem tudnak kiküldeni most már ilyen embert. Az első generációban volt ilyen, például Trócsányi László, aki nemzetközileg elfogadott. Az alapkérdés az, hogy az új generációsok szocializációs folyamatába nem került be az, amit Orbán mondott, ennek következtében nem lesznek a továbbiakban használhatók, ők általában „egyszer használatos” emberek, és ki fognak sodródni. A Fidesz saját életútjában már termelt ki ilyen kisodródott figurákat. Ez azért nem tűnik fel, mert az első generációt a két kezünkön megszámolhatjuk. A második generáció – amiről most beszélünk –, már ezres nagyságrendben mérhető, és tömegesen, „gyárilag előállított”, hiszen az MCC, a Mathias Corvinus Collegium pontosan arra szolgál, hogy a következő belépőknél a minisztertől a portásig legyen mindenféle hűséges ember a választékban...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.