Szerző: BALAVÁNY GYÖRGY
2022.07.16.
Jövőkutatóként a mesterséges intelligencia és robotika kérdéseivel foglalkozik, a civil élet és a hadászat terén is. A jövő háborúit robotok vívják majd? Általános vélekedés, hogy egy robot nem támadhat emberre…
Erről szól a robotika, vagy más szóval Asimov első törvénye: a robot nem árthat az embernek. A polgári fejlesztéseknél ez az etikus mesterséges intelligenciát jelenti. De az etika bonyolult kérdéskör, és ez az alkalmazás során mutatkozik meg igazán. Egyértelmű, hogy ha egy drón vagy robotrepülő harci céllal száll az ellenség fölé, akkor a tevékenysége során emberek sérülhetnek, vagy halhatnak meg.
Az asimovi törvényeket tehát úgy módosítják a katonai fejlesztésekben, hogy a robot nem támadhat a saját katonájára.
Ráadásul számtalan példát látunk arra, hogy a polgári célokra fejlesztett mesterséges intelligencia is képes az embernek ártani. Előfordulhat, hogy egy érdekcsoport meg akarja változtatni a tőzsde működését. Predikciós, vagyis előrejelző modelleket, és ennek alapján olyan módszereket alkalmaznak, amelyek nem etikusak, hiszen nem az emberiség, hanem csak egy szűk csoport érdekeit szolgálják. A mesterséges intelligencia segítségével befolyásolni lehet gazdasági rendszereket, és könnyen tönkre lehet tenni egy konkurenst azzal, hogy elemzik a róla szóló adatokat, és ennek alapján olyan üzleti döntéseket hoznak, melyekkel kiüthetik a versenyből. Természetesen régen is létezett konkurenciaharc, csak most a mesterséges intelligencia sokkal hatékonyabb eszköz az egymással versengő üzleti szereplők kezében...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.