2021. december 19., vasárnap

JÖN A VÁLASZTÁSI ÉV ÉS A KÖTELEZŐ ÉLELMISZER-BESZOLGÁLTATÁS | SPARTACUS #11

PARTIZÁN / SPATACUS
Szerző: Partizán
2021.12.19.



2021 utolsó Spartacusában kiértékeljük a mögöttünk álló évet, és ellenzéki jelölteket kérdezünk az országgyűlési választási kampány állásáról is. De beszélünk a Városháza-botrányról, az élelmiszer-beszolgáltatási törvényről és a humorista társadalmon belüli problémákról is. Vendégeink: - Cseh Balázs, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület elnöke - Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere - Litkai Gergely, humorista - Orosz Anna, Újbuda alpolgármestere - Rényi Pál Dániel, a 444 újságírója - Ruff Bálint, politikai tanácsadó - Tordai Bence, országgyűlési képviselő

OLTÁS- ÉS ORBÁNELLENES TÜNTETÉS KECSKEMÉTEN, ALKUKÖTÉS BADACSONYTOMAJON - VIDÉKI LAPSZEMLE

ÁTLÁTSZÓ / ORSZÁGSZERTE
Szerző: KATUS ESZTER
2021.12.19.


Nyugat.hu: Bontják a volt balatonberényi gyermeküdülőt, lakásokat építenek a helyére


Egykor a Vas megyei gyerekek nyaraltak itt. A volt gyermeküdülőt májusban vette meg a debreceni Aranypart Ingatlanfejlesztő Alap, amelynek kezelője az off-shore hátterű Divinius Befektetési ZRt. A 16 ezer négyzetméteres ingatlanért 527 millió 760 ezer forintot fizettek, ami azt jelenti, hogy a kikiáltási áron szerezték meg. Az e-árverés egy hétig tartott, hat napon át senki sem jelentkezett, majd az utolsó nap este egyetlen ajánlat futott be, majd a licitet 15 perc múlva lezárták – emlékeztetett a Nyugat.hu.

Debreciner.hu: Megszavazták Hajdúszoboszlón az egyetemi végzettség nélküli jelöltet a Járóbeteg-ellátó Centrum élére

December 17-én a közösségi oldalán jelentette be Czeglédi Gyula (független), Hajdúszoboszló polgármestere, hogy a város képviselő-testülete az előző napon zárt ülésen megválasztotta Böcsödi Istvánt a Járóbeteg-ellátó Centrum (JEC) élére, a döntés pedig az Országos Kórházi Főigazgatóság jóváhagyását követően fog életbe lépni. Böcsödi nem rendelkezik egyetemi végzettséggel, erről saját maga nyilatkozott a közösségi médiában – hangsúlyozta a Debreciner.

Balatontipp.hu: Badacsonytomaj – Kiegyezett az önkormányzat az örsi kemping területén építkezőkkel

Az örsi kemping mai tulajdonosai a korábbinál szabadabb keretek között tervezhetik szállodájukat, apartmantelepüket, cserébe ajándékba adják a terület egyik sarkát, hogy a helyiek fürödhessenek, és lemondanak az önkormányzattal szembeni kártérítési igényükről – számolt be egy régóta húzódó ügy új fejleményeiről a balatontipp.hu.

KecsUP.hu: Oltás- és Orbán-ellenes megmozdulást tartott a kecskeméti Mi Hazánk Mozgalom

Oltásellenes tüntetést tartott 50-60 fő részvételével a Mi Hazánk Mozgalom (MHM) Kecskeméten. A megmozdulás annak a tüntetésnek volt a következő állomása, amelyet az oltásellenes párt elsőként november végén tartott néhány ezer fővel az Alkotmánybíróság épülete előtt Budapesten. A felszólalók szerint a kötelező oltás a diktatúra „félreérthetetlen eleme”. MHM Bács megye második körzetének országgyűlési képviselőjelöltje, Faragó Dániel kijelentette, hogy nem fognak össze se Orbán Viktorral, se Márki-Zay Péterrel – idézte a KecsUP.hu a jelölt szavait.

SzabadPécs.hu: Hoppál Péter balesetet szenvedett

Szarvasvonulásba hajtott bele szolgálati autójával a Fidesz országgyűlési képviselője – írta a pécsi portál az ATV-re hivatkozva. A lap szerint Hoppál Péter egyszerre négy szarvassal ütközött a Baranya megyei Kémes határában. Az autó eleje leszakadt és teljesen összeroncsolódott, a légzsákok is kinyíltak. Hoppál sértetlenül szállt ki az autóból, a négy szarvas a helyszínen elpusztult.

INKÁBB BÉKETEREMTŐ, MINT KONFLIKTUSKERESŐ EMBER VAGYOK - INTERJÚ FREUND TAMÁSSAL

HÍRKLIKK
Szerző: LÁSZLÓ ÁGNES
2021.12.19.


Kétrészes interjú készült Freund Tamással, a Magyar Tudományos Akadémia elnökével. Az első részben többek között elmondta, hogyan lett egy ifjú biológusból és egyúttal zenészből nemzetközileg elismert agykutató. A következőkben elsősorban a tudományról és arról faggatja a riporter – akivel régi ismerősök és ezért tegeződnek –, hogy mit akar elérni a tudós testület első embereként.

Milyen érzés volt, hogy 2000-ben te kaptad meg az első Bolyai-díjat, amit a kis magyar Nobel-díjnak is neveztek annak idején, és aminek a legfőbb célkitűzése az volt, hogy a díjazott személyén keresztül a fiatalok felfigyeljenek a tudomány jelentőségére és szépségére ?

A díjat alapító Somody Imréék elég hangsúlyosan kiemelték, nehogy azt higgyem, hogy itt csak bekasszírozzuk a díjat, aztán szépen hátradőlünk otthon a fotelban, hanem segítségükre kell lennünk a díj egyik céljának elérésében, hogy ne csak a színészeket, sportolókat sztárolja a média, hanem a tudósokat is. Azokat, akiket valami miatt lehet és érdemes a figyelem középpontjába állítani. Én abszolút átéreztem ennek a jelentőségét. Beláttam, hogy korábban én sem helyeztem túl nagy hangsúlyt arra, hogy a tudományos eredményeinket népszerűsítsük, és a laikus érdeklődők számára is elérhetővé tegyük. Korábban semmilyen tapasztalatom nem volt a rádiós, televíziós interjúkban, és ahhoz, hogy heteken keresztül egyik stúdióból menjek a másikba, minden erőfeszítésemre szükség volt. A közszereplés tőlem mindig idegen volt. Megnyílni inkább csak szűkebb baráti körben szoktam, hogy kiálljak a nagy nyilvánosság elé, abban semmi gyakorlatom nem volt és a személyiségemtől is kicsit idegen. De soha nem bántam meg, mert rutinra tettem szert, és megtanultam megfogalmazni az eredményeinket közérthető formában. Ez nagyon fontos. Magamon is észrevettem, hogyha le tudom csupaszítani a felfedezésem fő üzenetét olyan szintre, hogy az a laikus számára is érthetővé váljon, akkor én is új megvilágításban látom azokat, és volt már rá példa, hogy akkor jöttem rá néhány továbblépési lehetőségre. Ez nagyon hasznos volt és mindenkinek ajánlani tudom...

ÉRTHETETLEN, HOGY MI TÖRTÉNIK AZ ÜZEMANYAGÁRAKKAL MAGYARORSZÁGON

G7.HU
Szerző: JANDÓ ZOLTÁN
2021.12.19.


Egészen furcsa dolog történik a hazai benzinkutakon az elmúlt hetek óta. Eredetileg azzal a céllal kezdtük el írni ezt a cikket, illetve elemezni az európai és a hazai üzemanyagárakat, hogy kiszámoljuk, mennyit bukhattak a kereskedők a 480 forintos hatósági díjszabással abban a nagyjából három hétben, amíg ennyiért adták a benzint és a gázolajat. Nagyon hamar kiderült azonban, hogy az európai és a régiós trendek szerint egyáltalán nem kellett volna 480 forint alá csökkennie az áraknak.

Első ránézésre úgy tűnik, mintha a november közepi, literenként 30 forintos kényszerű csökkentés egyszerűen tartósan beépült volna az árakba. A valóságban azonban ennél bonyolultabb a helyzet. A kezdőlökést tényleg a hatósági ár adhatta meg,

mostanra azonban valószínűleg a legnagyobb szereplők kiszorítósdija nyomja lefele az árakat, és a láncok egymás, illetve saját árrésüket, tehát hasznukat zabálják fel...

KORONAVÍRUS: REKORDSZÁMOKKAL ROBBANHAT BE JANUÁRBAN AZ OMIKRON MAGYARORSZÁGON

NAPI.HU
Szerző: DOMOKOS LÁSZLÓ
2021.12.19.


Soha nem látott esetszám-növekedés jöhet az omikron-variáns miatt január közepétől Magyarországon – mondta Vattay Gábor járványügyi modellezéssel foglalkozó szakember az RTL Híradónak


Mára kiderült ugyanis, hogy az omikron-variáns tízszer gyorsabban terjed az eredeti, vuhani változatnál.

A WHO szerint sűrűn lakott területeken 1,5-3 nap alatt duplázódnak meg az esetszámok.

A gyors terjedést a variáns extrém fertőzőképessége mellett a megbetegedés szokatlan tünetei is támogatják. A korábbi változatoktól eltérően például orrfolyással és derékfájással jelentkezhet a betegség...

AZ ÖRDÖGLOVAS KASTÉLYA: A PUSZTULÁS SZÉLÉRŐL MENEKÜLT MEG MAGYARORSZÁG EGYIK LEGSZEBB HÁZA

VÁLASZ ONLINE
Szerző: ZSUPPÁN ANDRÁS
2021.12.17.


Sándor Móric, a legendás Ördöglovas bajnai kastélya az egyik legszebb ház, amely Magyarországon valaha épült. Soha nem volt látogatható, és a 20. század második felében a teljes pusztulás szélére jutott, de mindig volt pár ember, aki egészen reménytelen helyzetben is tenni próbált a megmentéséért. Nekik köszönhető, hogy végül volt mit helyreállítani, és végre megnyithatta a kapuit. Építészeti élmény, időutazás és találkozás egy fiatalemberrel – Budapesttől alig egy órányira...

,,LEVEGŐT NEM KAPTUNK, ANNYIAN JÖTTEK” – A NÉPSZAVAZÁSI KAMPÁNY ELSŐ NAPJAI

MÉRCE
Szerző: JUHÁSZ VANESSZA
2021.12.18.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, a héten indult aláírásgyűjtés Karácsony Gergely két népszavazási kérdésében, amely mögé az ellenzéki összefogás is beállt, és meghirdette közös népszavazási kampányát. A referendumhoz szükséges ajánlóíveket Karácsonyék szerdán vették át a Nemzeti Választási Irodától, a Szikra mozgalom aktivistái pedig már egyből aznap el is kezdték gyűjteni az aláírásokat. Az első nap tapasztalatairól beszélgettünk Roskó Mirával, a mozgalom egyik aktivistájával. A Szikra önkéntese arról számolt be, hogy a Fudan-ügy jobban érdekli az embereket, mint az álláskeresési járadék meghosszabbítása, és akadtak fideszes választópolgárok is, akik azért írták alá az íveket, hogy a népszavazáson majd nemmel voksolhassanak.


Ahhoz, hogy a népszavazást a választás napjáig biztosan ki kelljen írnia a kormánynak, az ellenzéknek 200 ezer aláírást kell összegyűjtenie év elejéig. Az álláskeresési járadék jelenleg 3 hónapra szól, ami Európában példátlanul alacsony – ezt hosszabbítaná meg 9 hónapra az ellenzék. Az 500 milliárdos kínai hitelből finanszírozott Fudan Egyetem budapesti kampuszának tervéről szóló törvényt pedig hatályon kívül lehetne helyezni, ha a népszavazás megvalósulna. A Fudan Egyetem helyére tervezték eredetileg a Diákvárost, ami több bérlakást és kollégiumi férőhelyet biztosított volna, ha a Diákváros területéből nem engedett volna át a kormány a kínai egyetemnek.

,,Már az első nap rengetegen jöttek, levegőt nem kaptunk”– nyilatkozta a Szikra aktivistája. Elmondása szerint az embereket nemigen kellett összefogdosni az aláíráshoz, önként keresték meg őket, tudták, miről szól a gyűjtés.

Mira szerint a Fudan Egyetem ügye kiemelt fontosságú az emberek számára. Hozzátette, mindenki más motivációk miatt írja alá az ívet, van aki a lakhatási válság szempontjából ítéli el a beruházást, van aki ideológiailag nem ért egyet az egyetem megépítésével, és van, aki az adóforintjait félti.

A Szikra önkéntese szerint azonban probléma, hogy a záros határidő miatt nem tudnak részletesebben beszélgetni a választókkal az ügyről. Az álláskeresési járadékkal kapcsolatos népszavazási kérdésről az aktivista szerint sokan nem is hallottak, a tapasztalatok szerint azonban ennek ellenére majdnem mindenki aláírta mindkét ívet...

Karácsony Gergely két kérdése így hangzik:

  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?

KÓSA LAJOS HÁTORSZÁGA, A “CÍVISVÁROS” | OLIGARCHIA, DEBRECEN

PARTIZÁN
Szerző: Partizán
2021.12.17.



A “kálvinista Róma”, Debrecen három választókörzetnek is a központja: a Hajdú-Bihar 1-esnek, a 2-esnek és a 3-asnak. Magyarország második legnagyobb városában régóta a Fidesz uralkodik, a párt legfontosabb helyi politikusa Kósa Lajos. De innen indult Kovács Zoltán és Halász János pályafutása is. Debrecen a rengeteg fejlesztésnek köszönhetően gazdaságilag jó helyzetben lévő város, amit még jobban fog erősíteni a BMW-gyár, amelyet jövőre kezdenek el építeni. A térségben folyó beruházások egyik legnagyobb nyertese már évek óta a HUNÉP, amely sokak szerint ma már Mészáros Lőrinc tulajdona, bár ezt papíron semmi sem igazolja...

KÖVÉR LÁSZLÓ TITKOS VILLÁJA A HARGITÁN

YOUTUBE
Szerző: JUHÁSZ PÉTER
2021.12.17.



Megtaláltuk Kövér László titkos villáját a Hargitán. A videóból kiderül az is, hogy Tajvanról fizetik a luxusát. Van Frank Liu, tajvani milliárdos. Ő Kövér László barátja, aki sok százmillió forinttal támogatta a Magyar Tehetségekért Határtalanul Alapítványt. Ez az alapítvány vásárolt egy lakást 240 millióért, amiben a határon túli tehetségek helyett Kövér kabinetfőnöke, Veress László él a családjával, valamint utalt 35 millió forint támogatást az Ábel egyesületnek. Annak az Ábel egyesületnek, aminek elővételi joga van azon a hargitai úszómedencés luxusvillán amit Kövér László a sajátjaként használ a helyiek szerint. És hogy teljes legyen a kör, az Erdélyben bejegyzett Ábel egyesület elnöke Stefán Károly Róbert, aki az alapítója a Magyar Tehetségekért Határtalanul Alapítványnak. Így lesz világos, hogy Frank Liu pár áttételen és strómanon keresztül Kövér László pihenését, tehát magánéletét finanszírozza az adományával. A határon túliak és a tehetségek támogatása csak cinikus félrevezetés a hazai főházmester szóhasználatában. Frank Liu adománya végső soron Kövért és köreit gazdagítja. Így nem is csoda, hogy Kövér László ünnepélyes keretek között ajándékozta meg a tajvani milliárdos jótevőjét magyar állampolgársággal, sőt, elintézte, hogy a Magyar Arany Érdemkereszttel jutalmazza meg az üzletembert Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Mi pedig meglátogattuk a házat, amit Németh Dániel jóvoltából minden irányból megnézhetsz te is, hiszen drónnal jártuk körbe nem csak jobbról és balról, de felülről is. Az előzményeket a 24.hu tárta fel, érdemes elolvasnod az ezzel foglalkozó cikkeiket:
https://24.hu/belfold/2021/11/03/kove... https://24.hu/kozelet/2021/12/14/sikk... Ha te is tudsz hasonló sztoriról, ne fogd vissza magad, jelentkezz! juhi@juhaszpeter.eu T.: 06 30 642 3224

SZÁMVETÉS AZ ORBÁN-KORMÁNY UTOLSÓ ÉVÉRŐL

HÍRKLIKK
Szerző: PETSCHNIG MÁRIA ZITA
2021.12.19.


A világjárvány sújtotta 2020 után az idei esztendőre nézve, eleve jobbra lehetett számítani. Már csak azért is, mert tavaly év végére megvolt az oltóanyag a vírussal szemben, ezért mérsékelhetőnek tűntek a lezárások. A mély visszaesést követően mindenki növekedést, foglalkoztatás-bővülést várt úgy, hogy közben az infláció sem erősödik érdemben. Olyan 2021-re elfogadott költségvetéssel jöttünk át erre az évre, amelyben öt százalékot közelítő GDP-többletet és három százalékos inflációt feltételezett a kormány, amellett, hogy a fiskális politika rendbetételét is kilátásba helyezte: három százalék alatti államháztartási hiányt és 70 százalék alá szorított államadósságrátát ígért. A jegybank tavaly decemberi prognózisában is javuló államháztartási hiányráta szerepelt a külső deficitek csökkenése mellett és az, hogy 2021-ben erősödik Magyarország külső finanszírozási képessége (vagyis, hogy mi tudunk hitelezni másoknak!) Tudjuk, hogy kellő ügyességgel a gazdaságról szóló számokkal bármit igazolni lehet, a példátlan sikereket éppen úgy, mint a legborúsabb kilátásokat. Közelebb juthatunk a valós folyamatok természetéhez, ha nem kiragadott adatokkal dobálódzunk, hanem megpróbáljuk az év egészére érvényes folyamatokat a maguk összefüggéseiben végiggondolni.


Ebben az írásban erre teszek kísérletet, azt mutatom be fő vonalakban, hogy az év eleji reményekhez képest miként alakultak a tényleges történések. Az áttekintés a járványhelyzeten túl a régóta elfogadott, alapvető makroökonómiai mutatók (növekedés, külső és belső egyensúly) tükrében történik...

LEJÁRT TARTOZÁSOK FOGSÁGÁBAN: ÉLETEKET TESZ TÖNKRE A NAGY ADÓSSÁG MAGYARORSZÁGON

KRTK BLOG
Szerző: BERLINGER EDINA, DOBRÁNSZKY-BARTUS KATALIN
2021.12.19.


A jelentős tartozással rendelkezők esetében a munkahely elvesztése gyakran további súlyos következményekkel jár, mint amilyen lakáshitelek esetén a lakás elvesztése. Tömegesen szolgáltatott példákat erre a 2008-ban kitört jelzáloghitel válság. De van-e fordított irányú hatás? Ezt vizsgáltuk mélyinterjúkkal és kérdőíves felméréssel Magyarország egyik elmaradott térségében. Azt tapasztaltuk, hogy a büntetőkamatokkal megnövelt, reménytelen nagyságúvá duzzadt tartozások miatt sokan arra rendezkedtek be, hogy bujkálnak a behajtás elől: nem vállalnak bejelentett munkát, nem nyitnak bankszámlát, és emiatt folyamatos stresszel kénytelenek együtt élni. A lejárt tartozások így egyfajta szegénységi csapdát hoznak létre, és számottevő jóléti veszteségeket okoznak egyéni és társadalmi szinten egyaránt. Átgondolt intézkedésekre van szükség ezeknek a veszteségeknek a csökkentése érdekében...

AZ ÉS 2021/50. SZÁMÁNAK TARTALOMJEGYZÉKE (1. RÉSZ)

ÉLET ÉS IRODALOM
Szerző: ÉS
2021.12.17.


P U B L I C I S Z T I K A

Széky János: Dérzöld fű

Ködös reggelekre ébredünk mostanában. Nehéz megállapítani, mi folyik itt. Az igazságügyi (mondom: igazságügyi) miniszterhelyettes ellen, aki állítólag engedélyezni szokta a Pegasus használatát, vesztegetés bűntette miatt nyomoz az ügyészség. Nem sokkal később kiderül, hogy 2019-ben a köztársasági elnöki őrség vezetőit célba vették a kémprogrammal; az engedélyeket feltehetően a szóban forgó miniszterhelyettes, Völner Pál írta alá. Ugyanaznap, amikor ezt nyilvánosságra hozza a Direkt36, a rendőrség házkutatást tart az általános főpolgármester-helyettes irodájában és lakásán, utóbbi helyen még a gyerekszobát is feltúrják. Mindezt egy olyan ügyben, amiben Fidesz-közeli oligarchák lennének érintve, ha a központi vezérlés alatt álló kormánypárti sajtó nem kenné rá a főváros vezetésére. Karácsony Gergely főpolgármester úgy véli, s panaszolja fel a belügyminiszternek, hogy a magyar rendőrség statiszta lett egy ellenzékellenes propagandaakcióban, lejárató kampányban (lásd még: szabad és tisztességes választások), Pintér belügyminiszter stábja pedig ezt felháborodva visszautasítja, mondván, minden a jogszabályok betartásával történik (ha jól emlékszem, ez volt a kormányzati válasz arra is, hogy a Pegasust önkényesen alkalmazzák olyan emberek ellen, akikkel a kormányzó hatalomnak valamiért meggyűlt a baja).

„Magyarországon mindenki biztonságban érezheti magát” – szól a méltatlankodó belügyminisztériumi közlemény. Az érzés szubjektív dolog, nem lehet miniszterileg elrendelni, de fogadjuk el, hogy így van, és aki nem így érzi a saját bőrén, az biztosan téved, esetleg külföldi megbízásból (Soros, Brüsszel, CIA) célzatosan hazudik. E logika szerint.Tovább

Racsmány Mihály: Szubjektív nekrológ
Gulyás János (1946–2021)

Nóvé Béla: Új ’56-os emlékfal

Bajomi-Lázár Péter: Visszhangújságírás Magyarországon


Gadó Gábor: Kény­szer­le­szállás a mennyországba

Kovács Zoltán: Még beugrott a léért

Csillag István: Saját pénzverde

Herman János: A diplomácia – hivatás, nem küldetés


Ez az írás a magyar diplomatákról, a diplomáciai karról szól, nem a külpolitikáról. Sokat tapasztalt ember tűnődése a szakma zilált maradványai fölött.Tovább

Verebes István: Az időszerű telhetetlenségről

György Péter: Hiányzásra kijelölt hely

Tandori Dezső jelenléte(i) – Tandori Dezső- és Tandori Ágnes-emlékkiállítás

Váradi András: Játékfilozófia


A cím magyarázatot kíván. A magyar nyelvben a játék szó több jelentéssel bír, jelzi a „játszás” folyamatát (legyen az bármi is), és általánosságban jelöli azt is, amivel játszunk (vö. játékszer). Az írás címe ez utóbbira utal (noha fellengzősnek ható), és ahogy látni fogja az olvasó, leginkább kifejezetten gyermekek számára készült játékokról (játékszerekről) lesz szó. A cím második fele (filozófia) pedig az írás genezisére és előtörténetére utal: pár éve filozófus barátom ösztökélésére írtam egy Órafilozófia című dolgozatot (ÉS, 2016/51–52., dec. 21.), ugyanis ő jól ismerte a karórák iránti atavisztikus vonzalmamat. Nemrégiben nálunk járt vendégségben, és felfedezte (nem volt nehéz), hogy a COVID-idők itthon töltött hetei lakberendezési módosításokat eredményeztek a nappalinkban. Nevezetesen az egyik egész falat beborító könyvespolcra a könyvek helyére játékok kerültek ravaszul oldalról és hátulról jövő fénnyel megvilágítva, a kérdéses könyvek pedig a lakás egyéb helyiségeiben találtak új életteret maguknak. Karácsonykor majd ezeket a játékokat világítjuk ki, jöhetnek az unokák.Tovább

Darvas Béla: Kaláka

Gáspárik Attila: Az egyik szemem


V I S S Z H A N G

Nemes Gábor: Ki volt az utolsó?

Hibaigazítás 

P Á R A T L A N

-n-a: GYORS­REAGÁLÁSÚ

msz: ELISMERÉS

-átkai: KÍNOS

-hg-: KUTATÓ

Huszár Ágnes: MÉLTÓSÁG?

IVI: 3G

pá- ti-: A PACAL MARAD

-skó: REZSICSÖKKENTÉS

(vj): CSAK PONTOSAN

(celebrálja Nyerges András): HETI TEXTUS

Szikszai Károly: BRIGÁDNAPLÓ

AZ ÉS 2021/50. SZÁMÁNAK TARTALOMJEGYZÉKE (2. RÉSZ)

ÉLET ÉS IRODALOM
Szerző: ÉS
2021.12.17.


F E U I L L E T O N

Vörös István: Arany János unokái, avagy a lírafordulat

I N T E R J Ú

Váradi Júlia: „Csakis a festés kedvéért festett”
Beszélgetés Richard Shiff amerikai művészettörténész-professzorral

K R I T I K A

Zelei Dávid: Egy fülszöveg tanulságai

Baráth Katalin: A történetírás terhe. A magyar historiográfia rendhagyó története. Kijárat Kiadó, Budapest, 2021, 272 oldal, 3100 Ft

Az eltérő hozzáállás (a nagyon gyakorlatias, de kevéssé önreflexív történészi, és az elméletben néha egészen elvesző irodalmári) miatt igen kevesen művelik párhuzamosan a történészi és irodalmi pályát mifelénk (legnagyobb hatásfokkal talán Kisantal Tamás), az pedig, hogy valaki egyszerre legyen kanonikus zsáneríró és céhbeli történész, finoman szólva sincs a hazai történettudomány struktúrájába kódolva. Hogy e struktúra mennyire erős, arról ugyanakkor mindennél jobban tanúskodik, hogy bár ez a csodálatos hibrid létezik, Baráth Katalin legújabb, már címében is White-ot idéző historiográfiai kötetének fülszövegéből egyáltalán nem szerzünk tudomást arról, hogy szerzőnk a Dávid Veron-sorozat, az Arkangyal éjjel vagy az Afázia írója. Vajon mi lehet ennek az oka? A történettudomány komolyságfétise? A szerző vágya, hogy könyvét kizárólag szaktudósi minőségében olvassák? Esetleg ezek valamilyen arányú elegye?Tovább

A HÉT KÖNYVEI

A könyvújdonságokat az Írók Boltjának (Budapest VI., Andrássy út 45.) segítségével adjuk közre. A listát összeállította: Négyesi Móni. A könyvek 10% kedvezménnyel megrendelhetők az irokboltja.hu weboldalon.Tovább

Bod Péter: Ex libris

Benedek Szabolcs: Ballada egy csapatról
Tim Marshall: A földrajz fogságában
John Lewis Gaddis: A hidegháború
Ablonczy Balázs: Ismeretlen Trianon

Vásárhelyi Mária: Kettő az egyben

Arató András: Az elmúlt félév. A Klub­rádió és én. Kossuth Kiadó, Bu­da­pest, 2021, 350 oldal, 4200 Ft

A naplószerűen lejegyzett párhuzamos történetek szétszálazhatatlanul egymásba gabalyodnak, amin nem lepődhetünk meg, hiszen Arató élete, mindennapjai teljesen egybefonódnak a rádióval. Ami a Klubrádióval történik az Aratóval is történik, és ami Aratóval történik, az a Klubrádió működésén is nyomot hagy. Akár Sienában van, akár Brüsszelben, akár budapesti lakásában karanténban, fogadott gyermeke, a rádió, mindenhol vele van.Tovább

Schüttler Tamás: Mozaikok egy életből

Gergely Ágnes: Mozdonygyári éjszakák. Kalligram Kiadó, Budapest, 2021, 72 oldal, 2990 Ft

A címadó írás, a Mozdonygyári éjszakák látszólag egyszerű történet, iróniával, humorral idézi fel életének e nehéz időszakát, amikor vasmunkástanoncként bújt meg egy nagyüzem tanműhelyében, mert akkor éppen származása miatt ebbe a közegbe irányítja a hatalom. Az emlékezés azonban tömör korrajzzá nemesíti a történetet. A rendszerrel szembeni ellenérzések névtelen, WC-falakra írott rigmusokban fejeződnek ki. Az emberek közötti szolidaritás teszi élhetővé ezeket a sötét időket. Ugyanebben a gyári közegben jelenik meg – szintén nem csekély iróniával – a munkásírók és költők köre, egy olyan gyári alkotóműhely, amelynek akkor éppen a fiatal Örkény István a mentora, s amelyben a sematizmus bornírtsága válik a követendő irodalmi értékké (Sötét vízesés).Tovább

Radvánszky Anikó: Hontalanság

Yasmina Reza: Babilon. For­dí­totta Kiss Kornélia. Magvető Könyv­kiadó, Budapest, 2021, 189 oldal, 3699 Ft

Az, amit Reza a művei kapcsán „az idegek intelligencia feletti uralmaként” emleget, a pillanatnyi kizökkenésre, őrületre való hajlam itt is döntő szerepet játszik. A regény egészét átható kérdés, hogy jóravaló átlagemberek miért vetemednek saját társadalmi státuszukkal összeegyeztethetetlen, látszólag értelmezhetetlen cselekedetekre. A válasz a konvencióknak alárendelt élet törékeny egyensúlyában keresendő, amely adott helyzetben, leginkább érzelmi frusztráció hatására, könnyen kibillen, és groteszk megoldásokhoz vezet. Noha nem action gratuite-ről van szó, a történetből mégis hiányzik bármifajta pszichológiai feloldás, mert az események – az elbeszélő többször hangoztatott meglátása szerint – esetlegesen és a fejünk felett zajlanak alapvetően kaotikus világunkban. Tovább

Lapis József: Homeward bound

Markó Béla: A haza milyen? Kalligram Kiadó, Budapest, 2021, 160 oldal, 3500 Ft

A haza fogalmán való töprengés egyáltalán nem nevezhető újkeletűnek a költő életművében. Egyebek mellett a 2013-as Csatolmány kötet több költeménye központi problémaként kezeli a hazához, illetve, részben kisebbségi kontextusból, a magyarsághoz fűződő viszonyt. Valójában az a helyzet, hogy az új könyv esetében a cím – A haza milyen? – egy-két verset (például a kötetzáró címadó művet) leszámítva nem feltétlenül jelent szigorúan tematikus megközelítést. Sokkal inkább körüljárásról, körülírásról van szó, illetve arról, hogy a kérdést úgy érthetjük, hogy miként élünk (milyen) hazákban, mi minden kerül kapcsolatba a – ki-ki számára másképpen megképződő – hazával? Mindebben kiemelt szempontként mutatkozik meg a nyelv kérdése.Tovább

Váradi Róbert: Éretlenségi tablónk

Salamon János: A modern ész kritikája. Kalligram Kiadó, Bu­da­pest, 2021, 368 oldal, 3990 Ft

Amennyire kritikus és bizalmatlan a szerző a modern kor emberével (néha szinte viszolygással vegyes megvetéssel ír róla), annyira kritikátlan és bizalommal teli a természetet illetően. Salamon értelmezésében – osztva az antik felfogást – az egyénileg és közösségi szinten is kívánatos emberi minőség, létmód (a szónak legtágabb: intellektuális, morális és esztétikai értelmében) nem az amorális és irracionális természetnek mintegy korrekciójaként tételeződik, hanem éppen fordítva: a természet részeként nekünk magunknak illene egy eleve harmonikus, hierarchikusan szervezett, önmagában jó (morális) és értelmes (logosszal bíró és ésszel felérhető) Egészhez közelítve felnőnünk, így elnyerve ezzel emberi méltóságunkat és értékünket.Tovább

Wagner István: Schiele utóhatásai

(Schiele und die Folgen, Albertina Modern, Bécs, azonos című, 152 oldalas német katalógussal, megtekinthető január 23-ig)

Ezzel a címmel válogatott össze a bécsi Albertina Modern a huszadik század tucatnyi művészétől közel 130 képet, Egon Schiele sajátos önarcképei és önábrázolásai ihletésére született, hasonló tematikájú, de más-más stílusú alkotásokat. Mint ismeretes, önképein nem a külső hasonlóság vagy a felismerhetőség volt a fontos, hanem a belső lelkiállapot kivetítése a mimika, a gesztus, a szerepjátszás felfokozott, már-már teátrális beállításában. Kíméletlen őszintesége szakított minden addigi akadémiai vagy társadalmi elvárással, alakjai a modern ember elidegenedésének ikonjaivá váltak.Tovább

Széplaky Gerda: Méltatlan
Heller Ágnes portrébüsztjéről

A műben megjelenített szimbolikus (egyúttal provokatív) tartalmak jelentették a művész részéről a reflektáltságot. A Heller-szoborban azonban nem fedezhetünk fel ilyesmit, pusztán egy technikai ötlet működteti. Szalay egy 3D technikával megszerkesztett tárgyat hozott létre: Heller Ágnes fotói alapján számítógépes programmal egy háromszögekből felépített, kubista formát generált – nem mintázófával, hanem egérrel dolgozott. Kérdés, hogy pusztán az eszközhasználat okán kortárs művészeti produktumnak tekinthetjük-e az alkotást.Tovább

Stőhr Lóránt: Bizalomtiprás


(Lőrincz Nándor–Nagy Bálint: Legjobb tudomásom szerint)

A film a házaspár lélektani drámájaként indul, a férfi szorong a gyerekvállalástól, a nő attól, hogy nem tud saját gyereket szülni, eltelik tíz-tizenöt perc a barátaik körében zajló lapos társalgással és az abból kialakuló veszekedéssel, míg bekövetkezik az erőszak fordulata. A két súlyos emberi dráma viszont szétfeszíti a nagyjátékfilm kereteit. A több mint kétóra hosszúságú film túlzsúfolt és túlbeszélt, a kisebb-nagyobb érzelmi fordulatok száma már-már akciófilmet idéz. A szerzőpáros főhősükhöz méltó precizitással, a legapróbb részletekig követi végig az események lélektani következményeit, s közben szem elől veszti a dramaturgiai hatást és az összképet.Tovább

Gergics Enikő: Rések a pajzson

(Bodor Johanna: Nem baj, majd megértem, Orlai Produkció–Jurányi, november 19., Patrick Marber: Közelebb, Thália Télikert, december 11.)

Szikszai Rémusz rendezése többet beszél a majdnem felnőtt gyerek magára hagyottságáról, mint a szocialista Románia megnyomorító diktatúrájáról. Fontos ezért a befejezés, amikor Johanna már felnőttként, telefonon mond mesét a távol lévő gyerekeinek: a tudatos anyaság talán begyógyíthatja a gyerekként kapott sebeket.Tovább

Fáy Miklós: Kétszáztíz felett

(A Pannon Filharmonikusok koncertje – Müpa, december 10.)

Az interpretáció körülbelül azon a nyomon megy, ahol szokott, de vannak apróbb-nagyobb meglepetések, tempóváltások, nem szórakozunk rosszul. Leszámítva a tubást, ő feltehetőleg nem érzi túl jól magát, ahogy szórja egymás után a gikszereket, és a hangszer jellegéből fakadóan ezek a gikszerek hangsúlyosak és letagadhatatlanok, de túléljük. A végén harangoznak, zajonganak, még el sem hal az utolsó hang, már szól a taps, hát miről szól egy ünnepi hangverseny, ha nem erről?Tovább

Siba Antal: Szerényen, mértéktartóan


(Hadházy képviselő újabb légi felvételei Hatvanpusztáról)

A HVG még korábban közölt képeket, és egy félórás dokumentumfilmet is bemutatott, melynek főtémája az uradalom kialakulása. A lap Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert is kérdezte a terebélyesedő birtokról, aki úgy reagált, ő nem járt személyesen Hatvanpusztán, de ott szerinte „többségében gazdasági épületek vannak”. Darabra talán megáll – írja a HVG –, de a képek alapján nem gazdasági birtokról van szó.Tovább

Rákai Zsuzsanna: Funkció, kompozíció, interpretáció

(Núria Rial, Corinna Scheurle, Julian Prégardien, Samuel Hasselhorn, Insula Orchestra, Accentus, Laurence Equilbey – Művészetek Palotája, december 12.)

Mindezek ismeretében Laurence Equilbey saját együttesei, az Insula Orchestra és az Accentus élén inkább a kantátasorozat szellemi egységét, absztrakt alkotás mivoltát kívánta kidomborítani a Művészetek Palotájában december 12-én rendezett hangversenyen, mintsem egyházi jellegét. Döntése, persze, a konkrét körülményeket tekintve is jogosnak volt tekinthető, amiatt pedig még inkább, hogy a funkcionalitás és művészi koncepció közt érdekesen egyensúlyozó kompozíció határait a dirigens még tovább szűkítette, és csak az első három kantátát tűzte az este műsorára.

I R O D A L O M

Benedek Szabolcs: Természetes nyelvérzék

Olyan hangosan telefonált, hogy nemcsak a váró visszhangzott tőle, de valószínűleg arrébb, a recepción, vagy akár a felettük lévő emeleten is lehetett hallani. Fekete zakót és vászonnadrágot, valamint a legújabb divat szerint öltönyhöz is hordható márkás, sötét sportcipőt viselt. Nyakkendőt nem kötött, mintha ezzel is az öltözékének eleganciájában megbúvó lezserséget akarná hangsúlyozni, a napszemüvegét pedig a homloka fölött a hátrafésült hajára tolta. Odakint egyébként borús volt az ég.

– Márpedig a természetes nyelvérzékem azt mondja, hogy ez így lenne helyes.

Karsai pár percen belül harmadjára hallotta a kifejezést: „természetes nyelvérzék”. Mondhatnánk, hogy erre kapta föl a fejét, de ez nem igaz, a fiatalemberre egyszerűen nem lehetett nem odafigyelni. Amit nemcsak harsányságával sugallt, hanem gesztusaival és mimikájával egyaránt.Tovább

Kerékgyártó István: Volvo-lámpa

Mikor hosszú vándorutam során Göteborgba érkeztem, tudtam, hogy teljesítenem kell Teve kérését, aki a Zsóka bárjában volt biliárdos cimborám. Egy nagybátyja élt a városban, megadta hát a telefonját és a címét, hogy ott lakhatom majd az öreg Zsalakovicsnál, aki az apja testvére volt. És nemcsak a címét adta meg, hanem a kezembe nyomott néhány régi családi fotót is, hogy ezt vigyem el az öregnek.

Egy utcai fülkéből tárcsáztam a számot. Rekedt férfihang szólt bele a kagylóba, tört magyarsággal beszélt, és kedvesen invitált, még azt is megkérdezte, szeretem-e a jó magyar sertéspörköltet, mert akkor készít nekem egyet. Én persze lelkesen támogattam ebbéli tervében, és megkérdeztem:

– És kedves Zsalakovics bátyám, milyen körettel tervezi azt a pörköltet?

– Milyennel, milyennel? A nokedlit itt elfelejtheted, a friss fehérkenyeret meg pláne. Ez Svédország! Főtt krumplival esszük.Tovább

Kávai Katalin: Münnich sofőrje

Ferdi nagybátyám bőszen forralta a húslevest. Időnként egy alumíniumkanállal belekóstolt és csettintett. Liza meg én már a terített asztalnál üldögéltünk. Ferdi bácsi konyharuhát terített a karjára, mint egy békebeli óbudai pincér, és „nagyságos kisasszonyoknak” szólított bennünket. Felsorolta a hűtőszekrény polcain ételesekben sorakozó menüt. A zsidó hitközség rendszeresen gondoskodott róla, Ráhel néni halála után is. Eszükbe se jutott, hogy ő valójában katolikus családból származik. De az is lehet, ilyenformán hálálták meg, hogy a bácsi annak idején megmentette Ráhel életét a nyilasoktól. A néni 1944-ben kitért és megkeresztelkedett, mint annyian, de tisztán látszott, hogy ez sem fogja meghozni a biztonságot. Ferdi bácsival akkor már pár éve együtt éltek, így felajánlotta, hogy elveszi feleségül.Tovább

Nógrádi Gábor: Élet és irodalom

Sohasem tudta, mit olvas éppen a felesége, akivel huszonnyolc éve élt egy fedél alatt. Azon az ősz eleji délutánon csak azt látta, hogy az ölébe ejtve hever a nyitott könyv, és az asszony könnyekkel a szemében néz maga elé. Néz maga elé, a fal felé, ahol a gyerekek, unokák fotói függnek a képkeretekkel szorosan egymáshoz illesztve, hogy minél több elférjen szemmagasságban, ha az ágyon ül, ahol hátát a támlának döntve olvasni szokott.

A férfi arra gondolt, talán nem is az olvasás, nem is az ölében fekvő regény váltott ki a feleségéből könnyes érzelmeket.

Talán a gyerekeire gondolt.

De nem, mégsem, nem miattuk sír. A gyerekek felnőttek, más országokban élnek, és ha telefonálnak, mindig azt mondják, jól vagyunk.

Mindenesetre különösnek találta, hogy a felesége ötvenkét évesen sír egy könyv felett. Sohasem volt sírdogáló fajta, mint sokan mások a neméből. Sváb és kun ősökkel az emberek kevésbé sírósak.

Dühében, igen, néha dühében kifakadt belőle a zokogás, de csak mint egy jajkiáltás. Mint egy feljajdulás. Igen, ez a jobb szó. Vagy mint állatból a fájdalom sikolya. De ezt a ritka sikolyt is rögtön elharapta. Délután szokott így olvasni az ágyára ülve órákon át, hátát megtámasztva és fáradhatatlanul, ahogy mindent csinált a takarítástól a gyomlálásig, béna apja gondozásától a miniszterelnök gyűlöletéig.

Külön szobában aludtak, ami harminc év után nem szokatlan egy házasságban, de talán nem is általános. Bár ezt a pszichológusok jobban tudják. Ezért kapják a fizetésüket.Tovább

Vandlik Katalin: Családi album

Most a tizenkettedik kerületben járja az utcákat, jó lenne, ha itt találná meg a családját, mégiscsak előkelő környék. A házak előtt halmokba rakott törött bútorok, képkeretek és szebb napokat látott gyerekjátékok nem érdeklik. Gyakorlott szeme rögtön kiszúrja viszont a régi bonbonosdobozokat, azokban lapulnak a régi fotók. Ki tudja, miért, a lomtalanítások kifogyhatatlanok régi fotókból. Az ember azt gondolná, hogy a lakók az évek alatt már a szépapjukig visszamenőleg kidobták az összes rokonukat, amikor még mindig bukkannak elő fényképek nagynénitől örökölt albumokból, pincében vagy szekrény mélyén hánykolódó tekercses és bonbonosdobozokból. Ilyenkor mindig abban reménykedik, hogy ismét rábukkan egy családtagjára. Mivel a régi fényképekből nem igazán lehet jó pénzt csinálni, a lomkupac közepén trónoló termetes nő is hagyja őt nyugodtan kotorászni. Az is lehet, hogy már látta korábban, végül is Dédiéket is így találta meg.Tovább

Pásztor Andrea: anyajegy

Pásztor Andrea: Vénusz születése

Pásztor Andrea: lomtalanítás

Villányi László: 1968

Villányi László: Borbély


Villányi László: Iskola

ÉRKEZIK A MAGYAR HANG KARÁCSONYI DUPLA SZÁMA - AJÁNLÓ (TARTALOMJEGYZÉK)

MAGYAR HANG
Szerző: Magyar Hang
2021.12.17.


A TARTALOMBÓL:

– Velem semmit nem tudnak csinálni – Cserhalmi György a teátrumok által nevelt furcsa öszvérről, a Balaton kisajátításáról, Latinovits Zoltánról, Bódy Gáborról, Jancsó Miklósról. Nagyinterjú

– Bálványokat kergettem! – Egyhetes elvonulás alatt vett döntő fordulatot Somody Imre, az egykori sikerember élete. Interjú

– Milyen ember ma a magyar? Túlélő, széthúzó, tehetséges, önsajnáló? – Bojár Gábort, Konok Pétert, Fokasz Nikoszt, Boldogkői Zsoltot és Lakatos Júliát kérdeztük

 Itthon tartott a hazaszeretet – Karácsony János: A közönség jórészt ma is a Neked írom a dalt-ra kíváncsi. Interjú

– Na, de hol a Jancsó? Hol lenne, hát otthon! – Mészáros Márta életről és halálról, Jancsó Miklósról és Ladányi Jancsó Jakobról, oroszokról és magyarokról, háborúról és a háború utáni világról. Interjú

– Ez a rendszer nem reformálható – Orbán Viktor nyeregben érzi magát, ám lehet, már elmulasztotta a jó alkalmat a hátralépésre. Szerető Szabolcs elemzése

 „Hazamegyek” Két teljesen különböző sors, de egyvalami közös volt: az otthontalanság – Judit 66 éves, Gábor 40. Azon nagyjából 160 budapesti közé tartoznak, akik lehetőséget kaptak arra, hogy egy-egy fővárosi bérlakásba költözhessenek. Velük beszélgettünk

– A csapadékhiány miatt drágább a karácsonyi halvacsora – A tógazdaságokat felértékeli, hogy minden csepp vízre szükség van Magyarországon

– A gazda szeme hizlalja a jószágot – Szépen növekszik a Tasó László fideszes képviselőhöz kötődő uradalom

– A kisebbség kisebbsége – Százezren vannak, mégis keveset tudunk a magyar ajkú erdélyi romákról

– Ahol a karácsony csak egy keserves nap a sok közül – Pillanatkép Kelet-Magyarország legreménytelenebb szegleteiből és egy roma asszonyról, aki azért segít, mert más nem teszi. Riport

– A kutyák sokszor emberibbek, mint az emberek maguk – Kiss Attila óradnai plébános kutyaszánján utaztunk. Riport

– A raktár, aminek szíve van – Elkísértük a Magyar Élelmiszerbank Egyesületet. Riport

– Nincs karácsony bábák nélkül – Az emberek a tévé megjelenésétől kezdve imádnak tévét nézni karácsonykor, és ez sok országban mára sokkal élőbb (és családokat összehozó) hagyománnyá vált, mint sok „értékesebb” tradíció

– Nagy szaloncukorteszt: a kellemetlentől az új hullámosig – Karácsonyi tesztünkben több mint egy tucat típust kóstoltunk meg

 Papírpohár a Jézuska ellen – Azokban az országokban, amelyek ugyan keresztény többségűek, ám jelentős számú nem keresztény lakosságuk is van, rendre előkerül a kérdés: vallási ünnep-e még a karácsony, vagy inkább kulturális hagyomány

– Mozgalmas év előtt áll a világ – A Magyar Hang most is elkészítette világpolitikai előrejelzését a következő évre

 Tíz éve uralkodik országán a legkisebb fiú – Kim Dzsongun nem mesebeli hős, az ország eddigi talán legnagyobb éhínségével kell hamarosan szembenéznie

– Sokakat zavar a rozsnyói magyarok boldog karácsonya – A szlovák kisebbségi kormánybiztos hivatala szerint ilyen mértékű intoleranciával még sosem találkoztak

– Felgyorsult a világ átalakulása – A covid mellett a fenntartható fejlődés, a zöld átállás szlogenjei és a nagyhatalmi szembenállás uralták a 2021-es év globális politikáját

– Európa élére tör Macron – A francia elnök a visegrádiak támogatását is meg akarja szerezni ambiciózus elképzeléseihez

– Fehérjehajtogatás és a Neander-völgyiek művészete – 2021 a tudományban

– Azok a fehér karácsonyok! (Meg a szürkék és feketék) – Valóban olyan gyakran borította hó a tájat karácsony idején, mint ahogy az az emlékeinkben él?

– Apja volnék, és mégsem az vagyok – Csöndes tisztelgés Szent József, (az utóbbi időben már nem is annyira a munkások, mint) a mozaikcsaládok és nevelőapák védőszentje előtt

– Hivalkodó fogyasztás – A biopiac mint státuszjelzés? Akármilyen furcsa, efelé tartunk

– Barátunk-e az omikron? – Vagy visszataszít bennünket a legsötétebb pandémiába, vagy kivégzi a többi mutánst, és effektíve véget vet a járványnak

– Balerinaléptű zsírhabok – A szegedi Alkimista Kulináris Műhely

– Tippek karácsonyra (2. rész) – Összeszedtünk néhány friss könyvet, amelyet jó szívvel ajánlunk a karácsonyfa alá

– „A kapucsínó fiúk szeretnek cselezni” – Thomas Sowunmival, a magyar válogatott első színes bőrű futballistájával beszélgettünk, aki ma roma tehetségeket karol fel. Interjú

Publicisztika:
– Dévényi István: Elfogyatkozás
– Lányi András: Menekülés a győztesek táborából
– Szerető Szabolcs: Isteni igazság, világi logika – Álláspont
– Gulyás Balázs: Kirakat rendezés alatt – Maga itt a kultúrhörcsög?
– Nagy Attila Tibor: Egy rossz összeférhetetlenség – Ítélet Orbán felett
– Nagygéci Kovács József: A kenyér és aki adja (Karácsonyíz)
– N. Fejérváry Gergő: Visszatérés a paradicsomba – Ásó kapa, uzsonnabor
– Pethő Tibor: Kántálók – Ószleng
– Híd Jenő rajzol: Keserű csalódás
– Szerető Szabolcs: Államellenes megfigyelés, avagy Áder János a célkeresztben?
– Marabu: Karácsony

Tárca:
– Fehér Anikó: Karácsony
– Kiss Noémi: Születésnap karácsonykor
– Szécsi Noémi: Amíg gyerek vagy

Budai Hang mellékletünk

– „Az influenszerről sokáig azt hittem, hogy egy betegség” – Bálint András a közép-európai polgárról, Heltai messiásáról, a celebekről, a C-vitaminról és a költészet hatalmáról. Interjú

– Laokoón-csoport a Tabánban – Nem ér dicstelen véget a török fürdőkultúra emlékét őrző épület története: a tenjvek szerint húsz év szünet után újra kinyit a Rác fürdő

– Kimcshi és K-pop – Két éve Budán nyitotta meg a kapuit Európa legnagyobb koreai kultúrközpontja, ahol az ázsiai ország világszerte hódító filmes és zenei alkotásaiból, sportjából és gasztronómiájából is ízelítőt kaphatunk

– Átnyúltak a fejük felett – A kormány a negyedik hullám idején sem tekinti partnernek a kerületi önkormányzatokat a járvány elleni védekezésben

– Szelektív emlékezet – A szakmai tiltakozások ellenére újabb modern épület tűnhet el a Várból. Van-e helye a világörökségi városképben a 60–80-as évek között épült házaknak?

– Óbuda ünnepi ízei az asztalon

– „Megrendítő volt, éreztem, itt a helyem” – Óbudán 1994 óta működik a Magyar Máltai Szeretetszolgálat házisegítségnyújtásszolgáltatása. A szervezet egyik munkatársa, Hegyi Andrásné Mária társául fogadott bennünket egy munkanapra

– A távcsövek már működnek, út még nincs – Csillagdák Budán: a magyar csillagászat fővárosi története Hell Miksától Kulin Györgyig

ITT OLVASHATÓ

MAGYAR NARANCS AJÁNLÓ (TARTALOMJEGYZÉK)

MAGYAR NARANCS
Szerző: Magyar Narancs
2021.12.15.


A SZERK.


A SZERK.
Ide az örökléttel!

Ilyenkor év vége felé az ember szinte önkéntelen késztetést érez arra, hogy visszatekintsen az elmúlt esztendőre, s felidézze annak legemlékezetesebb, önmagukon s a percnyi fontosságon túlmutató, akár örök tanulságot hordozó momentumait. Idei utolsó lapszámunknál keresve sem tudnánk az effajta számvetésre jobb alkalmat biztosítani.

A SZERK.
Az adakozás ideje

Csak az az áldott jó szívük ne lenne, akkor olyan könnyű lenne haragudni rájuk, hisz’ mégiscsak szétlopták az országot. Jaj, dehogy lopták, pusztán a nevüket adták „a Fidesz politikájának leglényegéhez”, a nemzeti arisztokrácia megteremtéséhez vagy valami hasonló szemenszedett hazugsághoz.

PUBLICISZTIKA

TÁBOR ÁRON
Ébredések
Woke, cancel culture, kritikai rasszelmélet – az új amerikai szélsőjobb nyelvezete és a liberalizmus belső vitái

Mintha csak a brit abszurd humor nagyjai írták volna a forgatókönyvet. A számos BBC-dokumentumfilmből is ismert művészettörténész, Andrew Graham-Dixon november elején a Cam­bridge University legnagyobb vitakörében, a Cambridge Unionban vendégeskedett, és erős német akcentust imitálva parodizálta Hitlert.

INES SABALIĆ
A daytoni pókháló
Lesz-e megint háború Boszniában?

Nagy a nemzetközi tolongás mostanában a Balkánon, és különösképpen Bosznia-Hercegovinában. Ott van a magas rangú amerikai diplomata, Gabriel Escobar, jelenleg nyugat-balkáni különmegbízott. Ugyancsak az Egyesült Államokat képviseli Matthew Palmer, az ő speciális területe „a választási törvény módosítás”, azaz a bosnyák–horvát viszony. Ő ugyan távozófélben van hivatalából, de nem bír elszakadni Boszniától mégsem; a jelek szerint van dolga bőven.

LÁSZLÓ CSABA
A várható örökség
Mi lesz Magyarország költségvetésével?

„Magyarország a kiegyensúlyozott, átlátható és fenntartható költségvetési gazdálkodás elvét érvényesíti” – szögezi le az Alkotmány, újfideszül az Alaptörvény N) cikk (1) bekezdése. A kormány költségvetési gazdálkodása azonban sem nem kiegyensúlyozott, sem nem átlátható, és ha hasonló ütemben folytatódik a választási költekezés, akkor nemsokára fenntartható sem lesz.

EGOTRIP

LÁSZLÓ GÉZA
Visszajátszás
A lakástámogatások paradoxona

A Fidesz gazdaságpolitikájának örök csodafegyvere a lakástámogatás. Bár a technikák és a jogcímek sokat változtak az évek során, a filozófia alig: segítsük a középosztály lakáscélú beruházásait úgy, hogy az építőipar és a bankok is jól járjanak!

VAJDA GERGELY
Zene hetilapra
Ludwig goes to China

Nemcsak Lajos, mindenki odajár. A Kínai Népköztársaság a világ egyik legaktívabb klasszikus zenei piaca. Node! Kinek is kell Beethoven Kínában, és miért?

VÁRADI BALÁZS
Csak semmi politika!
Jászolban

Magyarországon minden télen százak fagynak meg, ezrek élnek az utcán, és milliók jogosan elégedetlenek azzal a hellyel, amit otthonként megengedhetnek maguknak. Ez nem jó így.

SAJÓ LÁSZLÓ
Öt és feles

Játék karácsonykor

BELPOL

INTERJÚ
„Akár kétharmaddal is”
Bojár Gábor vállalkozó az ellenzék esélyeiről

A korrupcióval, a kormány felelőtlen járványkezelésével és az elszabadult inflációval lehet mozgósítani az ellenzéki szavazókat a jövő évi országgyűlési választáson Bojár Gábor szerint. A vállalkozó úgy látja, a választás tétje nem kisebb, mint az, hogy Magyarország tagja marad-e az Európai Uniónak. Interjúnkban arról is beszél, a gazdaság helyreállítását a NER-es cégek visszaszorításával kell kezdeni.

ELVESZTETTE ÁLLÁSÁT AZ EU BÍRÓSÁGÁHOZ FORDULÓ MAGYAR BÍRÓ
A rendszer alkalmatlan

Alkalmatlannak nyilvánították a bírót, aki 2018-ban a luxembourgi bíróságnál kezdeményezett eljárást a „Stop Soros” törvénycsomag egyik sarokpontja miatt. Szabó Gabriella története jól illusztrálja, hogy az önkényes értékelési rendszer hogyan csorbítja a bírói függetlenséget Magyarországon.

MATOLCSY ÁDÁM ÉS MÁS „VÁLLALKOZÓK” A MAGYAR NEMZETI BANK KÖRÜL
Aranyifjak, strómanok

Bár hivatalosan a szerencséjüknek semmi köze az MNB-hez és a Matolcsy családhoz fűződő kapcsolataiknak, a Matolcsy Ádám barátaiként emlegetett fiatal vállalkozók valahogy mégsem tudnak elszakadni a jegybanktól. A bonyolult cégügyek végén az egykori MNB-alapítványi pénzek is feltűnnek.

A SAMSUNG FELFALJA A DUNAKANYART
„Tíz éven belül katasztrófa várható”

Egyre elviselhetetlenebb a Samsung-gyár jelenléte Gödön, vannak, akik emiatt már el is költöztek a városból. A vállalat terjeszkedése a környező települések éle­tét is befolyásolja. A Samsungnak Göd helyett Pest Megye Önkormányzatához eltérített adóbefizetéseit mindeközben Fideszhez köthető szervezetek csapolják le.

INTERJÚ
„Személyes támadásnak veszik”
Fedorkó Boglárka és Ignácz Judit, az Ame Panzh csoport tagjai

Öt értelmiségi roma fiatal (Ame Panzh = Mi öten) indított podcast sorozatot, amelyben nem kímélnek senkit, aki szerintük rosszul kommunikál a romákról, és az őket érintő ügyekről. Alább szó lesz a „fehér megmentő” jelenségről és Márki-Zay Péter ígéretéről is.

MARADHAT ÓVODAVEZETŐ, HA LEMOND A KÉPVISELŐSÉGRŐL
Óvoda a harcmezőn 

Az alábbi történetben nincs direkt pártpolitika, ám abban, ami Magyarpolányban történt, nem lehet nem észrevenni mindannak a hatását, ami 2010 óta zajlik az országban.

KÜLPOL

DMITRIJ MURATOV ÉS A NOVAJA GAZETA NOBEL-BÉKEDÍJA
Oklevél a bástyafalra

Az idei Nobel-békedíj a demokráciáért folytatott megalkuvás nélküli küzdelemért, a szólás, a vélemény és a tájékoztatás szabadságának védelméért járt, s azt találta meg, akit illet. Oroszország demokratikus nyilvánosságának egyik utolsó tartópillérét, a Novaja Gazetát. A döntnökök bátorságánál csak a kitüntetetteké nagyobb.

DMITRIJ MURATOV
A zsarnokság ellenmérge

Beszéd a Nobel-békedíj átvételekor

KÖNYV

INTERJÚ
„Itt az ideje”
Irvin D. Yalom pszichiáter, író

Halálról és életről című könyvét közösen írta halálos beteg feleségével, akit 65 évnyi házasság után, 2019-ben vesztett el. A naplószerű bejegyzések Marilyn Yalom közelgő haláláról, az erre való felkészülésről tudósítanak. A 90 éves szerzőt otthonában értük el telefonon.

ÁCS PÁL
Erényes sátánimádat
Albert Camus: A bukás

Camus 1956 tavaszán jelentette meg A bukás című kisprózáját. A könyv gyors sikert aratott, egyúttal megdöbbenést keltett a francia értelmiség köreiben. Maga az író is meglepődve tekintett új művére, mivel az nemigen hasonlított semmire sem, amit korábban írt.

A magfizika költőisége


Kósa Eszter: Az elszakadásról

KRITIKA

KÖNYV
Egyhelyben
Jonathan Franzen: Keresztutak

Franzent a 2001-ben megjelent, National Book Awarddal díjazott Javítások óta kritikusok és olvasók egyértelműen a kortárs amerikai próza egyik legnagyobbjaként emlegetik. Most megjelent hatodik regénye, a Kereszt­utak a majdani, A Key to All Mythologies (Minden mitológiák kulcsa) című – George Eliot Middlemarchára utaló – trilógia nyitó darabja. A tervezett trilógia egy középnyugati család három nemzedékének történetét meséli el a vietnami háborútól napjainkig.

KÖNYV
Körutazás
Solymosi Bálint: A Rózsafüzér Királynője, avagy egy utazó napjai

Nem mondhatni, hogy kapkodva épülne ez a költői életmű: a szerző több mint egy évtizeddel ezelőtt jelentkezett legutóbb verseskötettel, akkor éppen húsz évvel a debütáló anyaga után. És ha mindehhez hozzávesszük, hogy a középső, 2009-es kötete, a Tiszta sor gyakorlatilag csak egy ciklus erejéig tartalmazott új verseket, tehát az az 1992-ben JAK-füzetként megjelent Műnégert is tartalmazta, még érdekesebbnek tűnik ez az új gyűjtemény.

OPERA
Ami összetartozik
Eötvös Péter: Sleepless / Álmatlanul

Irodalmi példák is igazolják, hogy az álmatlanság gyilkos indulatot kelthet. Eszünkbe juthat rögtön Csehov hátborzongató novellája, az Aludni szeretnék, amelyben a kitaszított, embertelenül tartott kis cselédlány megfojtja a gondjaira bízott csecsemőt.

SZÍNHÁZ
A pillanat hossza
Pilinszky János: Urbi et orbi / Síremlék

Pilinszky 1971-ben látta A süket pillantása című előadást, ettől fogva színházi gondolkodását alapjaiban határozta meg Robert Wilson, akinek a színházában egyenesen a művészet kulcsát látta, s nagyságát Shakespeare-hez, Homéroszhoz, Bachhoz hasonlította.

TÉVÉSOROZAT
Világ proletárjai, egyesüljetek!
Hvang Dong Hjok: Nyerd meg az életed (Squid Game)

Marx Károly munkásságának egyik kevéssé ismert nüansza, hogy a mester előszeretettel használta a vámpirizmus metaforáját a kapitalizmus működésének leírására.

FILM
Elálló fülekkel
Leos Carax: Annette

Minden musical megérdemli a nagyrabecsülésünket, amelyben a természet lágy ölén andalgó lány és fiú, miközben a szívüket perzselő szerelemről adnak tanúbizonyságot egymásnak a „We love each other so much” (számukra) megunhatatlan ismételgetésével, egyszer csak eljutnak a „counterintuitive, baby” (magyarul talán: „az intuícióval ellentétes, baby”) sor kiénekléséig.

FILM
Határhelyzet
Kamir Aïnouz: Mézes szivar

Kamir Aïnouz francia rendezőnő nem tévesztendő össze a világsikerű Egy nő láthatatlan élete című film brazil rendezőjével, Karim Aïnouzzal, nincs is közük egymáshoz – hacsak az nem, hogy mindketten kabilok (igen, mint Zinedine Zidane).

FILM
Csak üzlet
Janicza Bravo: Zola – Egy eszelős hétvége

„Igaz történet alapján” – szól a nyilvánvalóan marketingfogásnak szánt film eleji felirat, hogy aztán cikkek és közösségi médiás posztok sora vesse rá magát, mit is ferdítettek el valójában az alkotók.

KIÁLLÍTÁS
Az origó
Cezanne-tól Malevicsig. Árkádiától az absztrakcióig

A francia művész (1839–1906) életében csak a kollégái és a barátai (például Zola) szemében számított etalonnak. Amikor 1874-ben megrendezték az impresszionisták első nagy kiállítását, a korabeli „műértőt”, Albert Wolfot sokkolta a tárlat: „A látogató gyanútlanul belép, és rémült szeme elé iszonyú színjáték tárul. Öt vagy hat elmebajos, köztük egy nő, adott itt találkát egymásnak.”

KÖNYV
Gyurka bácsi levelesládája
Szakolczay Lajos: „Szólíts nyugodtan Gyurkának” – Találkozások Faludy Györggyel

Vannak olyan figurái az irodalmi életnek, akikről azt szoktuk mondani, hogy mindenkit ismernek és mindent olvastak.

KÖNYV
Szürke és arany
ÁR&ÁS – Árendás József plakátvilága

„A plakátot epigrammának tekinti, mivel általa is egy gondolatot kell rövid, csattanós formában kifejezni. Ő ezt szimbólumok segítségével, a kétdimenziós kép statikusságának megbontásával és a téma »megfeszítésével« éri el.”

FILM
Lámpaoltás előtt
Peter Jackson: The Beatles: Get Back

Sokan gondolhatják, hogy semmi újat nem lehet mondani a Beatlesről. Ez a tézis most megdőlt: Peter Jackson háromrészes tévésorozata, a Get Back olyan közelségbe hozza a zenekart, amit legfeljebb azok élhettek át, akik ténylegesen ott voltak a környezetükben. Az összesen 468 percnyi filmanyag rendkívül őszinte betekintést nyújt a Beatles késői, problémákkal gazdagon tarkított korszakába, és számos meglepetéssel szolgál.

LEMEZ
Bikaszarv a falon
Taurus Ex-T 25-75-82

Nem mondhatnánk, hogy az egyre szaporodó magyar rocktörténeti leírások fukarkodnának a legenda/legendás szó használatával, illetve az aranybetűs dátumokkal. De ezek közül is kimagasodik a mindössze másfél évig működő Taurus Ex-T 25-75-82 (a továbbiakban: Taurus) együttes bemutatkozása a Budai Ifjúsági Parkban, 1972. május 1-jén.

LEMEZ
World Music: ami közös

a nyelveken, a vallásokon, a határokon túl. Íme, az Egyesült Világ.

LEMEZ
Mi mennyi
Adele: 30

Adele Laurie Blue Adkinsről valószínűleg mindenki hallott már, aki, ha csekélyebb mértékben is beleártotta magát a sztárvilág híreibe: házasodik, azután válik, megszabadul „felesleges” kilóitól, elege lett a koncertezésből, időlegesen visszavonul.

ZENE

INTERJÚ
„Szerencsére ők győztek”
Dinyés Dániel karmester, zeneszerző

A Szegedi Nemzeti Színház zenei vezetőjével nyelvről, dalokról, zenei képzésről és zenei ízlésről beszéltünk, s az is kiderült, hogy mi a különbség az operaélet és az operajátszás között.

INTERJÚ
„Hogy a saját hangjaimat fedezzem fel”
Lukács Miklós cimbalomművész

Decemberben szólólemezzel jelentkezik, klarinétversenyét novemberben mutatták be. Az immár Prima díjas, a Magyarjazz.hu kritikusi szavazásán idén hangszeresként, tavaly pedig a Cimbiózis Trió lemezével győztes cimbalomművész januárban Charles Lloyd együttesének oszlopos tagjaként lép fel.

AZ ÁLLAMBIZTONSÁG ÉS A TÁNCDALÉNEKESEK
Leheletnyi kétely

Fényes Kató az 1945 utáni, Németh Lehel pedig az 1956 utáni évek ragyogó csillaga volt. Mindketten disszidáltak. Alább életpályájuk eddig homályban maradt epizódjairól írunk – dokumentumok alapján.

INTERJÚ
„Miért félnénk?”
Bóna Zsombor és Fekete Giorgio – Carson Coma

Alig három év alatt váltak megkerülhetetlen zenekarrá életvidám, pörgős, jó ízlésű rockslágereikkel. Fekete Giorgio énekes-gitárossal és Bóna Zsombor gitárossal befutásról, régóta húzódó Korda-viccükről és a társadalmi szerepvállalásról is beszélgettünk.

RÉS A PRÉSEN
„Néha rosszalkodunk”

Hollerung Gábor, a Budafoki Dohnányi Zenekar vezetője

MI A KOTTA?
Gyermekifjú koromban

Klasszikus zenei programajánló a 2021. év végére

SZÍNHÁZ

INTERJÚ
„Nevezzük inkább leigázásnak”
Kocsis Pál színész, rendező

Emblematikus alakja volt a Kecskeméti Katona József Színháznak, de megromlott a viszonya a vezetéssel, és nem tartottak igényt a munkájára. A pandémia idején lett szabadúszó. Egyelőre van munkája, de kilátástalannak tartja a szakma helyzetét, s azt sem tartja kizártnak, hogy jöhet olyan idő, amikor már nem színészként vagy rendezőként fog dolgozni.

A KÁVA KULTURÁLIS MŰHELY MÚLTJA ÉS JELENE
Házhoz szállítás

A 25. évadát kezdte meg szeptemberben a Káva társulata. Az eltelt idő alatt egyvalami biztosan nem változott: mindig az elgondolkodó, hozzászóló, vitatkozó és alkotó néző állt a középpontban.

FILM

INTERJÚ
„Sosem szavaztam rá!”
Maria Schrader rendező, színész

Színészből lett rendező, az Unorthodox – A másik út direktoraként Hollywoodban is leadta a névjegyét. A hamarosan mozikba kerülő Én vagyok a te embe­red német rendezőjével beszélgettünk.

TÉVÉSMACI
Kakasverem

Amikor Sztupa és Troché az ellenség megtévesztésén törték a fejüket, olyannyira tanácstalanok voltak, hogy az épp körülöttük lábatlankodó Ómafát is megkérdezték róla.

KÉPZŐMŰVÉSZET

INTERJÚ
„Szlalomozhat a ragyogásban”
Kocsi Olga képzőművész

A Holy Olga és Piros Kocsi neveken is alkotó művész saját magát avatta szentté. Több érzékre ható multimediális installációi a határokat feszegetik: az időét éppúgy, mint a valóság és a képzelet, illetve az intim és a közös határait. Szereti bevonni a nézőket is, ehhez különleges befogadói helyzeteket teremt. Ars poeticája: „boldogság, sukárság, nyúlság”. Volt miről beszélgetnünk.

INTERAKTÍV

RÁDIÓ
Határ a csillagos ég!
Űrügyi műsor a Spirit FM-en

Amikor legutóbb belehallgattunk a Spirit FM kínálatába, a vizsgált produktumról azt jegyeztük fel, hogy „kábé ez a műsor volt mindannak az alja, amihez eddig jegyzetíróként szerencsénk volt”.

Egy hét kultúra 2021/50.

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

Egy hét tudomány 2021/50.

Rövid hírek: király, méh, bozon

Szüret 2021/50.
Mókás és dühítő gyűjtemény a heti sajtóból. Többnyire az utóbbi.

VISSZHANG

VISSZHANG: KÖNYV
Irvin D. Yalom–Marilyn Yalom
Halálról és életről

„Egy nyolcvanhét éves nő halála, akinek nincs mit megbánnia az életben, egyáltalán nem tragédia” – ismétli magában elvesztett felesége szavait a világhírű pszichiáter, akinek a közösen elkezdett „halálnaplót” végül egyedül kell befejeznie.

VISSZHANG: KÖNYV
Beatrix Potter: Nyúl Péter adventi kalendáriuma

Az év legizgalmasabb, legszebb időszaka Nyúl Péter szerint a de­cember.

VISSZHANG: SZÍNHÁZ
Béke

A darab a három betlehemi pásztor történetét továbbgondolva a béke fogalmában rejlő ellentmondásokat kívánja megmutatni.

VISSZHANG: FILM
Az örökbeadás

A bankárságot szívszerelméért, a Filmért odahagyó, s producerként (Alul semmi) sikeres, Angliában élő (gróf) Uberto Pasolini csak névrokona a nagy Pier Paolónak, viszont igazi rokona a nem kevésbé nagy (és herceg) Viscontinak.

VISSZHANG: FILM
West Side Story

Amikor Tom Hanks partra szállt, hogy megnyerje a második világháborút, az történelmileg éppoly örömteli pillanat volt, mint popcornilag.

VISSZHANG: TÉVÉSOROZAT
A mozi ereje

David Fincher érzelmes, szándékoltan személyes filmesszégyűjteménye szerény óda volna a mozihoz és a moziba járáshoz, amik megszenvedték az utóbbi másfél évet (ironikus, hogy épp a Netflix kardoskodik a szélesvászon mellett).

VISSZHANG: LEMEZ
Mïus: How To

Az Álmos Gergely vezette rafinált és intelligens, ugyanakkor mélyen emocionális elektronikában utazó Mïus az elmúlt nyolc évben létezett már duóként, szólóprodukcióként, az utóbbi lemezeken pedig szinte komplett zenekarként működik.

VISSZHANG: LEMEZ
Damon Albarn
The Nearer the Fountain, More Pure the Stream Flows

Damon Albarn a kilencvenes években vált a brit popkultúra megkerülhetetlen figurájává a Blur élén.

LÉLEK

A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY ÉS A DEMENCIÁVAL ÉLŐK
Érintés nélkül

A járvány miatti látogatási tilalom következtében kapcsolatok szakadtak meg, a szociális ellátások ideiglenes bezárása borította a napirendet, az otthongondozás miatt megnövekedtek a terhek. Hogyan élték meg mindezt a demenciával élők és az őket gondozók? És ki segít nekik?

LOKÁL

PÁLYÁZATOK A BUDAPESTI VÁROSHÁZA KÖRÜL
A kaszárnya árnya

A főváros néhány hete írta ki a tervpályázatát Városháza park rendezésére – nem először. Már 1898-ban is pályázattal akarták megoldani a Központi Városháza ideköltözését. Semmi nem valósult meg a javaslatokból, csak ideiglenes megoldások követték egymást. A tehetetlenség okainak eredtünk a nyomába.

A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY FELÉRTÉKELI A RÉGI ÜDÜLŐKET
Zsebkendőnyi idill

A pandémia kezdete óta megy fel a telkek, lábakon álló házak ára a szegedi Sárga üdülőtelepen. Nincs gáz, nincs csatorna, és ha kiönt a Tisza, ivóvíz és áram sincsen, mégis sokak számára vonzó a hely.

SPORT

LAMINE DIACK ÉLETE ÉS MŰVE
Elévülhetetlen érdemtelenség

December elején 88 évesen elhunyt a Nemzetközi Atlétikai Szövetség volt elnöke, a szenegáli Lamine Diack. Volt távolugró, adóellenőr, focista, politikus és sportvezető – az atlétika első emberének doppingbotrányok és korrupciós ügyek árnyékolták be regnálását.

TUDOMÁNY

MIT ÍGÉR A METAVERZUM A TINÉDZSEREKNEK?
Álarcok mögött

Milyen korlátai vannak a Facebooknak vagy az Instagramnak az identitásokkal előszeretettel kísérletező kamaszok számára? Ledőlhetnek-e a virtuális falak Mark Zuckerberg ambiciózus tervei jóvoltából? És milyen veszélyeket rejt e szép új világ?

INTERJÚ
„A Holdon már védtelenek”
Almár Iván csillagász, űrkutató

A Magyar Asztronautikai Társaság kiadványa, a Magyarország és a világűr az utóbbi hetven év magyar űrkutatóinak figyelemre méltó eredményeit foglalja össze. Az űrkutatás egyik hazai úttörőjét arról is kérdeztük, érdemes-e aktívan kutatni más civilizációk után.

KULTURÁLIS VILÁGÖRÖKSÉG A PERMAFROSZT ALATT
Mentés másként

Több száz méterrel a fagyott talaj alatt működik a világ egyik legkülönlegesebb archívuma. Az Arctic World Archive célja a bekerülő adatok védelme és tárolása, még abban az esetben is, ha beüt az apokalipszis.

INTERJÚ
„Megcsonkítjuk a saját történelmünket”
Hatos Pál történész

Mit kezdünk és mit kezdhetnénk a közös múltunkkal? Egyebek közt erről is kérdeztük Az elátkozott köztársaság és a Rosszfiúk világforradalma szerzőjét.

GASZTRO

ÉTEL, HORDÓ
Tüköry

50 éves Tüköry

CHILI&VANÍLIA
Az ünnepi főétel

Burgonyapalacsintában sült szarvasgerinc lila káposztával, savanyított birssel