Szerző: SÁNDOR ZSUZSA
2021.02.04.
A XII. kerületi önkormányzat hosszú évekre titkosította, kik voltak azok a személyek, akiknek a nevei felkerültek a kerületben található Turul-szoborra. Az emlékművet eredetileg a II. világháború civil és katonai áldozatainak szánták. A polgármester, Pokorni Zoltán, csak azután járult hozzá a titkos „Turul-lista” kiadásához, miután 2019-ben kiderült: az áldozatok névsorában szereplő Pokorni József – az ő nagyapja – nem áldozat, hanem a kerületben gyilkoló nyilasok egyike volt. A Turul a nyilasok szimbóluma volt, az emlékmű elbontásáról már 2008-ban jogerős bírósági döntés született, de Pokorni Zoltánnak köszönhetően, a „Turul-szobor” még mindig a kerületben díszeleg. A 444.hu dokumentumfilmje, a Gyilkosok emlékműve, nem csak az emlékmű kálváriáját mutatja be, de eredeti dokumentumok alapján azt is, amit a nyilasok annak idején elkövettek. A film visszhangjáról, a rendezőt, Ács Dánielt kérdeztük.
Több mint 200 ezren nézték meg a YouTube-on a Gyilkosok emlékművét, ami egy órás dokumentumfilm esetében kimagasló szám. Számítottál erre?
Inkább csak reméltem. A 444.hu-nak már volt ennél is nagyobb nézettséget elérő filmje, de eddig még egyetlen munkám sem kapott ekkora visszhangot. Nagyon sok levél jön, megválaszolni sem tudom őket. Amikor a Gyilkosok emlékművének trailerét kitettük a netre, még sok zsidózó kommentet kaptunk, meg, hogy minek foglalkozunk a Turullal, csináljunk inkább filmet, mondjuk, a Don-kanyarról. A bemutató után viszont a szélsőséges hangok eltűntek. A legtöbb visszajelzés arról szól, hogy nem ismereték ilyen mélységben a nyilas múltat, és mennyire megdöbbentette őket ez a történet...