Szerző: Azénpénzem
2021.11.18.
Az MNB 2019 nyarán módosított úgy az adósságfék szabályokon, hogy a babaváró kölcsön önerőnek is számíthasson. A speciális szabályozás szerint, amennyiben a babaváróra szerződő szülő 90 napon belül jelzáloghitelt is igényel, akkor a babaváró kölcsön maximum 75 százalékát figyelembe lehet venni önerőként. A fennmaradó, jó esetben 25 százalék számít kölcsönnek a hitelfedezeti mutató számításakor. A jövedelemarányos törlesztő (JTM) és hitelfedezeti arány szabályozásáról a Magyar Közlönyben már megjelent rendelet szerint teljes egészében törlik az ezt előíró passzust.
Aki az új, a következő évtől hatályos (32/2014. MNB rendelet) szabályokat nézi, annak csak annyi tűnhet fel, hogy a harmadik paragrafusnak nincs hatodik bekezdése. Nos, éppen ebben voltak a babavárós előírások. Az MNB meglehetősen szűkszavú közleményben jelezte, hogy a „piaci gyakorlatra és kockázatokra” reagálva lépett. Azt is leírták, hogy a babaváró hitelek önerőként beszámítására vonatkozó elvárásairól vezetői körlevélben tájékoztatják a bankokat. Ilyen vezetői körlevél azonban – legalábbis egyelőre – nem található a publikus tájékoztatások között.
A jegybank egyébként az idén féltucatnyi bankban vizsgálta, mennyire tartják be a babaváró kölcsön szabályait, és mindent persze nem találtak rendben. A kért 10 millió forintos babaváró kölcsön felezése, a szüneteltetési kérelem elutasítása – ilyen és hasonló ügyekkel fordultak tavaly az érintettek a Pénzügyi Békéltető Testülethez (PBT). A bankok tehát esetenként packázhatnak az igénylőkkel, de jó hír, hogy szinte minden babavárós ügy a kérelmező számára kedvező eredménnyel zárult. Az utóbbi időben viszont az Azénpénzem.hu-hoz több, a babaváróhoz kapcsolt lakáshitelek adósságfék miatti elutasításáról szóló jelzés is érkezett...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.