Szerző: ÉS
2020.10.02.
Ez év március 30-án a parlament kizárólag kormánypárti szavazatokkal elfogadta a felhatalmazási törvényként emlegetett jogszabályt (hivatalos nevén A koronavírus elleni védekezésről szóló 2020. évi XII. törvényt). Az ellenzék a kapcsolódó vitában erejéhez mérten teljesített: egyetlen érdemi javaslatot tett, amennyiben időkorlát kijelölését kérte, de a kormánypárt elutasította.
Nem telt el egy hónap, amikor Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke a CT24 nevű cseh közszolgálati televízió vitaműsorában kijelentette, hogy Magyarország az új kornavírus-járvány elleni védekezés során eddig nem fogadott el olyan törvényt, amely ellenkezne az európai uniós joggal. „Egyelőre nem aggódom” – válaszolta Věra Jourová a műsorvezető felvetésére, sőt elmondta, hogy találkozott Varga Judit igazságügyi miniszterrel, akivel részletesen megvitatta a magyarországi döntéseket.
Jourová már akkor hangsúlyozta: a járvánnyal összefüggésben az Európai Bizottság minden tagállamban megvizsgálja, hogy az elfogadott kormányzati intézkedések nem sértik-e a jogállamiságot.
Varga Judit igazságügyi miniszter akkoriban a bizottság alelnökének kijelentésére közösségi médiaoldalán reagált: „Talán informálhatná véleményéről Donald Tusk néppárti elnököt és a kórus többi tagját is. Ha már a bizottság alelnöke is ezen a véleményen van, akkor bizonyosan elvárhatjuk, hogy a magyar jogállamiságért aggódók állítsák le azt a nemzetközi dezinformációs kampányt, miszerint a magyar koronavírus-törvény a diktatúra előtt egyengeti az utat!”...
Trencsényi László: Beszélgessünk a közművelődésről
Vásárhelyi Mária: Szemek a láncban
Évszázadok óta a diktatúra egyik, ha nem a legfontosabb jellemzőjeként emlegetik, ha a hatalom rendre nem tartja be a minden állampolgárra kötelezően vonatkozó törvényeket, és olyan jogszabályokat alkot, amelyek a közjóval szemben kizárólag egy szűk hatalmi elit érdekeit képviselik. Ezekben a rendszerekben, bár formálisan léteznek, valójában nem működnek azok az intézmények, amelyek feladata a hatalom törvényes működésének kontrollja lenne. Helyesebben működnek, csak a hatalom ellenőrzése helyett a törvénytelenségek legitimálását tekintik feladatuknak...
Krajcsír Lukács: Beáldozhatók – az ujgurok tragédiája
Váncsa István: Pazarló? Fölösleges?
Hanák András: Justice Ruth Bader Ginsburg
Gadó Gábor: Sztrájk az Alkotmányért
Ludassy Mária: A közvetítésnélküliség mítosza
(J. J. Rousseau vallomásai)
Tódor János: „Ezek mindenre képesek”
Kenesei István: Levél a miniszterhez
V I S S Z H A N G
Huszár Ágnes: Belarusz barátunk
P Á R A T L A N
Konrád Gyula: KÖZSZOLGÁLATISÁG
B. I.: RETYERUTYA
(nyerges): EZT OLVASOM
ICs: VIRÁG A KERTBE?
Lévai Júlia: MELLÉVEZÉNYELVE
-átkai: TÁNCREND
Lantai András: NYUGALOM
Lázár György: ŰRTURIZMUS
simi: KINEK HIGGYÜNK?
Szilasi György: ZSÍR!
ivcsa: VISSZA A SZABADBA
(celebrálja Nyerges András): HETI TEXTUS
Szikszai Károly: BRIGÁDNAPLÓ
ITT OLVASHATÓ
(nyerges): EZT OLVASOM
ICs: VIRÁG A KERTBE?
Lévai Júlia: MELLÉVEZÉNYELVE
-átkai: TÁNCREND
Lantai András: NYUGALOM
Lázár György: ŰRTURIZMUS
simi: KINEK HIGGYÜNK?
Szilasi György: ZSÍR!
ivcsa: VISSZA A SZABADBA
(celebrálja Nyerges András): HETI TEXTUS
Szikszai Károly: BRIGÁDNAPLÓ
ITT OLVASHATÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.