2020. május 9., szombat

„KAPJÁK AZOK ELSŐKÉNT A VAKCINÁT, AKIK AZ ÉLETÜKET KOCKÁZTATJÁK” – INTERJÚ A FERTŐZÉS CÍMŰ FILM ALKOTÓIVAL

24.HU
Szerző: NÁVAI ANIKÓ
2020.05.09.


A világjárvány kockázatát legpontosabban előrevetítő film, a Fertőzés írójával és virológus szakértőjével beszélgettünk. Vajon honnan látták mindezt előre? És mikortól lesz szabad újra megölelni egymást? Návai Anikó írása.

Az önkéntes karantén egy dologra jó, hogy esténként végignézze az ember a kedvenc filmjeit. És bár Steven Soderbergh 2011-es filmje, a Fertőzés (Contagion) nem szerepelt a kedvenceim listáján, érthető okokból nem tudtam kihagyni. Főleg azért nem, mert kíváncsi voltam, hogy mennyire pontosan fedi azt, amin most átmegyünk, és honnan tudta vagy sejtette a forgatókönyvíró ilyen mélységig egy világjárvány részleteit.

A választ részben már az első emailváltás során megkaptam Scott Burnstől. Azt írta ugyanis, hogy csak akkor vállalja a virtuális beszélgetést, ha New Yorkból bekapcsolódik Dr. Ian Lipkin, a Columbia Egyetem professzora is, aki a forgatókönyv és a forgatás nélkülözhetetlen virológus szakértője volt.

Dr. Lipkin, ön közel van a veszélyeztetett korosztályhoz, és átesett a koronavíruson. Kérem, meséljen az „élményről”!

Lipkin: Elég kellemetlen betegség, mit mondjak. Magas lázzal és köhögéssel jár, ami két hétig tart. Rettenetes fejfájásaim voltak, ami szokatlan. Letargikus lettem, fáradékony, és volt egy nap, amikor erősen kapkodtam a levegőt. Ez a betegség első periódusa. Aztán kicsit jobban lettem, majd megint rosszabbul, amikor az immunrendszerem beindult és túlműködött, ettől megint felment a lázam és lelassultam.

Ez az az időszak, a nyolcadik-tizedik nap, amikor a beteg kimerül, nem kap levegőt, és az intenzíven végzi. Szerencsére én ezt a fázist átvészeltem, és elméletileg immunis vagyok a betegségre.

De nem kaptam oltást, bárcsak kaptam volna. Sokan mondják, hogy COVID-bulit kellene szervezni, mindenki kapja meg a vírust, aki fiatal és egészséges, mert úgyis megússza. Ez a legnagyobb ostobaság, amitől tartok.

Scott, emlékszik még arra a napra, amikor a fejére csapott, hogy erről a vírusról akar filmet írni?

Burns: Nagyon élesen él bennem az a nap. Úgy 2000 tájékán sokat beszélgettem apámmal a madárinfluenzáról. Apám tudós volt, valamiért nagyon izgatta ez a betegség. Emlékszem a Vírus című filmre, amelynek a végén a tudomány bedobja a törölközőt, és ez valahogy nem hagyott békén. Sem mint írót, sem mint gondolkodó embert. És az járt a fejemben, hogy kellene írni egy filmet egy világjárványról, de csak akkor, ha tudományos alapon minden oldalról meg van támasztva. Azon a napon, amikor befejeztük Az informátort, odajött hozzám Steve (Soderbergh, a rendező – a szerk.) és azt kérdezte, mi a következő projekted? Elkezdtem neki mondani, de már félúton leállított, hogy benne van. Mondtam, de csak akkor írom meg, ha nagyon pontos, ha tudományos tényeken nyugszik, és nem valami konspirációs pletykán, hogy egy laborból vagy egy mobiltoronyból ered a vírus. Megtaláltam Iant, aki szó szerint ugyanezt mondta.

Gondolta volna, hogy 10 évvel később pontosan ezt a forgatókönyvet éli meg a világ?

Burns: Nem. De az összes tudós, az összes szakértő, akivel akkoriban beszéltem, azt mondta, hogy nem az a kérdés, beüt-e ez a világjárvány, hanem az, hogy mikor. Így aztán teljesen képben voltam. És rengeteget beszélgettem Iannal, aki arra tette fel az életét, hogy megállítsa ezt a vírust Amerikában és az egész világon...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.