Szerző: SERDÜLT VIKTÓRIA
2020.05.06.
A szokottnál is kétségbeesettebb hívások, szaporodó új jelentkezők, folyamatosan csörgő telefonok – a kijárási korlátozások bevezetése óta kivétel nélkül hasonló jelenségekről számoltak be a bántalmazott nőknek létrehozott magyarországi segélyvonalak munkatársai. Bár teljes kijárási tilalom nincs, a vidék pedig ki is nyitott, a koronavírus-járvány Magyarországon a szokásosnál is nehezebb helyzetbe hozta a segítségre szoruló áldozatokat. Az Isztambuli Egyezmény ratifikálását viszont éppen a veszélyhelyzet alatt utasította el az Országgyűlés.
Idén márciusban negyedével csökkent az elkövetett bűncselekmények száma az előző évihez képest, azonban a javuló tendencia egy kategóriára egyáltalán nem igaz:
a vizsgált időszakban sosem követtek el olyan sok családon belüli erőszakot, mint idén márciusban
– számolta ki a G7.hu a Belügyminisztérium adatai alapján.
Az elmúlt években havonta átlagosan 33 kapcsolati erőszakot jelentettek a rendőrségen, a szám csak a karácsonyi ünnepek idején szokott megugrani (tavaly 49-re), amikor sok időt töltenek egy fedél alatt az emberek. Márciusban az átlag másfélszerese, 50 kapcsolati erőszak került a rendőrség látókörébe. (Itt fontos megjegyezni, hogy a nyilvánosságra került esetek száma minden becslés szerint csak töredéke a valóságnak.)
Ami rossz, az súlyosbodik
A megugró számok nem érték meglepetésként a nők elleni erőszak áldozataival foglalkozó magyarországi civil szervezeteket. A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) segélyvonala egyébként is nagyon leterhelt, de az utóbbi hetekben nemcsak a telefonok csörögnek folyamatosan, hanem a megszokottnál nehezebb hívások érkeznek...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.