Szerző: CSERNYÁNSZKY JUDIT
2020.04.27.
Hogyan hat a politikára a koronavírus? Milyen politikai védekezési, vagy éppen támadó stratégiák születtek eddig? Még izoláltabb lesz a világ ezentúl vagy még globálisabb? Elsöpri-e a nacionalistákat és a populistákat a COVID-19 ? Ezekről kérdeztük Judy Dempseyt, a Carnegie Europe Alapítvány vezető elemzőjét, az Európai Stratégia blogportál főszerkesztőét, aki 40 éve követi hazánk sorsának alakulását. Az interjút Csernyánszky Judit készítette.
Miként éli meg a korlátozásokat, ezeket a válságos napokat? – kérdezte először a Klubrádió riportere Judy Dempseytől, aki egyébként önszorgalomból tanulja magyart is, és azzal kezdte, az nagyon nehéz számára. Majd az aktuális közérzetét firtató kérdésre válaszolva elmondta, kibékült a koronavírus-járvány feltartóztatása miatt bevezetett szabályokkal, illetve az ebből adódó helyzettel.
Judy Dempsey: Rendben vagyunk, kimehetünk itt, Németországban is az utcára, persze be kell tartani a javasolt távolságtartást. A gyerekkel kinn futunk, a kisebb boltok, pékségek, élelmiszer-áruházak nyitva vannak, de az emberek, azt látom, roppant óvatosak. Ugyanakkor ijesztő is, mert a tömegközlekedés változatlan, de a buszok szinte teljesen üresek. És persze az időseken tartjuk a szemünket, akik a legveszélyeztetettebbek. Az iskolák még zárva vannak, úgyhogy sok munkát ad most a család. De alapjában véve, tényleg minden rendben van.
De az élet önöknél is hamarosan visszazökken a régi kerékvágásba, ahogy a híreket halljuk?
Nem vagyok ebben teljesen biztos, Angela Merkel (német kancellár) nagyon óvatos. Persze mindenkinek van véleménye, és ismerjük a konspirációs teóriákat is, de tényleg nem lehet még tudni, mi lesz. Azért tudjuk azt is, hogy Japán északi részén korábban teljesen feloldották a korlátozásokat, majd pár napja visszatért a járvány. Ezek figyelmeztető jelek. És persze, Judit tudja, ezek nagyon nehéz kérdések. Először is szerintem hinni és bízni kell a vezetőinkben. Abban kell bízni, hogy az igazat mondják.
Németország eddig remek adatokat produkált. Angela Merkel valamit megint nagyon jól csinált… Vagy másnak tudható be?
Igen, ő tényleg megint jót lépett. Nem ígért semmit, nem tett szenzációs bejelentést, általában nem fordul a tv nyilvánosságához, nem nyilatkozgat. De amit a járvány elején láttunk tőle a rendkívüli tévébeszédében, az döbbenetes volt. Egyrészt – a tényeket teljes részletességgel ismertette, miközben az érzelmeket sem mellőzte. Azt mondta, sokat kockáztat az, aki nem figyel mások egészségére sem. Elmondta, hogy az orvosa is elkapta a koronavírust, ezért ő is két hétre önként karanténba vonult, és otthonról intézte az ügyeket. A beszédében semmi, de semmi politika nem volt. Csak a realitások.
Nos, ezt nem mondhatjuk el a mi kormányfőnkről. Ön is így látja?
Ne is mondja, ez borzasztó. Egyenesen sokkoló. Ami a lényeg: nem is csak az, amit már 2010 óta látunk, hogy Orbán folyamatosan bővíti hatalmi jogosítványait, hanem az, hogy látva a parlament jogosítványainak a felfüggesztését, a parlament semmibevételét, és ezzel saját hatalmának további koncentrációját, bebizonyította, hogy valójában mennyire nem tiszteli, nem szereti a demokráciát. Hogy nem szereti a felelősségrevonást, az elszámoltathatóságot. Hogy nem hisz a saját országában, az emberekben. Ez nemcsak sokkoló, de az Európai Unió válasza roppant gyenge is.
Mit mond ön a rendeleti kormányzásról?
Senkinek nincs szüksége ilyen rendeleti kormányzásra. Hitelt érdemlően és átláthatóan kell kormányozni. Párbeszédet kellene folytatni az emberekkel, mindenkivel. Ki fogja most őt ellenőrizni? Ez nagyon szomorú, hogy idejutott épp az az ember, aki véget akart vetni a kommunista rendszernek, és támogatta a berlini fal lebontását is 1989-ben, sőt az előtt is. Ő az, aki Magyarországot félautokrata rezsimmé alakította át Európa szívében úgy, hogy közben az Európai unió és a NATO tagja is...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.