Szerző: KARDOS ERNŐ
2020.04.15.
Komoly kritika érte a kormánypártok által elfogadott úgynevezett felhatalmazási törvényt. A szakmai és politikai bírálatok lényege az volt, hogy a világjárványt felhasználva a kormány igyekszik korlátlan ideig teljhatalomhoz jutni. A nemzetközi élet és a világsajtó is elutasítóan fogadta a magyar kormánynak korlátlan hatalmat biztosító törvényt. Húsvétkor Varga Judit igazságügyi miniszter a Die Weltnek adott interjújában a bírálatokért úgy vágott vissza, hogy ha szükség lesz rá, a teljhatalmat biztosító törvény néhány intézkedését akkor is megtartják majd, ha már nem lesz járványhelyzet. Újabb lépést tesz a kormány a diktatúra felé? – kérdeztük Bárándy Péter ügyvédet, egykori igazságügyi minisztert.
- A kormányfő, Orbán Viktor korábban azt ígérte, hogy visszaadja a hatalmat a parlamentnek, Varga Judit kijelentése lényegében visszavonta ezt az ígéretet?
- A ma érvényes jogrendben a vészhelyzet arra ad felhatalmazást a kormánynak, hogy csak a járvány elhárítása érdekében hozzon döntéseket, de azon túl a kabinet ne használja a hatalmát. Erre ígéret is elhangzott a kormány részéről, amikor az ellenzék, illetve a jogászok egy csoportja a teljes felhatalmazással kapcsolatban kritikát fogalmazott meg. Most valóban úgy tűnik, hogy ezt az ígéretet a törvényességért felelős miniszter bizonytalanná tette. A válsághelyzetben a klasszikus jogalkotási technikák nem működnek. Emiatt a vészhelyzet szabályalkotása valójában nem illeszthető be a törvényalkotáshoz szükséges államigazgatási, társadalmi egyeztetésbe, parlamenti vitákba, hatásvizsgálat elvégzésébe, ami egyébként a Fidesz által is támogatott jogalkotási törvény alapja...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.