2020. április 26., vasárnap

„AZ EURÓPAI TEGYEN KÉT LÉPÉST HÁTRA” – VÍRUSRIPORT EGYIPTOMBÓL

VÁLASZ ONLINE
Szerző: JÁSZBERÉNYI SÁNDOR
2020.04.23.



A héten kezdődik a ramadán, de ilyen böjti hónapot még nem látott Egyiptom, amilyen az idei lesz. A koronavírus mindenhol megváltoztat évszázados szokásokat – szinte csak a terrorfenyegetettség állandó a térségben. Riport a karanténos Kairóból.

„Az európai tegyen két lépést hátra” – mondja az ügyintéző az egyiptomi külügyminisztérium fordítói irodájában. Tűz a nap, az embernek izzad a keze a gumikesztyűben, nehezen lélegzik a maszkban.

„Jaj, hagyja már a fiatalembert!” – veti oda egy idősebb nő mögöttem a sorban. „A koronavírust igenis nagyon komolyan kell venni, néném” – válaszol az ügyintéző. Felnéz, hogy eléggé hátraléptem-e, aztán leveszi a maszkját, megnyal két bélyeget és a kartonomra ragasztja.

A vízumomból persze nem lesz semmi. Hiába autózunk ki Abaszéja kerületbe, ahová a tartózkodási engedélyek és egyéb vízumügyek notórius intézménye, az egyiptomi bürokrácia szimbóluma, a Mugamma költözött, a bejárati betontorlaszoknál álló maszkos rendőrök fejcsóválva jelzik, hogy minden ügyintézés leállt, majd jöjjünk vissza, ha feloldották a kijárási tilalmat. Ebben maradunk. Egy hónap telt el azóta. A kijárási tilalmat nem oldották fel.


Ezen a héten kezdődik a ramadán, a böjt szent hónapja. Minden szempontból nézve történelmi lesz az idei: a közösségi imádkozások, az esti, nagy böjttörő vacsorák, amelyek alól senki sem tudta eddig kivonni magát, idén elmaradnak, illetve tényleg a legszűkebb családi körre fognak koncentrálódni.

A fanuszok – híres egyiptomi lámpások –, melyekkel ezer éve díszítik fel városaikat az egyiptomiak, üres utcákat fognak megvilágítani, és bár nyilván lenne rá igény most is, ezúttal a szegényeknek sem állítanak majd hosszú asztalokat a belvárosban. A rendet a kivezényelt rendőrség be is fogja tartatni.

Legtöbb európai ismerősünk elnémult, amikor elmondtuk nekik, hogy a karantént és reményeink szerint az egész apokalipszist kairói lakásunkban fogjuk kibekkelni. Amikor aztán megszólaltak, valami ilyesmi jött ki a torkukon: „De hát Afrika fel fog robbani. Aratni fog a halál. Egyáltalán van ott rendes egészségügy?”

Hogyne lenne. Pont az ilyen járványok miatt hozta létre Muhamed Ali másfél évszázaddal ezelőtt. Ha van valami, ami aztán végképp nem ismeretlen a Nílus népe számára, az épp a járvány. Egyiptom mindig is kapcsolódási pont volt a kelet és a nyugat között – a kolera is az egyiptomi kikötőkből jutott el Európába, oda pedig a Mekkából visszatérő zarándokok vitték. Az egyiptomi egészségügyi minisztérium kifejezetten hírhedt arról, hogy túlreagál minden járványfenyegetést. Arról a hivatalról beszélünk, amely 2009-ben, a sertésinfluenza idején azzal került be a nemzetközi hírekbe, hogy indokolatlanul nagy mennyiségű készleteket halmozott fel abból a szerből (Tamilflu), mely a kezelésére szolgált, de biztos, ami biztos alapon azért kivezényelte a rendőrséget is, hogy ölje le a keresztények malacait a Mokatan hegy lábainál fekvő nyomornegyedekben...


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.