2020. március 3., kedd

EZ NEM CENZÚRA, HANEM MAGYAR BBC – ÉRTÉKELTE MAGÁT ORBÁNÉK PROPAGANDAMÉDIÁJA - A KLUBRÁDIÓ NEMZETKÖZI LAPSZEMLÉJE

KLUBRÁDIÓ / REGGELI GYORS
Szerző: KÁRPÁTI JÁNOS
2020.03.03.


A magyar kormányt kiszolgáló, ám továbbra is közszolgálati médiaként emlegetett, mindenesetre közpénzből eltartott sajtó napi szerkesztési gyakorlata külföldön is téma. Akárcsak az európai határok megvédése az újabb menekülthullám idején. Az osztrák zöldek szerint nem csak a rendőri erősítéssel, de a humanitárius segítséggel is sietni kell. Sajtóvélemények szerint a szlovákiai választásoknak Magyarországra nézve is jelentős tanulságai vannak. Külföldi lapszemle a Klubrádióban.

A szombati szlovákiai parlamenti választás az európai fősodorban tartotta az országot. Eloszlatta azt a kockázatot, hogy Pozsony ugyanarra a rebellis útra léphet, amelyen két szomszédja, Magyarország és Lengyelország jár, illetve kiiktatta annak az esélyét, hogy szélsőjobboldali erő bekerülhessen a kormányba – így értékeli az amerikai Bloomberg hírügynökség a választás eredményét.

A győztes az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) lett, Zuzana Caputová államelnök már bejelentette, a korrupció elleni fellépést hirdető párt vezetőjének, Igor Matovicnak kíván kormányalakítási megbízást adni.

Matovic négypárti koalíció létrehozását tervezi az EU- és NATO-tag Szlovákiában – írja a Bloomberg, és nyugatbarát pártnak nevezi az OLaNO-t. Azt, hogy a párt jelentős arányú győzelmet aratott, az amerikai hírügynökség meglepetésnek tartja, és annak tulajdonítja, hogy az eddig kormányzó, Smer nevű pártot korrupcióról szóló állítások terhelték.

A választás „azt mutatta, hogy hatalmas a vágy az igazságosság helyreállítására, és a korrupció elleni harcra. Hiszem, hogy a potenciális (koalíciós) partnerként szóba jövő pártok meg fogják ragadni ezt a lehetőséget” – idézi a Bloomberg az államfő szavait. Caputovát szűk egy évvel ezelőtt választották szlovák köztársasági elnökké, és győzelme a Bloomberg megfogalmazása szerint nem csupán azt jelentette, hogy első ízben nyerte el nő ezt a tisztséget, hanem azt is, hogy kudarcot vallottak a nacionalista és euroszkeptikus erők.

Az amerikai hírügynökség megjegyzi: a négypárti koalíciónak a 150 tagú pozsonyi törvényhozásban 95 mandátuma lenne, ami elegendő többséget jelent akár az alkotmány megváltoztatásához is – Szlovákiában ugyanis ehhez nem kétharmadra, hanem csak háromötödre van szükség -, ám kérdéses, hogy a lehetséges politikai és személyi ellentétek fényében mennyire lesz tartós egy ilyen kormány...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.