Szerző: VÁNCSA ISTVÁN
2019.09.13.
...Kötcsén állítólag a Budapestet Kolozsvárral összekötő szupergyors vasútvonalról beszélt. Nem említette ugyan, de valószínű, hogy a Gellérthegy és a Királyhágó közötti szakaszt viadukt fogja átívelni. Alagútfúrásra már gyérebb lehetőség mutatkozik, de hiba volna elfelednünk, hogy a magyar ember találékonysága minden elképzelést felülmúl, kiváltképp akkor, ha nemzetépítésről van szó. A Budapest–Kolozsvár szuperexpressz ebbe a kategóriába tartozik, a Budapest–Belgrád vasútvonal meg pláne, függetlenül attól, hogy azt a kínaiak találták ki, ők szorgalmazták, de már őket se érdekli. Nem gond, majd mi megcsináljuk. Sokba kerül, viszont nem éri meg.
Más lényegbevágó bejelentésről nincs hír, és ez így van rendjén. Gazdánk tíz évvel ezelőtt Kötcsén deklarálta, hogy megválasztását követően pártállami diktatúrát fog bevezetni, az meg is valósult, de úgy, hogy bele van építve a hűbéri rendszer, sőt bizonyos fokig a teokrácia is.
Más kurrens áru már nincs a polcokon.
Kötcse tehát egyfajta rítussá vált, ám az igazi rítus fontos tartalmakat közvetít. Az udvari értelmiség felé például azt, hogy jó alattvalók vagytok, jöhettek Kötcsére, beszélhettek baromságokat. Az udvari értelmiség ezt kitüntetésnek veszi, ahogy az is, elmegy és hozza, amit várnak tőle. Az udvari színész például avval a mély értelmű kijelentéssel áll elő, mely szerint klímaváltozás tárgyában csak akkor születik megoldás, ha a természetvédelem mellett a teremtésvédelemről is beszélni fogunk. Az udvari értelmiség okos, ezért van helye a trón körül.
Gazdánk az összejövetelt egy közkeletű netes bölcsesség (it’s not the size of the dog in the fight; it’s the size of the fight in the dog) magyarított változatával zárta. Nem baj, ha csökött a kutya, csak harcias legyen. Ez nem az ő magyarítása, hanem az enyém. Az evvel összefüggő tapasztalat dettó.
Bő negyven évvel ezelőtt Busó nevű fiatal óriás schnauzeremmel jártam az utcákat, időnként szembe jött velünk egy Hurka nevű törpe tacskó, amely viszont már korosodott, s így a nála hússzor nagyobb Busót minden alkalommal lebarmolta. Közben telt-múlt az idő, Busó egyszer csak ráébredt, hogy ő immár nagykorú, helyre kell tolnia a kizökkent időt. Megint jött Hurka a maga őrmester tempójával, Busó pedig kiemelte őt a fűből, meglóbálta, elhajította. A rabiátus egyed több méternyi repülés után landolt az árokban, további magyarázatra nem volt szükség.
Vagyis a törpe tacskó pofátlan agresszivitása addig működik, amíg a környezet ennek bedől. Amikor már nem, akkor kijózanító hatású pillanatok, majd a nagy felismerések órái következnek. Végül az öregkor egyszerű örömei.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.