2019. szeptember 14., szombat

AZ EGYESÜLÉS SZABADSÁGA: A MEGFÉLEMLÍTÉS OTT LEBEG A CIVIL SZEKTOR FELETT - MI TÖRTÉNT A SARGENTINI-JELENTÉS ELFOGADÁSA ÓTA? – 9.

HÍRKLIKK
Szerző: N. VADÁSZ ZSUZSA
2019.09.14.


...„Az elmúlt egy évben nem a civilek voltak a kormányzat kereszttüzében, a civilellenes retorika valamelyest enyhült, de azért nem múlt el, különösen a jogvédő és a menekülteket segítő szervezetekkel kapcsolatban nyilvánulnak meg kormánypárti tisztviselők és vezetők” – összegezte az egyesülés szabadsága terén a Sargentini-jelentés elfogadása óta történteket Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója. Ugyanakkor a civil szervezetek részéről – különösen vidéken, ahol kiszolgáltatottabbak az emberek – érezhetően erősödött félelem, s inkább nem szólalnak meg, tevékenységüket pedig a hagyományosabb szolgáltatói, jótékonysági területre (ön)korlátozzák. S megtorpant a civil szféra fejlődése is.

„Az elmúlt 12 hónapban nem is romlottak, de nem is javultak a civil szervezetek működési feltételei: a korábban meghozott és a jelentésben is bírált jogszabályok továbbra is hatályban vannak, a megbélyegző retorika időről időre előjön, s nem történtek olyan intézkedések, amelyek javítanának a helyzeten” – mondta Móra Veronika. Emlékeztetett azonban arra, hogy a megelőző két évben – 2017-ben és 2018-ban – a tavalyival szemben sok minden történt. Egyrészt új jogszabályokat alkottak a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról, másrészt két külön csomagban korlátozó intézkedéseket léptettek hatályba a bevándorlást támogató szervezetekre vonatkoztatva. Egyrészt büntetőjogi kategóriává, azaz büntethetővé tették a menekülteknek nyújtott segítséget. Másrészt pedig 25 százalékos különadót vetettek ki az ilyen szervezetekre, az általuk kapott adományokra. Ezeknek a végrehajtása azonban érdemben nem valósult meg, „a bevándorlási különadóból eddig nulla forint bevétele keletkezett az államnak, mivel annyira megfoghatatlan meghatározások vannak a törvényben, hogy maga az adóhatóság sem volt képes eldönteni, hogy kire, mire és hogyan vonatkozik az” – mondta.

S habár az elmúlt tizenkét hónapban nem a civil szervezetek álltak a kormányzat célkeresztjében, az utólagos hatás egyre érzékelhetőbb – derül ki Móra Veronika szavaiból. Mint ugyanis kifejtette: „A több évvel ezelőtt a civil szektor ellen indított támadás tovagördülő, a szektor egészére kiterjedő tágabb, közvetett ’dermesztő’ hatásaként érzékelhetően megnőtt a félelem”. Különösen vidéken járva tapasztalható, hogy azok a szervezetek is félnek, amelyek maguk nem voltak és ma sem érintettek közvetlenül ebben támadásban. Ám látva a történéseket félnek tiltakozni, megszólalni, egyáltalán, hallatni a hangjukat, s inkább megmaradnak a hagyományosabb szolgáltató és jótékonysági feladatkör mellett. „Korábban azért volt példa ennek az ellenkezőjére, s volt remény arra, hogy tovább fejlődik a civil szektor, de megtorpant ez a folyamat azóta, hogy ott lebeg a fejek felett a megfélemlítés” – szögezte le az Ökotárs Alapítvány igazgatója...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.