2019. augusztus 2., péntek

MÁR MAGYARORSZÁGON SEM ÁLOM A SZEMÉLYRE SZABOTT ORVOSLÁS

QUBIT
Szerző: Qubit
2019.08.01.


Mindenkivel előfordul, hogy súlyosan megbetegszik, vagy közvetlen környezetében kell komoly betegséggel szembenéznie. Ilyenkor az ideális forgatókönyv az lenne, ha a betegséget már kialakulása előtt felismernék, hiszen a megelőzés mindig könnyebb, mint a kialakult betegség legyőzése. Ezzel a célkitűzéssel indult útjára nemrég a Medipredict startup, amelynek tevékenységéről, illetve a személyre szabott egészségmegőrzésben rejlő lehetőségekről ifj. Duda Ernő beszélt a júniusi Budapest Science Meetup-on.

Ma az egészségügyi ellátórendszerben a páciens általában akkor jelenik meg, ha már betegsége kialakult, és utána próbálják az orvosok kezelni a problémát gyógyszerekkel vagy különböző beavatkozással – vázolta fel a problémát Duda. Az általános tanácsokon túl (pl. a dohányzásról való leszokás, a sportolás fontossága, szűrővizsgálatok és védőoltások) ritkán fordul elő, hogy a páciens személyre szabottan tudná, mit tehet saját egészségének megőrzése érdekében.

4P = Predictive, preventive, personalized, participatory

Ennek a megoldására az angol elnevezésből 4P-ként ismert (prediktív, preventív, személyre szabott és a beteg aktív közreműködésével zajló) orvoslásnak nevezett módszertant alkalmazzák. Ebben a módszerben a páciensek beteg- és családtörténetét kombinálják genomikai vizsgálatokkal és széleskörű diagnosztikai, valamint modern képalkotó eljárások eredményeivel. Az így nyert adatokat végül a Medipredict genetikusokból és orvosokból álló csapata kísérli meg együttesen értelmezni az aktuálisan elérhető tudományos bizonyítékok alapján, annak érdekében, hogy személyre szabott előrejelzéseket adhassanak egyes betegségek kialakulási esélyeiről vagy az elkerülésükhöz szükséges potenciális életmódváltásról, ha ez lehetséges...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.