2019. augusztus 20., kedd

EZER OK MIATT LEHET AGGÓDNI AZON, HOGY BELECSAP-E A MENNYKŐ A VILÁGGAZDASÁGBA

HVG ONLINE
Szerző: NAGY GÁBOR
2019.08.20.


A világ vezetőinek egy része azon agyal, hogy lehetne megúszni egy újabb válságot, másik része pedig – élén Donald Trumppal – azon ügyködik, hogy kirobbantsa. Ha ez bekövetkezik, a magyar gazdaság aligha marad sértetlen.

Európa lehet az új Japán. De sajnos nem azzal, hogy a kontinenst behálózzák a percre pontos gyorsvasutak, az utcák makulátlanul tiszták, a bűnözés pedig alig észrevehető. Hanem azzal, hogy egy elöregedő társadalom küzd a stagnáló gazdasággal, a makacsul alacsony infláció végzetesen visszafogja a beruházói kedvet, a monetáris és költségvetési politika pedig kifogy a konjunktúra élénkítésére képes eszközökből.

A Görögország összeomlásával fenyegető pénzügyi válság idején vagy amikor az Európai Központi Bank (EKB) 2011-ben elhibázott kamatemeléssel megtörte az amúgy is gyönge növekedés lendületét az eurózónában, már felfestették a közgazdászok ezt a rémképet, amely most újra felbukkant. Nemcsak az Eurostat adataiban vagy a magyar gazdaságvédelmi tervet indokló Orbán Viktor mondataiban, hanem még Jerome Powell július végi kongresszusi meghallgatásán is. Az USA jegybankjának szerepét betöltő Fed elnöke szerint az inflációt minél közelebb kell vinni a 2 százalékhoz, különben – fejtegette – az alacsony kamatok miatt kevés mozgástér marad a gazdaság élénkítésére. Ez történt Japánban, tette hozzá, és ez zajlik most Európában is.

Az euróövezet a második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest alig 1,1 százalékkal növekedett. Ez 2013 vége óta a legalacsonyabb ütem, éppen a fele annak, amit tavaly ilyenkor mértek, s azóta tart a lassulás. A maginfláció 0,9 százalékra csökkent, ami messze van az EKB által célként kitűzött – és a közgazdasági konszenzusban az egészséges növekedéshez szükségesnek tartott – 2 százalékostól. Az EKB még nem érzi a recesszió veszélyét, ám a kockázatok emelkednek. Éspedig nemcsak a gazdaságiak, hanem a politikaiak is, és az utóbbiak vannak túlsúlyban.

Az IMF nemrég arra figyelmeztetett, hogy a német gazdaság a második negyedévben behúzta a féket, s a GDP növekedése, ami az utóbbi években rendre meghaladta az évi 2 százalékot, az idén már csak 0,7 százalék lehet. Az exportnak leginkább kitett német feldolgozóipar szenved, azon belül is különösen a gép- és a vegyipar, valamint az autógyártás. Ez rosszkor jön a magyar gazdaságnak, amelynek létfontosságú, hogy az idetelepült német autóipari cégek és beszállítóik jól teljesítsenek...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.