Szerző: ÉS
2019.08.23.
P U B L I C I S Z T I K A
Váncsa István: Parázs a seggben
Mostanában nem volt jó a Kossuth tér déli oldalán lakni, mondják a helybeliek. Éjnek évadján is lázas munka folyt arrafelé, alapozógépek, döngölők, úthengerek csörömpöltek, tehergépjárművek zajongtak szakadatlanul, persze nem elsősorban avval a céllal, hogy az ott élők éjszakáit még sanyarúbbá tegyék. A szándék az volt, hogy boldogabbak legyenek ők is és mi is, valamennyien, ez pedig csakis a Nemzeti Vértanúk Emlékművének újbóli felállításával érhető el, mármint Felcsút legnagyobb szülötte szerint. Oda kell annak kerülnie, ahol az 56-os forradalom mártír miniszterelnökének szobra állt, nem máshova. Ha ötven méterrel arrébb tennék, ötven százalékkal kisebb volna az öröm, az pedig nem megengedhető.
Nagy Imrének mindenesetre volt valami köze a Kossuth térhez, míg ellenben a nemzeti vértanúknak nem volt, hiszen Szamuely és kompániája az ország egész területét figyelmével tüntette ki. Prónayról ugyanez mondható el, ergo a vörös- és fehérterror áldozatainak emlékműve a határainkon belül bárhol otthon érezhetné magát. Persze nem Füredi Richárd sírkőszobrász munkájára, nem is annak a másolatára gondolunk, amely a Kossuth téren fog díszelegni, az ugyanis (a fennmaradt fotókból kitetszően) bűnrossz. Tárgyilagosabb szemléletű kortársak már az eredeti műről is ekként vélekedtek, nem világnézeti, hanem tisztán esztétikai alapon. Egyébként pedig arra is rámutatva, hogy a vörösterror után jött a fehér, annak pedig nem csupán három hónap, hanem sok-sok esztendő adatott, így az eredményei is számosabbak. Méltánytalanság volna erről megfeledkezni, mondták ők, persze mindhiába.
Volt mértékadó ellenvélemény.
Petőcz György: A „belgaság” másik arca
Az idei tusványosi beszéd volt a NER Kötcséken és Tusványosokon át tartó ideológiai menetelésének csúcspontja és valószínűleg a hanyatlás kezdete. Az idáig vezető utat a túl Jón és Rosszon amorális erkölcse és a hatalom akarása jellemezte: a liberalizmus ellenében, egy nem liberális attitűd és logika jegyében. Az „illiberalizmus” – s a vele járó ellenségképzés, harc és tagadás – volt a NER dinamikus és offenzív korszaka. A fogalom erejét jórészt a korlátozatlan kiterjesztés lehetősége, a meghatározatlanság, az elvi önkorlátozások elvetése és az öntörvényűség felszabadítása adta. A negatív „illiberalizmus” pozitív tételezéssel való felváltásának kényszere s e kényszer érzete viszont már megtorpanást mutat: válságtünet.
Sz. Bíró Zoltán: Oroszország – az utódlás kínjai
Bajomi-Lázár Péter: Mit köszönhetünk az internetnek?
Kerek évfordulók
Konstanty Gebert: A kerekasztaloktól a megosztott társadalmakig
Lengyelország és Közép-Európa harminc évvel a kommunizmus bukása után
Amikor ma este bemutattak, a moderátor emlékeztetett engem arra, hogy amikor a tanács előtt legutóbb beszéltem 2014 januárjában, azt mondtam, hogy a Harmadik Lengyel Köztársaság, amelyet mi 1989-ben alapítottunk, egy nappal már tovább élt, mint a két világháború közötti Második Lengyel Köztársaság, ezért én és társaim örömünkben berúgtunk és rekedtre üvöltöttük magunkat, hogy álmunk valóra vált.
Ungváry Rudolf: A láthatatlan Maróth
Ara-Kovács Attila: A szélsőjobb balkáni tervei
Kálmán C. György: Bemozduló portré
Petőcz András 60 éves
V I S S Z A H N G
A globális ökológiai válság korszakváltások halmaza, amelyben összegződnek az egyéni, társadalmi, civilizációs és planetáris problémák. Az alábbiakban állást foglalunk abban a vitában, amely Felcsuti Péternek nemrég a tárgyban közzétett írása nyomán bontakozott ki (Globális felmelegedés – Bizonyosságok és bizonytalanságok, ÉS, 2019/28. július 12.).
Barkóczi András: Minek nevezzelek?
György Péter: Válasz két reflexióra
Simonovits András: Szociális hozzájárulás 2
Simonovits András: Szociális hozzájárulás 2
P Á R A T L A N
EFJÉ: BELBIZTONSÁG
Beck Tamás: FRAKTÁL
-átkai: IRMA MEGMONDJA
Bakos András: BICCENT, NEM REMÉL
(simi): 2,5 MILLIÓ?
jos: NYILASBÁNAT
Ladányi András: GOMBFOCI
aha: ÖSSZE
(celebrálta Nyerges András): HETI TEXTUS
Szikszai Károly: BRIGÁDNAPLÓ
ITT OLVASHATÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.