Szerző: ÉS
2019.08.02.
P U B L I C I S Z T I K A
Van egy örömhírünk: a magyar nép akként vélekedik, hogy a felcsúti család demokratikus úton már nem leváltható. A Friedrich-Ebert-Stiftung, a Policy Solutions és a Závech Research közös kutatásának frissen publikált eredménye szerint a lakosságnak alig több mint egyharmada hisz abban, hogy kormányzó urunkat és bandáját civilizált módon ki lehet tessékelni a hatalomból, ők nyilván genetikailag megtörhetetlen optimisták, vagy a kelleténél több alkoholt fogyasztanak. A józan életű kétharmad viszont úgy látja, hogy kormányzó urunk személyes irányítása mellett sikeresen építettük újjá ama sárga házat, amelyben nyolcvankilenc előtt laknunk megadatott, beleköltöztünk, minden olyan, mint rég. Vagy majdnem olyan. A különbség főleg abban áll, hogy akkoriban lakat volt az ajtón, most viszont nincs, aki az élettől még vár valamit, elmegy. Marad a resztli.
Kormányzó urunk ezt ugyanígy látja, és politikai pályafutásának nagy sikereként könyveli el. Szabadságharcosi curriculum vitæje szerint, amelyet Tusványoson osztott meg az örvendező publikummal, neki ezért legkevesebb négy háborút kellett megnyernie. Fel is sorolta, melyeket. „Először is kivívni az ország függetlenségét és szabadságát. Erre mentek rá a diákéveink, illetve aztán később az 1989 és 1991 közötti két évünk.” Nyilván fölösleges mondanunk, hogy az idézetben szereplő plurális alakok csupán a fejedelmi többes néven ismert álszerény fogalmazásmód jelei, a szónok valójában önmagáról és csakis önmagáról beszél. Az ország függetlenségét és szabadságát ő vívta ki, az ő diákévei mentek rá. Másodjára 90 és 94 között a szocialista tervgazdaság helyébe tőkés piacgazdaságot kellett építenie, és ezzel párhuzamosan demokratikus jogi és politikai intézményrendszert alkotott. (Értelemszerűen azért, bár ezt csak mi tesszük hozzá, hogy később majd elsöpörhesse. Lásd még homokmandala.) Harmadjára 94 és 2010 között a szocialista rendszer visszalopódzó internacionalista különítményei ellen vívott élet-halál harcot békés eszközökkel, ez az ő „nemzedéki feladata” volt.
Losoncz Miklós: Brexit: miniszterelnök-váltás új elképzelések nélkül
Németh Zoltán: Egy SZMÍT és más semmi
Szakadás a szlovákiai magyar irodalmi életben
Kovács Zoltán: Előzés jobbról
Radnóti Sándor: Perecz László 60
Kenesei István: „Hasznosabb a tudatlanság a képzettségnél”
Kleón igazsága
Tulajdonképpen nem értem, nálunk miért nincsen több családtag a kormányban. Oly sokszor elhangzott ugyanis, hogy az Európai Unió egyik vagy másik országában pontosan ugyanúgy működnek az intézmények, mint amilyenre mifelénk igazítják át őket, gondoljunk például a bíróságok minisztériumi alárendeltségére vagy a kutatóhálózatok akadémiáktól való távolságára, sőt az akadémiának az oktatási tárca alá tartozására – ez utóbbi Finnországban, ebben a liberális, tehát elcsökevényesedett demokráciában, ahol a keresztény szabadságról nyilván soha nem is hallottak, sőt, mint új miniszterünk kijelentette, „akiknél nem volt feudalizmus” (sem) – bár a cári Oroszország rendszerét akkor nem tudom, minek nevezné, de bizonyára így kódolta ki, hogy mivel a felvilágosodás rossz, akkor a feudalizmus biztos jó dolog. Ugyan ami a finn „akadémiát” illeti, ott a kutatási pályázatokat kezelő szervet hívják így, ezért is tartozik a minisztériumhoz, de van nekik egy teljesen független tudományos akadémiájuk is, csak egy kicsit jobban kellett volna körülnézni az interneten.
Sziklai László: Heller Ágnes korai filozófiája*
Radnóti Sándor: Sírbeszéd Heller Ágnes fölött
Giczy György: Az erkölcsi ítélőerő meggyengüléséről
Gadó Gábor: Ontológiai ború
(A letagadott valóságról)
Murányi András: Négy év után
Giczy György: Az erkölcsi ítélőerő meggyengüléséről
Gadó Gábor: Ontológiai ború
(A letagadott valóságról)
Murányi András: Négy év után
V I S S Z H A N G
„Globális felmelegedés – Bizonyosságok és bizonytalanságok”
Karsai László: Viszonválasz Jeszenszkynek
Tamás Gáspár Miklós: Kínáról
Deák Dániel: Az adóztatásról
P Á R A T L A N
(nyerges): ANNO 1926
-iar-: NYILATKOZAT
Haskó László: POSVÁNYOS
Lévai Júlia: KÉTKEZI POLITIKUS
msz: MOTIVÁCIÓ
-hágé-: DOMINI
Lázár György: OLAJBIZNISZ
Huszár Ágnes: MÁSIK KEZÉBEN
Ladányi András: KIRÁLYTALANÍTÁS
-hg-: HUSZÁR
(celebrálta Nyerges András): HETI TEXTUS
Szikszai Károly: BRIGÁDNAPLÓ
Ladányi András: KIRÁLYTALANÍTÁS
-hg-: HUSZÁR
(celebrálta Nyerges András): HETI TEXTUS
Szikszai Károly: BRIGÁDNAPLÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.