2019. július 30., kedd

SZABAD SZEMMEL: SZIJJÁRTÓ KÜLFÖLDÖN IS SZÉPEN FEL TUDJA MONDANI A LECKÉT, ORBÁNT MEG BESOROLTÁK A ROMBOLÓK KÖZÉ - A NÉPSZAVA NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: SZELESTEY LAJOS
2019.07.30.


Euractiv 

A magyar külügyminiszter azt hangoztatta a portálnak adott interjúban, hogy az Európai Néppártnak jobbra kell fordulnia, és a jövőben nem szabad megengednie, hogy az EU szocialistái szabják meg politikáját. Szerinte a kérdés hamarosan eldől, de az EPP-nek ismét a kereszténydemokráciát kell képviselnie. Magyar szemszögből döntő lehet a migrációs politika. Utóbbit Szijjártó Péter vörös vonalnak nevezte. A végső szót Budapest mondja majd ki, a pártcsalád messze legsikeresebb tagjaként – tette hozzá. De szeretnének maradni, az alternatívákat még nem értékelték ki. Von der Leyent szövetségesnek tekinti, mivel jó vele a személyes kapcsolat, Szijjártó szerint mindig tisztelettel szólt a magyarokról. Mert a lényeg a kölcsönös megbecsülés.
A miniszter roppant veszélyesnek tartja az EU migrációs politikáját, hiszen az utóbbi 4 évben 33 terrormerénylet történt az unió területén. A migráns hátterű tettesek 330 ember haláláért felelősek. Nyugaton sorra jönnek létre párhuzamos társadalmak, fokozódik a válság a Földközi-tengeren. Európa szomszédságában 35 millióan állnak készenlétben, hogy igen hamar ide tegyék át székhelyüket. A nemzeteknek azonban meg kell őrizniük a jogukat, hogy eldöntsék, kiket engednek be. Magyarország nem kíván vegyes társadalom lenni, számára a migráció nem jó válasz a népességben végbemenő változásokra. Szijjártó megismételte, hogy az erős EU-hoz erős tagállamok szükségesek. Ennek megfelelően a döntő szónak továbbra is az Európai Tanácsnál kell maradnia, ideértve a jelölés jogát a fő tisztségekre. Fontos, hogy a kiszemeltek tisztelettel viszonyuljanak a tagokhoz, ám Weber és Timmermans esetében nem ez volt a helyzet. A Bizottság alelnöke pl. hazugságokat terjesztett Közép-Európáról. Amikor pedig a Néppárt csúcsjelöltje kifejtette, hogy nem szeretne a Fidesz támogatásával győzni, akkor gyakorlatilag kinyilvánította, hogy a magyarokat kevésbé fontosnak tekinti, mint más nemzeteket. Csakhogy ez elfogadhatatlan.

A jobboldali újság olyan egykori barátoknak nevezi Orbánt, illetve a CSU-t, akik mára már kerülik egymást. Pedig a bajor tartományi párt sokáig a legfontosabb szövetséges volt Németországban a magyar kormányfő számára. Ám amióta a politikus segített megakadályozni Manfred Weber bizottsági elnökké választását, azóta München dühös, és ennek vannak következményei mindkét országban. Méginkább viszályokkal telített a miniszterelnök és a CDU viszonya, de a bajor keresztényszociálisok lelki társaknak számítottak. A migránsválságban teljesen egy követ fújt Horst Seehofer és magyar kollégája, ám a bajor pártelnök négyszemközt azért így is erősen a másik figyelmébe ajánlotta a jogállamiságot, valamint a demokratikus alapszabályok betartását. Ám utána jött, hogy Weber a Néppárt csúcsjelöltje lett az európai választáson. Nyilvánvalóan úgy kalkulált: ha elég támogatót akar a liberálisktól, szociáldemokratáktól és/vagy a zöldektől, akkor élesen el kell határolódnia a jobboldali-nemzeti Orbántól. Utóbbi ezt a magyar nép megsértésének nyilvánította és látványosan ejtette a bajor politikust, aki a végén tényleg a Fidesz, a V4-ek, továbbá Macron ellenállásának köszönhette bukását. Ebből következően a hangulat alaposan elromlott. Orbán legnagyobb baja az uniópártokon belül immár nem a CDU, hanem a CSU. Olyannyira, hogy a hónap elején a két oldalról egyetlen miniszter sem vett részt a magyar-bajor kormányközi bizottság müncheni tanácskozásán, mert a házigazdák így kívánták. Egészen másként zajlott a hasonló ülés csaknem két hónapja Budapesten Magyarország és Baden-Württemberg között, olyannyira, hogy a tartományi zöldek ma már magasabb szinten tárgyalnak a magyarokkal, mint a CSU. A Maccabi Játékok politikailag nagy siker az Orbán-kabinet számára, hiszen azt nyugaton szívesen vádolják antiszemitizmussal. Az ügy német részről problematikus, mert Berlin szívesen nyilvánítja ki szolidaritását a zsidó világgal, ám nem szeretné felértékelni a magyar felet. Így a belügyi tárca keresztény szociális parlamenti államtitkárát küldi el Budapestre, de az hangsúlyozottan nem találkozik egyetlen magyar hivatalossággal sem. A CDU viszont folytatja a párbeszédet a Fidesszel. Merkel pártja megmondja a véleményét a magyar partnernek, de a hangulat nem romlott, ám mindkét oldal rendkívül ideges és bizalmatlan. A lap úgy tudja, hogy augusztus 19-én a kancellár Sopron vendége lesz a Vasfüggöny lebontásának emlékünnepségén – Orbán társaságában.

Orbán csütörtökön találkozik Ursula von der Leyennel, és tusványosi beszéde alapján a magyar kormányfő már nagyon várja, hogy a német politikus végre átvegye a Bizottság irányítását. A magyar politikus azt állította, kulcsszerepe volt abban, nehogy „ideológiai gerillák” kerüljenek az uniós intézmények élére. Egyébiránt azt fejtegette a hosszadalmas értekezésben, hogy Magyarország biztató úton halad, mind pénzügyi, mind szociális értelemben. Visszatért intim témájához, a migrációhoz. Azon kívül sajnálkozását fejezte ki a finn demokrácia állapota miatt. Véleményét azóta visszhangozzák kormány közeli sajtókörökben, de felkapta azt a magyar EU-nagykövet is, aki pár hete azzal lepte meg kollégáit, hogy kijelentette: Helsinkiben nem minden megy jól, bár ez ügyben Magyarország inkább magányos álláspontot képvisel...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.