2019. június 6., csütörtök

SZABAD SZEMMEL – PÓRÁZRA AKARJA TENNI A MAGYAR KORMÁNY AZ MTA-T - A NÉPSZAVA NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: SZELESTEY LAJOS
2019.06.06.


New York Times/Reuters 

Mind a lengyel PiS, mind Farage Brexit pártja azt közölte, hogy nem kíván csatlakozni a Salvini-féle EU-ellenes tömbhöz. Így a Liga vezére hiába próbálkozik, hogy rábeszélje a nacionalista erőket: tegyék félre a nézeteltéréseiket és hozzanak létre erős frakciót Strasbourgban. Varsóban az elutasítás Kaczynskitől jött, aki indoklásul azt hozta fel, hogy nem tud egyetérteni az olasz politikus, valamint Le Pen és a német AfD oroszbarát álláspontjával. Ezért a lengyel kormánypárt valószínűleg marad a jelenlegi, szintén euroszkeptikus képviselőcsoportban. Ugyanakkor Farage nem magyarázta meg, hogy miért marad távol az alakulóban lévő új frakciótól, bár a szigetországi törvényhozók elvileg csak az október végére tervezett Brexitig lesznek jelen az Európai Parlamentben. A tudósítás emlékeztet arra, hogy a múlt héten – Gulyás Gergelyen keresztül – a nacionalista Orbán Viktor is elhatárolódott Salvini elképzelésétől, mert szeretne a Néppártban maradni.

Orbán Viktor egy lépéssel közelebb jutott ahhoz, hogy kiterjessze befolyását az tudományos kutatásra, amivel ismét csak kihívja maga ellen az Európai Uniót. A törvényjavaslatot, amely megfosztaná kutató hálózatától az MTA-t, azután terjesztették be, hogy az EP-választás nem hozta meg a várt iránymódosítást az EU-ban a nacionalista erők számára. Azóta a magyar miniszterelnök több engedményt is tett a leginkább vitatott kérdésekben – legalábbis átmenetileg –, ami csökkentheti a brüsszeli megtorlás veszélyét. Ám közben más területeken folytatja a nyomulást hatalma további megszilárdítására. De visszalépett a közigazgatási bíróságok ügyében és Schmitt Mária immár nincs a Sorsok Házának felelősei között. Viszont Gulyás Gergely a múlt héten bejelentette, hogy az alapvető irányt tekintve nem lesz semmiféle változás, vagyis a miniszterelnök továbbra is példátlan hatalommal rendelkezik. Így nem vizsgálja felül álláspontját a CEU kapcsán sem, vagyis egy tagállam az EU történetében először távozásra kényszerít egy egyetemet. 


A magyar kormány pórázra akarja venni a Tudományos Akadémiát, a jobboldali-nemzeti hatalom fokozza erőfeszítéseit, hogy korlátozza a kutatás szabadságát. Már az Országgyűlés előtt van az indítvány, amely elvenné az MTA-tól a tekintélyes és független kutató intézeteket. A bírálók szerint a cél az, hogy hallgatásra bírják rá a hivatalos politikát bíráló tudósokat. Az Akadémia kiskorúsítását célzó tervek tiltakozásokat váltotta ki idehaza és külföldön is. A lap idézi Bullmant, a strasbourgi szociáldemokrata frakció német vezetőjét, aki a héten megdöbbenését fejezte ki, miután Orbán csapást kíván mérni a tudomány önállóságára és ezzel a demokráciára. Mint mondta, a hatalom nyilvánvalóan azon dolgozik, hogy tökéletes tekintélyuralmi rendszert hozzon létre...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.