2019. június 2., vasárnap

FOGSÁGUNK NAPLÓJA – VÁSÁRHELYI MÁRIA: MINDIG TITOK LAPPANGOTT KÖRÜLÖTTÜNK

168 ÓRA ONLINE
Szerző: BUJÁK ATTILA
2019.06.02.


Valahogy megvagyunk címmel jelent meg Vásárhelyi Mária snagovi emlékkönyve, amely a Nagy Imre-csoport titkos fogságának napjait (éveit) az egykori gyermek emlékein átszűrve mutatja be. Nagyék elrablásáról, fogságáról, a gyilkosságokhoz vezető baljós útról a közvélemény annak idején jóformán semmit sem tudott. A vak homályba villant bele sokkoló kíméletlenséggel a kegyetlen ítéletek híre. Privát emlékein túl a mai szemtanú támaszkodhat a korabeli dokumentumokra, a romániai belügy irataira, a magyar és a szovjet kormányszervek instrukcióira. Ez kettős fénytörésben láttatja a történetet. Rendelkezésre állnak a résztvevők magánlevelei, a hatalom által olvasott és megőrzött, lefordított feljegyzései. Nagyék fogságát a diktatúrák szokatlan alapossággal dokumentálták. Aki a snagovi csapatban helyet kapott, a maga esendőségében is a korszak politikai generációjának jobbik énjét reprezentálta. Ahogy Nyugaton néha mondják, az „utolsó munkásforradalom” szereplője volt. Legtöbbjüket már elnyelte a sír, Nagy Imre és Lukács György szobrát eltakarították. A könyv szerzője mégis hisz abban: ez a vita nem zárult le.

Amikor újra elolvastam ezt a régi történetet, arra gondoltam: ha valami, ez most valóban nem időszerű. A kor leszámolt a szereplőkkel. Egy újabb kor az emléküket is szeretné eltörölni. Miért érezte lényegesnek, hogy épp erről írjon?

– Bízom benne, hogy van egy olvasóközönség, amelyet a történelem az aktuális értelmezésen túl is érdekel. Annyiban tényleg időszerűtlen a történet – ha az időszerűséget a hivatalos álláspont szemszögéből nézzük –, hogy hősei, áldozatai baloldaliak voltak. Az alkotmányos definíció (Alaptörvény) szerint a ’45 utáni magyar történelem minden ízében illegitim. Történelmi fekete lyuk.

A snagovi sztorinak van két olyan szereplője (Lukács György és Nagy Imre), akinek már a szobrát is eltávolították.

– De nem hiszem, hogy ez mindig így marad. Elismerem, fogságunk története bizonyos értelemben magántörténelem. Lehet, hogy ettől érdekes. A diktatúrák működése, az autoriter rendszerek aljassága, jellemtorzító hatása mikroszkopikus méretekben még jobban megmutatkozik. Érdekes megfigyelni, hogyan viselkednek az emberek (például mi, gyerekek) rendhagyó körülmények között.

Hároméves gyerekként került Snagovba, ötéves óvodásként jött haza. Normális helyzetben mindenki azt kérdezné, mit keresnek a fogságban gyerekek. A hétéves Rajk Laci, a hároméves Vásárhelyi Marcsi vagy a csecsemő Donáth Feri.

– És voltak mások is, összesen 13 gyerek, Losonczy Anna és a Donáth gyerekek, akiket szüleikkel együtt elkülönítettek. Ők csak a férfiak letartóztatása után kerültek hozzánk vissza.

Szomorú, de meg kell kérdeznem, hányan vannak még életben.

– Meghalt a velem egyidős Szilágyi Jóska, röviddel hazatérésünk után, és néhány éve Jánosi Feri, Nagy Imre fiúunokája. A többiek szerencsére élnek...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.