24.HU
Szerző: BAKSA ROLAND, VITÉZ F. IBOLYA
2019.06.06.
Az Orbán-kormány 2018-at a családok évének nyilvánította. A napokban napvilágra került céges beszámolók alapján az látszik, hogy Orbán Viktor szűkebb környezetének – családtagjainak és jó barátjának, Mészáros Lőrincnek, valamint az ő családjának – valóban kiváló éve volt a tavalyi. Összesen legalább 100 milliárd forint adózott nyereséget termeltek az érdekeltségükben levő vállalatok, és a pénz jelentős részét nem is hagyták benn a cégekben, lapunk becslése szerint – tulajdonrészüknek megfelelően – mintegy 50 milliárd forintot vettek ki osztalék formájában.
Orbán Viktor apjának, id. Orbán Győzőnek négy cége van (van, amelyikben kizárólagos, másban résztulajdonos). Ezek közül kettőből, a Mészáros Lőrinc céges érdekeltségei által elnyert projekteknél alvállalkozóként feltűnő Nehéz Kő Kft.-ből és Dolomit Kft.-ből vág zsebre osztalékot, 1,3 milliárd forintnál is többet.
A kormányfő veje, Tiborcz István immáron főként ingatlanokban utazik, a projektek még futnak, ezért egyelőre nagy nyereséget nem mutatnak ki. Fő cége, a BDPST Zrt. a 2017-es 4 milliárdos profit után tavaly csupán 1 milliárdot hozott, és osztalékot nem vesz ki a cégből Tiborcz. Közben azonban betört a 100 leggazdagabb magyar közé, mindjárt 35 milliárd forintra becsült vagyonnal. Egy évvel korábban 8,2 milliárddal lehetett az elitbe kerülni, vagyis ennek alapján
egy év alatt több mint 26 milliárddal kellett tollasodnia Tiborcznak.
Hiába böngésszük azonban azt a négy társaságot, amelyikben Tiborcz közvetlenül tulajdonos, illetve azt a tízet, amelyikben a BDPST-n keresztül érdekelt, a mérlegeikből ez nem igazán látszik, a BDPST-leányok papírforma szerint összességében csupán 554 millió forint bevételt hoztak össze, és a többségük veszteséget mutatott ki, együtt több mint 200 milliót.
Igaz, egy mozdulattal hatmilliárdos részvénycsomagot nyelt le tavaly a BDPST, amikor megszerezte az ingatlanbefektetéssel foglalkozó Appeninn Nyrt. 20,59 százalékát Mészáros Lőrinctől. Jókora ingatlanportfóliót gyűjtött már össze a miniszterelnök veje, értékes épületeket szerzett meg (mint a turai kastély, a pesti Mahart-ház vagy az Andrássy úti Weiss Manfréd-villa), amelyekből milliárdos beruházásokkal jellemzően hotelt alakít ki. A szerzés nyomai itt-ott felbukkannak, például a Z18 Kft.-ben a tárgyévi beszerzések között 3,7 milliárd forinttal szerepel ingatlan, más cégeknél nagyobb méretű hiteleket tartanak nyilván. Amiből következtetni lehet az ingatlanbiznisz méreteire: a BDPST 5,5 milliárd forint, a leánycégek közül a Longoria Holding 1,7 milliárd, a Dorottya Invest 6,8 milliárd, míg a Downtown Development 400 millió kötelezettséget tüntetett fel tavaly év végén. Mindezekből közel 16 milliárd forint kötelezettségállomány sejlik fel, amiből finanszírozhatják az ingatlanportfóliót, illetve a fejlesztéseket.
Mészárosék nevén ezeknél jóval nagyobb tétben játszó cégek vannak. Mutatjuk is a legnagyobb profit-, illetve osztaléktermelő vállalatokat egy ábrán, amelyen az első tizenegy cég Mészáros-érdekeltség, majd Mészáros Lőrinc vejéé következik, az utána levő kettő Orbán Győzőé, végül az utolsó Tiborcz Istváné:...
ITT OLVASHATÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.