Szerző: UNYATYINSZKI GYÖRGY
2019.05.17.
Az ellenzéki pártoknak óriási kihívással jár már az adminisztratív akadályok leküzdése is, ha saját szavazóköri delegáltat küldenének egy szavazókörbe. Ráadásul vidéken a helyiek pedig tartanak attól, hogy hátrány érheti őket, ha elvállalják a választások tisztaságának felügyeletét.
Az ellenzéki pártok nem fognak tudni kellő számú delegáltat küldeni az ország 10285 szavazókörébe a május 26-i európai parlamenti választásokon, hogy a helyi bizottságon kívül felügyelni tudják a választás törvényességét – derül ki az ellenzéki pártok 168 Órának adott válaszaiból.
Az ellenzék problémái összetettek:
- nincs teljes vidéki lefedettsége a szervezeteiknek,
- adminisztratív akadályok nehezítik a delegáltak állítását,
- a vidéki szimpatizánsaik a fideszes önkormányzatokban félnek feladatot vállalni,
- ráadásul idén sem sikerült egyeztetnie a pártoknak a szavazókörök felügyeletének felosztásáról.
A Nemzeti Választási Iroda hétfői tájékoztatása szerint alig regisztráltak szavazóköri delegáltakat a pártok, Mindössze 1500 delegáltról van szó, és mivel a Fidesz általában minden szavazókörbe tud saját delegáltat állítani, az ellenzéki pártokban komoly aggodalmak merültek fel, hogy a tavaly áprilisi gyászos helyzetnél is kevesebb szavazókörben tudják ellenőrizni a választások tisztaságát. A 2018-as országgyűlési választásokon a szavazókörök negyedében nem volt ellenzéki, aki felügyelte volna a választást. Az általunk megkérdezett ellenzéki pártok válaszai alapján azonban arra még lehet halvány esélyük, hogy legalább a tavalyi mértékben jelen legyenek a szavazókörökben...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.