2019. május 31., péntek

TITOKBAN KERESHETNEK SOKAT AZ ORVOSBÁRÓK A KÓRHÁZI GYÓGYSZERKÍSÉRLETEKEN

24.HU
Szerző: PETŐ PÉTER
2019.05.31.


79 millió forint jutott az onkológiai intézet munkatársainak 2017/2018-ban klinikai gyógyszervizsgálatoknak köszönhetően, ám nem tudni, ki, miért, mennyit kapott, noha a gyógyszerkísérletek idehaza jól dokumentáltak, széleskörűen szabályozottak, követhetők. A rendszer szereplői közül csupán az orvosok lógnak ki, akik üzleti titok és személyes adatok védelme miatt a nyilvánosságtól elzárva kereshetnek a vizsgálatokon, miközben a munkát állami infrastruktúrán végzik. A háttérben sok pénz mozog: egyetlen gyógyszercég elköltött 1,5 milliárdot kísérletekre egy év alatt. Éppen csak azt nem tudjuk, ki mikor kit fizet.

79 millió forintot kerestek az Országos Onkológiai Intézet munkatársai 2017/2018-ban a klinikai gyógyszervizsgálatokból. Ennél pontosabb adatokat nem lehet megtudni, mert üzleti titok, hogy melyik orvos melyik gyógyszercégtől mennyi pénzt kapott, noha a kísérletek az állami infrastruktúrán, állami intézményekben zajlanak.

A klinikai gyógyszervizsgálatok finanszírozásának e titkáig Kásler Miklós vagyonnyilatkozatától vezetett az út. A korábban az onkológiai intézet főigazgatójaként dolgozó professzor újonnan kinevezett miniszterként a múlt nyáron adta le első vagyonnyilatkozatát, Az új Orbán-kormány tagjai közül neki ment a legjobban a 2017-ben, havi bruttó 4,75 millió forintot keresett, noha az intézmény vezetőjeként ennek csak a töredéke lehetett a jövedelme. Ugyanakkor a rákbetegségek kezeléséért felelős intézmény irányítójaként, Széchenyi-díjas kutatóként, az orvostudomány kandidátusaként klinikai gyógyszervizsgálatok vezetőjeként is jelentős jövedelemhez juthatott...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.