Szerző: LAKNER ZOLTÁN
2019.05.24.
Még mindig további huszonhét uniós országgal együtt voksolhatnak a hétvégén a magyar választópolgárok. Az Európai Parlament összetételéről szóló döntés nem a kormányzásról szól, de a pártcsaládok új erőviszonyai meghatározzák a kontinens politikai atmoszféráját. A hazai felmérések szerint a Fidesz fölényes győzelmének csupán a mértéke kérdéses, azonban a miniszterelnök európai stratégiája ingatag lábakon áll. Az ellenzéki pártok számára főként az egymás közötti sorrend a tét. Többeknek az ötszázalékos küszöb átlépése is kritikus pont, s mindannyiuk számára a legfontosabb a támogatók megóvása a teljes letargiától.
„Bevesszük Európát, és tetőtől talpig megváltoztatjuk!”, ígérte vagy éppen fenyegetett Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes Milánóban, ahol a populista-nacionalista pártok általa szervezett kampánygyűlésének fő szónoka volt. Épülő új pártcsaládjában a másik vezető alaknak Marine Le Pen ígérkezik, akit a 444 tudósítója kérdezett a helyszínen Orbán Viktorról. A többszörös francia elnökjelölt azt válaszolta: „Orbánnak itt kellene lennie.” Ám a Fidesz vezetője kihagyta a szélsőjobboldali celebritások seregszemléjét, mivel – bár felfüggesztve – még mindig az Európai Néppárt (EPP) tagja. Teljesen nyíltan folytat ugyan kampányt a saját pártcsaládjához tartozó politikusok ellen, egy konkurens nagygyűlést mégsem reszkírozott.
Ott lett volna a helye az észak-olaszországi nagyvárosban az osztrák alkancellárnak is, csakhogy Heinz-Christian Strachénak aznap más dolga akadt: le kellett mondania. A Süddeutsche Zeitung és a Der Spiegel által közzétett videófelvétel – amelyen Strache egy általa orosz oligarchának vélt személlyel az egyik legnagyobb osztrák napilap pártirányítás alá vonásáról és az ügylet közbeszerzések eurómilliárdjaival való honorálásáról cserél eszmét – huszonnégy óra alatt az alkancellár bukásához és előrehozott választáshoz vezetett.
A magyarországi EP-választás szempontjából mindez azért lényeges, mert Strache az inkriminált felvételen arról beszélt, hogy az Orbán-modellt kívánja érvényre juttatni Ausztriában. A videóban kifejtett tervei szerint Strache e modell alatt a hatalomszerzés érdekében az orosz pénzügyi és politikai befolyás növelését, a médiakörnyezet átalakítását, valamint az üzemszerű korrupció politikai célok szolgálatába állítását értette...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.