2019. május 24., péntek

CSAK AZ A KÉRDÉS, MENNYIVEL NYER A FIDESZ

INDEX
Szerző: DULL SZABOLCS
2019.05.24.


- Előre lehet tudni a kutatások alapján, hogy a május 26-i EP-választást ismét a Fidesz nyeri. Az elsöprő arány sem kérdés.

- Orbán Viktor állítólag a 60%-os Fidesz-eredményt tűzte ki célként, amely csúcsra járatott fideszes mozgósítással alacsony részvételi aránynál nem is elérhetetlen.
- A Fidesz ismét a migrációra, Orbán Viktor bevándorlásellenes programjára hegyezte ki a kampányát, amelybe csak picit zavart be az Európai Néppárttal való konfliktus.
- Az ellenzék sem nehezítette meg a Fidesz dolgát, ugyanis míg az ellenzéki pártok az összefogást építették közös önkormányzati jelöltek bejelentésével, az EP-választáson külön indultak.
- Így aztán az ellenzéki pártoknak az egymás közötti versengés maradt, és azon izgulhatnak, ki kit előz meg.

Összefoglaltuk a mögöttünk hagyott kampányt.

A magyar választók nagy része alighanem észre sem vette, hogy egy újabb választási kampány zajlott Magyarországon az elmúlt hetekben. Vasárnap tartják itthon az Európai Parlamenti választásokat (Hollandiában és Nagy-Britanniában már csütörtökön szavaznak), de a tavalyi felfokozott kampányhangulat nyomát sem tapasztalhattuk.
Ennek persze több, kézenfekvő oka is van. A Fidesz és a kormány ismét a bevándorlással kampányol, és mivel Orbán Viktorék immár 9-10 éve folyamatos kampányüzemmódban politizálnak – rendre egymást követik a plakátkampányok, aláírásgyűjtések, nemzeti konzultációk –, alig lehet észrevenni, ha egy választási kampány kezdődik. Eközben az ellenzéki pártkasszák konganak az ürességtől, az egymással is versengő ellenzékieknek nincs pénzük látványos, nagy kampányokat lebonyolítani, és a megváltozott jogi, gazdasági és politikai helyzet miatt hirdetési felületekhez is nehezen jutnak.

A legfőbb oka persze a lanyhább kampányhangulatnak, hogy egy olyan választás előtt állunk, amelynek végső eredményén

- a Fidesz–KDNP 50 százalék körül áll, 12-13-14 mandátumot szerezhet a Magyarországnak kiosztott 21-ből, csak az a kérdés, mennyire lesz nagy a fideszes tarolás, de várhatóan 50% felett szerepel a kormánypárt.
- A többi ellenzéki párt 30-40 százalékpontos lemaradásban van. Már az is meglepetés lenne, ha bármelyik ellenzéki párt 20 százalék fölé tudna kerülni. Az ellenzéki térfélen – mindjárt részletesebben is kifejtjük – csupán az egyes pártok sorrendje vagy mandátumszerzése maradt kérdéses.

Az európai színtéren persze több a bizonytalan tényező. Mennyit gyengül az Európai Néppárt? Kikkel kell megegyeznie, hogy csúcsjelöltjét, a Fidesznek is rendre beszólogató Manfred Webert megválasszák az Európai Bizottság élére? Vagy más jelöltet állítanak végül? Mennyire erősödnek meg a migrációellenességgel kampányoló pártok a hagyományos jobboldali pártok rovására? A gyengélkedő baloldal további térvesztése mekkora mértékű? Emmanuel Macron francia elnök képes lesz egy új európai pártcsaládot építeni, lesz külön frakciója? Ezekkel az európai kérdésekkel azonban értelemszerűen a magyar választóknak csak kis részét lehet megfogni...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.